Gündem

Vertigo belirtileri, nedenleri ve tedavisi

Günde birkaç kez başınız dönüyorsa ve sirkadiyen ritmini bozuyorsanız, baş dönmesi de meydana gelebilir. Her yaşta görülebilen baş dönmesi hayatınızı durdurabilir. İşte belirtileri ve tedavisi.

Baş dönmesi belirtileri, nedenleri ve tedavisi

Geçen yıl Mart ayından bu yana devam eden salgın süreci başka hastalıkları da davet ediyor.

Uzmanlar, koronavirüs endişeleri nedeniyle son dönemde artan vertigo vakalarının oluştuğunu gözlemledi.

Dünya nüfusunun yüzde 10’unun ve Türkiye’de 25 milyon kişinin en az bir kez baş dönmesi yaşadığı biliniyor. Peki baş dönmesi tam olarak nedir? Belirtileri, nedenleri ve tedavi süreci DOKTORUM sana yazdı…

VERTİGO NEDİR

Kısaca hareket edemeden baş dönmesi olarak tanımlanan baş dönmesi, denge kaybı ve baş dönmesi hissidir. Kişi ya çevresinin döndüğünü hisseder. Baş dönmesi bir hastalık değil bir semptomdur. Altta yatan ciddi bir hastalığınız olabilir veya nedeni bulunamayan durumlar olabilir. Kişide düşme hissine neden olması, kazalara neden olması ve yaşam konforunu bozan bir semptom olması nedeniyle tedavi edilmesi gerekir.

baş dönmesi mide bulantısı, kusma, anormal göz hareketleri ve terleme, işitme kaybı ve kulak çınlamasının yanı sıra görme kaybı, yürüme güçlüğü ve bilinç kaybı eşlik edebilir. Altta yatan hastalığa bağlı olarak, semptomlar değişebilir.

İki ana tip vardır: merkezi ve periferik baş dönmesi. Santral baş dönmesi için Nöroloji Anabilim Dalı’na, periferik baş dönmesi için Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı’na başvurmalısınız.

Santral baş dönmesi: beyin hastalıklarından kaynaklanır. Bu, bir tümör, kanama, kan damarlarında bir anevrizma veya beyindeki kan damarlarının çeşitli bozukluklarından kaynaklanabilir. Migren de merkezi baş dönmesinin önemli bir nedenidir.

Periferik Vertigo: Daha sık görülen ve prognozu daha iyi olan bu tip baş dönmesi, genellikle iç kulak veya orta kulaktaki denge merkezinden kaynaklanan bir dengesizlikten kaynaklanır. Periferik baş dönmesi, merkezi baş dönmesinden daha yaygındır.

Vertigo Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi #1

VERTİGO NEDENLERİ

Baş dönmesi nedenleri arasında boyun ağrısı gibi kas-iskelet sistemindeki bir sorun, hipotiroidizm, hipertiroidizm veya hipoglisemi gibi metabolik hastalıklar yer alır. Stres, zihinsel bozukluklar ve yorgunluk da geçici vertigo ataklarına neden olabilir. Vertigo, yüksek tansiyon ile de yaygındır.

Baş dönmesi şikayeti olan hastalarda iyi bir kulak muayenesi şarttır. Çünkü kulakla ilgili hastalıklar baş dönmesine neden olan ilk hastalıklardır. Vertigonun en yaygın nedeni olan iyi huylu paraksimal pozisyonel baş dönmesi (BPPV), iç kulak kristallerinin yer değiştirmesine bağlı Meniere hastalığına, denge sinirinin iltihaplanmasının neden olduğu vestibüler nörit ve iç kulak sıvısında artan basınçtan kaynaklanır. kulaktan geliyor. Meniere hastalığında baş dönmesine ek olarak kulakta çınlama ve artan basınç vardır. Kapsamlı kulak burun boğaz muayeneleri ile teşhis konulabilir.

Vertigo Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi #2

VERTİGO NASIL ANLANIR?

Baş dönmesi teşhisi koyarken öncelikle genel sistemik muayene ve hastadan alınan anamnez (öykü) ile nasıl hissettiğinizi anlamalısınız. Daha sonra nedeni bulmak için merkezi sinir sistemi ve iç kulak üzerinde testler yapılır. Santral tip baş dönmesinden şüpheleniliyorsa beyin kılavuzluğunda Doppler ultrason, BT anjiyografi, manyetik rezonans anjiyografi (MR) veya kateter anjiyografi kullanılabilir.

Vertigo Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi # 3

DEĞERLENDİRME

İlk olarak, kök neden bulunmalı ve ele alınmalıdır. Örneğin akut kulak enfeksiyonlarında enfeksiyonun tedavi edilmesi baş dönmesini de ortadan kaldırır. Yine metabolik ve kronik hastalıkların (hipertansiyon, tiroid hastalığı, şeker hastalığı) kontrol altına alınması nedeni tedavi ettiği için baş dönmesi şikayeti ortadan kalkar.

Benzer şekilde serebral damarlarda veya beyinde merkezi baş dönmesine neden olan herhangi bir sorun varsa, uygun ilaç tedavisi veya cerrahi ile bu sorun giderilirse vertigo durur.

En sık görülen ve kulak kristallerinin hareketinden kaynaklanan benign paraksismal pozisyonel baş dönmesi (BPPV) durumunda kulak kristallerinin çeşitli manevralarla yerine yerleştirilmesi gerekir. Tedavi, hekimin uygun gördüğü aralıklarla Epley manevrası adı verilen çeşitli baş hareketlerini içeren manevralarla yapılır.

Baş dönmesinin en yaygın nedenlerinden biri olan Meniere hastalığı için de uygun ilaçlar mevcuttur.

Vertigo Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi # 4

VERTİGO HASTALARININ DİKKATİNE

Vertigo, stres ve yorgunluğa karşı çok hassas bir görüntüdür. Hastalar düzenli ve uygun şekilde uyumalı ve mümkün olduğunca gürültülü ortamlardan uzak durmalıdır. Dengesizlik nedeniyle çarpma ve düşmelere dikkat etmeleri gerekir. Bu tür semptomları olan kişiler için yüksekte çalışmak kaza nedeniyle tehlikelidir.

Sağlıklı beslenmenin yanı sıra kafein, alkol ve nikotinden uzak durmak faydalı olacaktır. Genel sağlığımız, genel yaşam tarzımız ve sporumuz için gerekli olsa da, baş dönmesi olan kişiler bunu dikkatli ve dikkatli yapmalıdır. Doktorunuzun önerdiği hafif egzersizleri yapmak en iyisidir.

Baş dönmesi şikayeti; Çift görme, konuşma güçlüğü, baş ağrısı, kol ve bacaklarda güçsüzlük belirtileri, denge ve bilinç kaybı durumlarında hemen doktora başvurunuz.

DOKTORUM

Dr. Gülsüm UYSAL

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu