Gündem

Trabzon’da koronavirüs nedeniyle anne adaylarının ölümü 7 kat arttı

Trabzon’da salgın sırasında hamile anne ölümlerinin 7 kat arttığı tespit edildi.

Trabzon'da hamile annelerin koronavirüs nedeniyle ölümleri yedi kat arttı

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Trabzon Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları Anabilim Dalı Sorumlusu Prof. Dr. Yeşim Bayoğlu Tekin, salgın sonucunda dünya genelinde anne ölüm hızının artmaya başladığını belirtti.

“ANNE ÖLÜMÜ 7 KAT ARTTI”

Prof.Dr.Tekin, “Salgın başlamadan önce dünya genelinde yüz binde 16 ila 14 arasında anne ölüm oranı yaşıyorduk. Bu bizim için Amerika ve Avrupa’dan çok daha iyi bir rakam. Anne ölüm oranları geçen yıla göre Trabzon’da diğer ülkelere göre önemli ölçüde arttı. .Anne ölümleri yedi kat arttı..Bu çok ciddi bir rakam.Benzer oranlar sadece bizim bölgemizde değil tüm dünyada sorgulanabilir.Salgın başlangıcında Covid 19 nedeniyle annelerden 7 ölüm vardı. Bazılarına enfeksiyonun erken evrelerinde teşhis konmuştu. Anne adaylarımızdan birinin erken gebelikte Covid-19 olması ve sonraki süreçlerde komplikasyonlar nedeniyle hayatını kaybetmesi nedeniyle hayatını kaybetti. , daha ileri problemlerden öldü. hamile kadınları da vardı.” dedi.

Trabzon 1 Nolu'da hamile annelerin koronavirüs nedeniyle ölümleri yedi kat arttı

“GEBELİKLERİN İLK 3 AYINDAN SONRA AŞIYI GÜVENLE GÜVENLE YAPABİLİRSİNİZ”

Prof.Dr.Tekin, “Gebelikte Covid-19 aşısı olan gruplarla ilgili yayınlar var. Bu süreç Covid-19’a göre çok daha az yan etki ile atlatılabilir. Aşıdan kaynaklanabilecek yan etkiler; enjeksiyon yerinde basit ağrı, genel hastalık” esenlik, grip belirtileri.Süreç devam edebilir.Hamilelik sırasında aşıya bağlı ölümler veya ciddi komplikasyonlar bildirilmemiştir.Bunlar bizim için her zaman olumlu verilerdir.Yeni yayınlanan bir kılavuzda,olmadığına dair yeni bilgiler paylaşılmıştır. hamileliğin herhangi bir döneminde aşı olmak zararlıdır.Yakında tüm anne adayları ve toplumla paylaşılır.Aşı, hamileliğin ilk 3 ayından sonra güvenle uygulanabilir. dedim.

Trabzon'da hamile annelerin koronavirüs nedeniyle ölümleri yedi kat arttı #2

“Bebeğinize ve kendinize yaşam hakkı verin”

Prof. Dr. Tekin, tüm anne adaylarının aşı olmasını istedi. “Aşıdan korkmayalım. Sonuçta burada yaşamak önemli. Ölmek mi yaşamak mı? Burada sevdiklerinizi ve kendinizi korumak için aşı yapılmasını öneriyoruz. BionTech grubu aşılarda gebelikte aşılanan bireylerde herhangi bir ölüm bildirilmemiştir. hastalık hafif ilerler ciddi morbidite ve mortalite oranı yüksektir.aşılanan grupta bu tür durumlar olmaz.Bu nedenle tüm hamile kadınlarımızı aşı olmaya davet ediyorum.Çocuğunuzun ve kendinizin yaşam hakkını elde edebilmeniz için , Covid-19’a karşı aşı olduğunuzdan emin olun.” terimleri kullandı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu