Gündem

Trabzon’da hamsi, tezgahlardaki yerini aldı

Tezgahta hamsi ile birlikte uskumru, palamut ve morina da vardı. Yaklaşık 35 lira ağırlığındaki hamsilerin erken tezgahta olduğu söylendi.

Hamsi Trabzon'da tezgahta yerini aldı

1 Eylül’de başlayan av sezonundan bu yana Karadeniz balıkçıları ağlarını ağa atmaya devam ediyor.

Trabzon’da tezgahlarda alabalık dışında morina, palamut, sargan ve barbunya da satılıyor.

Küçük miktarlarda yakalanan hamsilerin fiyatı kilogramı 30 ile 35 liret arasında değişiyor. Balık türlerinin yetiştiği şehirde palamut 40-50 TL, mezgit ve hamsi 40 TL, kırmızı balık 50 TL’ye satılıyor.

“Balıkçılar çapayı takip etti”

Balıkçı Turgay Özsandıkçı, hamsinin tezgâha erken girdiğini belirtti. “Bugün her şey tezgahta ama yarın ne olacağı belli değil. Hamsi tezgâha erken girmeye başladı. Palamut olmayınca balıkçılar hamsinin peşine düştü. ‘Erken ağlayan horoz kesilir’ diyoruz. “” Hamsi için de durum böyle. Böyle devam edersen hamsi erken kaybolacak. Ve vatandaş bir daha hamsi yiyemez.” dedim.

Hamsi Trabzon # 1 tezgahlarında yerini aldı

“Çok var ama pahalı”

Balık alan Ali Kadı “Her çeşit balığı tezgahlarda bulabilirsiniz ama fiyatlar çok pahalı. Sadece uskumru uygun fiyata satılabiliyor ama uskumru olması gerekenden daha küçük. Benekli morina 75 liraya kadar çıkabiliyor. Eskiden biz alışırdık. 5 liraya hamsi al, şimdi 35 lira. Çok pahalı. Fiyatların düşmesini bekliyoruz.” dedi.

Hamsi Trabzon 2 numaralı tezgahlarda yerini aldı

Hamsi Trabzon #3 tezgahlarında yerini aldı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu