Teknoloji

Veri ihlallerinin perde arkasında yer alan 9 gerçek

Kişisel verilerin toplanması, işlenmesi ve her şeyden önce korunması, şirketlerin ve bireylerin güvenliği için önemli adımlardır. Siber güvenlik farkındalığı artsa da çeşitli faktörlerin veri ihlallerini tetiklediğini söyleyen siber güvenlik uzmanı Serap Günal, veri ihlalleri hakkında bilmeniz gerekenleri 9 adımda sıralıyor.

2. Zayıf parolalar, veri hırsızlığının en yaygın nedenidir. Güçlü bir parolaya sahip olmanın önemi oldukça açık olsa da, kırılması kolay parolalar veri hırsızlığının en yaygın nedenlerinden biri olmaya devam ediyor. Veri ihlallerinin %80’inin zayıf parolalardan kaynaklandığını belirten Günal, parolaların düzenli olarak değiştirilmesi gerektiğini ve bunun alışkanlık haline getirilmesi gerektiğini söylüyor.

Kişisel verilerin korunması kişi ve kurumlar için hayati önem taşımaktadır. Veri ihlalleri ve siber güvenlik konusundaki farkındalık arttıkça, yaşamın birçok alanında sorun yaratan kötü amaçlı yazılım saldırıları ve insan yapımı hatalar veri ihlallerini artırmaya devam ediyor. Veri ihlallerini önlemenin işletmeler ve bireyler için son derece önemli olduğunu vurgulayan Günal, veri ihlalleri hakkında bilinmesi gerekenleri 9 adımda sıralıyor.

Veri ihlalleriyle ilgili 9 perde arkası gerçek

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu