Gündem

Vakada artış devam ederse her türlü önlemi konuşuruz

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Sema Turan, vaka sayısının artmaya devam etmesi halinde her türlü tedbirin tartışılabileceğini belirtti.

Bilim Kurulu Üyesi: Vaka büyümeye devam ederse her türlü tedbiri konuşuyor olacağız

Sağlık Bakanlığı Coronavir Bilim Kurulu Üyesi ve Ankara Şehir Hastanesi Yoğun Bakım Uzmanı Prof. Dr. Sema Turan, DHA’ya yaptığı açıklamada vaka ve ölüm oranlarındaki artışı değerlendirdi.

Prof. Dr. Turan, vaka sayısının artmaya devam etmesi halinde Bilim Kurulu’nun sınırlamaları konusunda şu ifadeleri kullandı:

“İLK İLK HEDEF BİREYSEL ÖNLEMLER”

“Hasta sayısının artması yani pozitif insan sayısının ve doğal olarak hasta bireylerin sayısının artması ile sağlık sisteminde çok ciddi bir yük başlıyor ve çok sayıda hastayı kabul etmemiz gerekiyor. en önemli önlemlerden biri kış aylarına girebilmek, içeride geçirilen süre daha uzun olacağı için tabii ki ilk hedef bireysel önlemler.

“AMA DEVAM EDERSE..”

Toplu hareket etmek istemiyoruz ama şiddet bu şekilde devam ederse önemli bir konu olarak her zaman gündemde olacaktır. Aslında, her şey aşı ile ilgili. 2 doz aşılanan kişi sayısı arttıkça buna göre alınacak önlemler azaltılabilir. Dolayısıyla vaka sayısı artmaya devam ettikçe tüm dünyada olduğu gibi her türlü önlemi konuşmaya başlayacağız. Ancak bu aşamada öncelikli düşüncemiz aşılamadır. Aşılamada hassasiyet istiyoruz. Ve elbette toplu bir kapanma istemiyorsak bireysel önlemlerimize de dikkat etmemiz gerekiyor. Burada en başından beri maske, mesafe ve hijyenin önemini vurguladık. Bu bir kafiye değil, herkesin uyması gereken bir kuraldır. Bireysel önlemler toplu eylemi engeller.

“AŞI YAPILMIŞ GRUP DEĞİŞKENLERİ NEDENİYLE ÖLÜM ARTIYOR”

Turan, virüsün yaşamını devam ettirebilmek için bazı varyantlardan geçtiğini belirterek şu değerlendirmede bulundu:

“Yani bazı varyantlar gelişiyor. Amaçları aslında onların doğada devamlılığını sağlamak. Ve bunu hastalığın şiddetini ve bulaşıcılığını artırarak sürdürüyorlar. Biz aşılarla bu savaşta onları engellemeye çalışıyoruz. Özellikle aşıyı bu nedenle tavsiye ediyoruz. insanlar ciddi şekilde hastalanmazlar veya hastaneye yatırılmazlar Ne yazık ki, varyantlar nedeniyle, aşılanmamış grupta çok ciddi yüksek hastalık şiddeti vakaları meydana gelir. Aslında, aşı gerçeği şudur ki, son yıllarda şimdiki zaman, insanlara bulaştığında olduğudur. virüsün hafif hastalığı var. , en önemli birincil sonuçlarımızdan biri hastalığın şiddeti nasıl etkilediğiyle ilgili. üçüncü zirvede ise 65 yaş ve üzeri hastaların ve sağlık çalışanlarının aşılama sonrası daha az hasta olduğunu ve yoğun bakıma daha az ihtiyaç duyduğunu gördük. görme veya hastane. “

“AŞILAMANIN AMACI VİRÜSÜNÜZ VARSA YENİDEN KURMAKTIR.”

Prof. Turan, virüsün yeni versiyonlarının da bulaşmayı artırmada etkili olduğunu belirterek, “Aslında tüm bunlar virüsün hastalık yapma ve şiddetini artırma yeteneğini kullanması nedeniyle oluyor. Aşısız bırakılırsa akciğerleriniz hızla enfekte oluyor ve aşısızsanız akciğerleriniz yayılıyor. Yani virüs bu şekilde davranıyor. Aşının amaçlarından biri, virüs bulaşmış olsanız bile hafif bir hastalığa sahip olmaktır.” dedim.

Bilim Kurulu Üyesi: Vaka büyümeye devam ederse her türlü tedbiri konuşuyor olacağız

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu