Gündem

Üzüm çekirdeğinin 12 mucizevi faydası

Küçük ve fark edilmeden kaldığı için çoğu zaman çöpe attığımız ya da tüketmekten hoşlanmadığımız üzüm çekirdeğinin inanılmaz özellikleri ve faydaları var. İşte üzüm çekirdeğinin 12 faydası.

Üzüm çekirdeğinin 12 harika faydası var

Üzüm tohumları, genellikle meyve sularının üretiminde ekilen geniş bir araştırma yelpazesine sahip tarımsal bir yan üründür.

Üzüm salkımlar halinde yetişir ve yaklaşık 600 türü vardır ve bunlardan 20’si yapraklar dahil en çok tüketilen türdür.

Ayrıca farmasötik ve kozmetik kullanım alanları vardır ve çoğu araştırma, faydalarından yararlanmak ve hastalıkları önlemek için tüketilmesini önerir.

Üzüm çekirdeğinin 12 harika faydası # 1

ÜZÜM ÇEKİRDEĞİ BİLEŞENLERİ

Üzüm çekirdeğinin kullanımı ile ilgili çalışmalar, yüksek antioksidan ve antimikrobiyal aktivitesine dayanmaktadır ve besinsel katkısını bilmek ve dikkate almak çok önemlidir.

Bu bileşenler aşağıda ele alınmaktadır:

vitaminler

Üzümde öne çıkan vitaminler arasında vücudumuzun düzgün gelişimi ve işleyişi için çok önemli olan C, A, E, B2 ve B9 vitaminleri bulunur.

Bunlar göz sağlığından, bağışıklık sisteminden ve genel olarak vücudumuzun düzgün gelişiminden sorumludur ve 100 gram üzümde bulunan vitaminler, önerilen günlük alımın yüzde 1 ila 88’i arasında değişir.

Mineraller

Üzüm çekirdeğinin toplam ağırlığının yüzde 2-4’ü mineral bileşime sahiptir. Çeşitli ve önemli konsantrasyonlarda potasyum, kalsiyum, magnezyum, fosfor, sodyum ve manganez içerir.

antioksidanlar

Araştırmalar, en büyük antioksidan kapasitenin üzümden ziyade tohumlarda bulunduğunu gösteriyor. Fenoller, tokoferoller ve proantosiyanidinler başlıcalarıdır. Bunlar, tükettiğimiz vitaminlerin (aynı kaynaktan gelen vitaminler dahil) işlevlerini geliştirmekten ve bizi serbest radikallerden korumaktan sorumludur.

Siyah fasulye, yüksek konsantrasyonlarda proantosiyanidin içeren ana antioksidan kaynaklarından biridir ve onları var olan en güçlü antioksidanlardan biri yapar.

Kardiyovasküler hastalıklar, ateroskleroz ve artrit tedavisinde son derece etkilidir ve alerjik ve inflamatuar reaksiyonlardan sorumlu hormonları inhibe eder.

Kalori

Kuruyemişler veya işlenmiş meyveler genellikle kalori sayısını artırarak orijinal değerlerinden değişir. 100 gram üzüm 43 kalori. Üzüm çekirdeğinin kalori içeriği, çeşide ve işleme yöntemine bağlı olarak değişir.

yağlar

Üzüm tohumlarının yaklaşık yüzde 10’u yağlardan oluşur, ancak içeriklerinde kolesterol içermezler.

Üzüm çekirdeğinin 12 harika faydası # 2

12 ÜZÜM TOHUMUNUN MÜKEMMEL FAYDALARI

Üzüm çekirdeği içeriğindeki her şeyin vücudumuz için birçok faydası vardır. İşte üzüm çekirdeğinin 12 faydası:

Bağışıklık sistemini güçlendirir

İçerdiği mineral ve vitaminler, özellikle A ve C vitaminleri ile demir ve üzüm çekirdeği bağışıklık sistemimizin düzgün çalışmasına katkıda bulunur.

Kalp problemlerinin üstesinden gelmeye yardımcı olur

Üzümlerin, kalp yetmezliği olan kişilerde tuzlu bir diyetin zararlı etkilerini doğrudan engelleyen antioksidanlar içerdiği gösterilmiştir.

Zararlı maddelerin seviyeleriyle mücadele etmek ve kardiyovasküler sağlığı iyileştirmek için diyete düzenli olarak üzüm çekirdeği eklenebilir.

Kan dolaşımını hızlandırır ve kanı temizler

Üzüm çekirdeği kan basıncını kontrol etmeye yardımcı olmasının yanı sıra, kalp ve kan damarlarının düzgün çalışmasını etkileyebilecek hormonları ve diğer kimyasalları da etkiler. Bu sayede dolaşım sağlığını iyileştirmeye hizmet eder.

Akciğer hastalıklarıyla savaşır

Üzüm çekirdeği, antimikrobiyal ve antioksidan etkileri sayesinde solunum yolu hastalıklarını önleyici etkiye sahiptir. Ayrıca üzüm çekirdeğinin antihistaminik etkisi akciğer enfeksiyonlarına karşı koruyucu etkiye sahiptir.

Göz sağlığını iyileştirir

Üzüm çekirdeği içerdiği yüksek E vitamini konsantrasyonu sayesinde göz sağlığını korur. Ayrıca bulanık görme hissini önler ve göz kaslarının düzgün çalışmasını sağlar.

Hücrelerin parçalanmasını engeller.

Üzüm çekirdeğinin yüksek antioksidan içeriği vücudun yaşlanma sürecini yavaşlatır ve vücudumuzdaki hücre ve dokuların erken bozulmasına neden olan serbest radikallerin etkisini engeller.

Bağırsak sağlığını iyileştirir

İçerdiği polifenoller nedeniyle üzüm çekirdeğinin bağırsak yolunu koruma yeteneği çok yüksektir.

Polifenoller, kolondaki oksidatif stresin yanı sıra sindirim sistemi boyunca bağırsak geçirgenliğinin yanı sıra rahatsızlık ve iltihaplanmayı önlemek için hareket eder.

Toksinlere karşı korur

Vücudumuzda çeşitli sorunlara neden olan toksinler, alkol, sigara ve uyuşturucu kullanımı ile direkt olarak artabilir ancak üzüm çekirdeği tüketmek vücudu toksinlerden korur ve kontrol altında tutar. Özellikle sigaranın zararlarından kaçınmak isteyen pasif içiciler için önerilir.

Enflamatuar ve bakteriyel hastalıklarla savaşır

Üzüm çekirdeğinin ana avantajlarından biri, anti-inflamatuar ve antibakteriyel özelliğidir. Yüksek vitamin ve minerallerle vücudu korur. Ayrıca içerdiği beta-karoten serbest radikallerle mücadelede hücre hasarını azaltır.

Bazı kanser türlerini önler

Farklı kanser türleri üzerine yapılan çeşitli çalışmaların temelleri arasında, üzüm çekirdeğinin öncelikle kolon kanserini önleme yeteneğine sahip olduğu bulunmuştur.

Üzüm çekirdeğinin yüksek antioksidan kapasitesi ve biyoflavonoidler ve B2G2 adı verilen aktif bileşenin biyolojik olarak kanser hücreleriyle savaşabildiği çeşitli çalışmalarda gösterilmiştir. Daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen, üzüm çekirdeğinin kanser önleme üzerindeki etkisi çok umut vericidir.

Saçı güçlendirir

Üzüm çekirdeği ile geliştirilen ürünler kozmetik amaçlı yağ içerir. Üzüm çekirdeği yağı, saçları nemlendirmek ve güçlendirmek için antioksidan bileşenlerin kullanımına odaklanır. Üzüm çekirdeği yağının su tutulmasını önlediği ve kıvrılmayı düzenlediği bilinmektedir.

Ek olarak, yüksek E vitamini içeriği saç dokusunun yeniden yapılanmasına yardımcı olurken, linoleik asitler büyümeyi destekler.

Cilt sağlığını iyileştirir

Üzüm çekirdeği, linoleik asit, fitosteroller ve fosfolipidler gibi esansiyel yağ asitleri bakımından zengin olduğu için estetik bakım için faydalı olarak kabul edilir. Yağ asitlerinin cilde uygulanması donukluğu ve kuruluğu önler.

Üzüm çekirdeğinin 12 harika faydası #3

ÜZÜM TOHUMLARI NASIL TÜKETİLİR?

Üzüm çekirdeği tüketme fikri, sıralanan tüm faydalardan yararlanabilmeniz için diyetimizi ek olarak desteklemektir.

İşte onu kullanmak için üç fikir:

üzümlerin içinde

Üzümün çekirdekli ve kabuklu uygun şekilde yıkanması ve tüketilmesinin vücudumuz için birçok faydası vardır. Sonuç mutlaka hemen değildir, ancak onu bütün olarak tüketmek her zaman daha iyidir.

Tek başına

Üzümler işlenmek için kullanıldığında, üzüm çekirdeği genellikle atık haline gelir. Bu yan ürünün faydalarını araştırarak amaç, bunlardan yararlanmak ve çevresel sonuçları olabilecek yanlış yönetilen organik kirliliğin oluşumunu azaltmaktır.

Üzüm çekirdeklerini doğrudan aktarlardan veya çeşitli pazarlardan temin edebilirsiniz.

Meyve sularında ve smoothielerde

Üzümleri karıştırılmış meyve suyunun bir parçası olarak kullanırsanız veya tarife üzüm çekirdeği eklerseniz her zaman bir bonus olur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu