Gündem

Türkiye’nin yeni İHA motoru TEKNOFEST’te

TEKNOFEST, insansız uçakları sürmek için tasarlanan Türkiye’nin ilk PD -170 turbo dizel uçağından 5 kilogram daha hafif ve 55 beygir gücündeki PD222ST motorunu görücüye çıkardı.

Türkiye'nin yeni İHA motoru TEKNOFEST'te

TUSA Engine Engine AŞ (TEI), Türkiye’nin ilk PD -170 turbo dizel uçağından 5 kilogram daha hafif ve 55 beygir gücündeki PD222ST motorunu Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali’nde görücüye çıkardı. TEKNOFEST.

TEI CEO’su ve Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mahmut Faruk Akşit, PD170’in Anka-S’nin ihtiyaçlarını karşılamak üzere geliştirildiğini söyledi.

25K AYAK ARASINDA ÇALIŞIR

İlk Anka’nın ithal 155 beygirlik motorla uçtuğunu söyleyen Akşit, tedarik sorunlarının da yaşandığını belirterek, PD170 için çalışmalara başladıklarını söyledi.

Türk mühendislerinin dünyanın en yüksek irtifalı, en az yakıt tüketen motorunu, teknisyenlerinin 40 bin feet’e kadar rahatça çalışacak şekilde tasarlayıp ürettiğini vurgulayan Akşit, rakip ürünlerin genel olarak yaklaşık olarak tasarlandığına dikkat çekti. 25 bin fit.

Türkiye'nin yeni İHA motoru TEKNOFEST #1'de

“Ne kadar istersen iste istediğin pozisyona gelebileceksin”

Ana motor yapısı geliştirildikten sonra, motor ana gövdesi değişmeden başka amaçlar için türetilmiş motorların üretimine başlandığını kaydeden Akşit, ilk kez piyasaya sürülen PD222ST ile ilgili şu bilgileri verdi:

“PD222ST’yi bu şekilde geliştirdik. Farklı versiyonlar olacak. ST, tek turbo anlamına geliyor. Turbo versiyon. PD170’de çift turbo ile 170 beygir gücümüz vardı ama asıl amaç irtifaydı. Gelecekteki savaşlarda insansız araçlar, belki İHA’lar arasında olacak. Bu dünyanın farklı yerlerinde olacak. İHA’ların köpek izinden bahsediyoruz. Daha çevik, daha çevik, daha manevra kabiliyeti olacak, irtifada daha fazla güç olacak. Önünüzdeki İHA’nın arkasından çok rahat ve istediğiniz yerden istediğiniz yere vurabilirsiniz.Çok ciddi bir avantaj sağlar.

Türkiye'nin yeni İHA motoru TEKNOFEST #2'de

YÜKSEK PERFORMANS İÇİN ÖZEL OLARAK TASARLANDI

Bütün bunlar bir çift turbonun varlığıyla sağlanır, ancak bazı uygulamalarda kalkış kuvveti irtifadan daha önemlidir. Bayraktar TB3 yüklü TCG Anadolu gemimizden kısa bir pistten havalanmak istiyoruz. Kalkış kuvveti burada da çok önemlidir, bu motor özellikle yüksek kalkış gücü için tasarlanmıştır. Gücü, 170’ten 225’e 55 beygir gücü artırıldı. Hala yüksek irtifalara çıkabiliyor ancak yüksek irtifalarda ürettiği güç PD170 kadar büyük değil. 35-40 bin feet yükseğe çıkarsanız, güç azalır. “

60’DAN FAZLA ÜRETİLMİŞ PD170

Prof. Akşit, geliştirme çalışmalarının yanı sıra PD170’in seri üretimine de devam edeceklerini belirtti. “Toplamda ürettiğimiz motor 60’ı aştı. Bunun önemli bir kısmı ilk büyük müşterimiz olan TAI’ye, bir kısmı Baykar’a, bir kısmı Bayraktar TB3 işlerine ve bir kısmı da Akıncı’nın C. versiyonuna teslim edildi. Ayrıca Türkiye’de Aksungur motoru kullanılıyor. . Seri üretim artıyor ve şu anda yaklaşık 100 adet için pazarlık yapıyoruz.” dedim.

Türkiye'nin yeni İHA motoru TEKNOFEST #3'te

GELİŞMİŞ BİR MOTOR İÇİN KOLAY SEÇİM

PD222ST’nin ilk prototipinin TEKNOFEST’te sergilendiğini ifade eden Akşit, motorun ciddi bir şekilde test edildiğini ve olgunlaşma süreçlerinin devam ettiğini söyledi.

Test süresinin 100 saat civarında olduğuna işaret eden Akşit, PD170 için test süresinin 5.000 saati aştığına dikkat çekti.

Akşit dedi ki:

“PD222ST’yi bu şartlar altında temel motoru test ettiğimiz kadar test etmemize gerek kalmayabilir ama daha titiz bir test sürecinden geçiyor. Seri üretim için bir yıl gerekiyor. Uçup gelecek yıl seri üretime geçtiğini görüyoruz. .” , 225 beygir gücü verir. Kalkış performansı ve pist mesafesi açısından büyük avantajlara sahiptir. Can Bayraktar TB3 ve Akıncı C, şimdi hangi Baykar? Önde olup olmadığını bilmiyorum. Kullanılan araç sayısını en üst düzeye çıkarmak için dişli kutuları PD170 ile aynı arayüzle kullanılmalıdır. Entegrasyon için küçük düzeltmeler gerekiyor, ancak PD170’in ilk uçuşundan sonra gelişmiş bir motor kurulabilir. Aksungur, Akıncı, Anka, Bayraktar TB3 bunu yapabiliyor. “

Türkiye'nin yeni İHA motoru TEKNOFEST #4'te

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu