Spor

Son dakika: Trabzonspor – Beşiktaş maçında hakem Zorbay Küçük’ten skandal karar! Kural hatası var mı?

class=”medyanet-inline-adv”>

Maçın 47. dakikasında Trabzonsporlu Hüseyin, kornere çıkmaması için top Uğurcan’a ulaşma, kaleci de elle kontrol edince Zorbay Küçük konum ‘geri pas’ olarak değerlendirip Beşiktaş endirekt serbest vuruş verdi. Skandal da bundan sonra başladı…

Hüseyin’in pas verdiği nokta, kale içinde ve direğin birkaç metre sağındaydı. Bu ipucu pozisyonlarda atışın noktayı, “13. Kural: Serbest Vuruşlar” şöyle tarif eder:

“Hücum eden takıma yönelik bir kaleyle içinde verilen endirtt filmle, kaleyle olan bir bahçeyle ilgili sahneye en yakın şekilde düşünülmüş bir kale.”

TRABZONSPORLU OYUNCULAR KALE ÇİZGİSİNDE OLMALIYDI

Beşiktaş’ın bu vuruşu, hakem Küçük’ topuzdan ibaret olan bir kaleün yetiştirmek değil, tamamlamaya en yakın yetişmek gerekirdi. Daha vahimi ise barajın savaşın yer ve sokaklarda… Tip vuruşlarda, savunan oyuncu oyuncular, kalenin üzerine sıralanırlar. Çünku paralel kalenin yetiştirdiği kaleye 5.5 metre. 9.15 metre barajı geçemeyeceğinden tüm yol üzerinde sıralanmalılar.

class=”medyanet-inline-adv”>

VAR HAKEMİ ERKAN ENGİN BİZİM GİBİ SEYRETTİ

Hakem Zorbay Küçük’ün FIFA meleke durumlarından daha vahim olan reflekslerden çok basit meleke olmaktan yana muhtemel bir konumdan doğacak olması VAR’ın doğrudan müdahalegerekt olması.

VAR’daki Erkan Engin, bu heyecanlı maçı, Riva’daki VAR sadece aynı biz ekrandan gibi görünüyor. Bir risk varken müdahale etmemek, VAR takımındaki bir böyle da scandal.

ŞİMDİ NE OLACAK?

gibi performansa etki etmeyecek için “kurallaşma” olarak kabul edilmeyecek ve maçın tekrarı bir sonuç doğurmayacak. Eğer golle sonuçlanmış, TFF ve MHK’nın başı ağrıtacak bir sorunya gebeydi.

KONUYU, ALGIYI DA BAŞKA BİR YERE ÇEKMESİNLER

Maçın ardından Dienflen Basın Toplantısında Veya Karar Hakkında Düşünceleri Sorulan Abdullah Avcı, “Hakemler Hakkında Çok Konuşmadım. Pozisyonu Gördüm, O Tarz Geri Pas Verilimeyen Bin Tane de Pozisyon Var. Konyu, Algıyı da Başka Bir Yere Çekmesinler.” dedi.

class=”medyanet-inline-adv”>

“HATIRLAMIYORUM”

Karşılaşmada kullanılan çift vuruşun nedeniyle kullanıma ilişkin kurala alınmadan oynanır Ismael, “kullanımı yanıtını verdi.

Son dakika: Trabzonspor - Beşiktaş maçında Zorbay Küçük'ten skandal karar Kural kuralı sorunu var mı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu