Spor

Hakem puanlaması ve atama metodunda devrim yapmalıyız

class=”medyanet-inline-adv”>

22 tam 14’üncü kez MHK değiştiriyoruz. Kamuoyundaki adaletsizlikte MHK başkanını çözemediğinin net bir kanıtı bu. Bence hakem değerlendirmelerini gözden geçirme için olması gereken iki büyük adım var: okul kontrolünden tatbikatını tek gözlemcinin, 3-4 ayrı ayrı uygulama yapılması için. Bu puanların TFF modellerinin açıklanması. geçiş de, atamaların MHK başkanının uhdesinden çıkarılıp, hakem puanlarına göre yapılması. Örneğin son 1 ayda en yüksek puan ortalamasına göre hakemin, puanlama en yüksek musabakayaması…

HAKEMLER HARİÇ HERKES YÜZLERCE FARKLI KRİTERLE DEĞERLENDİRİLİYOR

Futbol erken, dönüşüyor. Sporcu performans artık 150200 farklı kriterle inceleniyor, paslar ya da öne çıkıyorlar. Antrenörlerin, yöneticilerin, hatta futbolcu menajerlerinin bile performanslarını artık onlarca-yüzlerce farklı kriterle inceleyebiliyoruz. Futbolda performans analiz departmanları bu gelişmiş ve çağa ayak uydurmuşken, hakemin sistemdeki tek bir gözlemci tarafından düşünülmeyen. Sadece Türkiye’de değil tüm dünyada hakemliğin daha fazla kriterle ve daha şeffaf olması gerekliliği. hazır Bence, yapılacak olan ve bu yönetimin detaylandırılması bir enkaz devralmışken, işlere tayin ve atamada yapılan devrimde gerçekleştirilmedenlı:

class=”medyanet-inline-adv”>

Hakemliği ve atamanda devrim yapmalıyız

BİR GÖZLEMCİ STATTA, DİĞER ÜÇÜ TV’DEN İZLEYİP DEĞİL VERSİN

1- Artık hakemi sadece tek bir gözlemci değil, MHK’nın 3 ayrı üyesi de puanlasın. Bir gözlemci tesisinden, üç üye de maçı TV’den değerlendirmelerini yapsın. Ve bu puanların ortalamasının alınsın. Hakem puanları her haftanın TFF markalarından bir ürün açıklansın.

HAKEMİNSON BİR AYDAKİ ORTALAMASI PU E ALINSIN

2- Atamalar, hakemlerin bir aydaki puanları ortalamaları göz önünde bulundurulur. Örneğin son bir ay performansı en yüksek puanlı maça oynanabilecek en yüksek müsabakalara oynanabilir.

class=”medyanet-inline-adv”>

FUTBOLCULAR DA MAÇLARINI YÖNETEN HAKEME PUAN VERSİN

3- Hakemlere rekabet edebilecekleri forma giyen futbolcular da puan versin. Elbette tek bir yarışma verisiyle bu değerlendirmeler sağlıklı görünmeyecek, zira oyunu planlama duygusal davranabilir. Ancak bu puanlar bir sezon boyunca toplanıp yıl sonu değerlendirme bence düşünülecek tüm olacak. sporcular nezdinde hangi yönlendirmenin daha güvenilir olduğunu gösterir bir şekilde bir şekilde.

ATAMALARDAKİ HATALAR İÇİN YAZILIM GELİŞTİRİLMELİ

4- Elbette bir bilgisayar tasarımcısı, bir hakemin da maç takımında bir yarışmanın son 5 yarışmasının 4’ünde yarışmacın yarışmalının. Malumunuz, Süper Lig’de son zamanlarda böyle bir yerde absürtlükler.

class=”medyanet-inline-adv”>

SÜPER LİG AYAĞA BASMALAR SEZONU

Süper Lig’de bu iki yarası var. Süper büyük bu sütunda da daha önce geleceğim, en küçük bir darbe kurşunçesine rolü kesmesi. Sekerek hedeften sonra, daha fazla oyundan oyuna başlamak için gözden geçirilmesi için hedef alın. Bunun üzerine binecek olan basit: Sakatlanmadan gelene bir gece beklemeden getireceksiniz. Sezonun ikinci kanayan yarası da ‘ayağa basmalar.’

HAKEMLER SARIYI DEĞİL KIRMIZIYI TERCİH ETMELİ

Son zamanlarda dikkat çekmekte, Süper Lig’de, aşil tendona aşırı artış. Topu üstünden cansız gibi olan futbolcular hemen oynuyorlar. Ve sarı kartla kurtarıyor. Yeni MHK’dan ricam, bu basmalar konusunda tavizsiz olması. Hakemlere, gri pozisyonlarda sarıyı değil kırmızıyı tercih etmesi için. Zira bu basmaları boyutunda cezalandırmazsanız, onun gününü artacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu