Gündem

Testis kanserinde dikkat etmeniz gereken işaretler

20-34 yaş arası erkeklerde en sık görülen kanser türü olan testis kanserinin tedavi şansı erken teşhis edildiğinde büyük oranda artmaktadır. Bu nedenle kanser belirtilerini takip etmek çok önemlidir.

Testis kanserinde dikkat edilmesi gereken belirtiler

Testis kanseri, testis hücreleri kontrolsüz bir şekilde büyüyüp çoğaldığında, çevreleyen sağlıklı dokulara zarar verdiğinde ve normal testis fonksiyonuna müdahale ettiğinde ortaya çıkar. Kanser genellikle sadece bir testisi etkiler.

Diğer kanser türleriyle karşılaştırıldığında, testis kanseri nadirdir ve testislerin ötesine yayılmış olsa bile tedavi edilebilir olarak kabul edilir. Her hastalıkta olduğu gibi testis kanserinde de izlenecek tedaviyi tipinize ve durumunuza göre doktorunuz değerlendirecektir.

Testis kanseri en çok genç erişkinlerde görülür çünkü esas olarak 20 ile 34 yaş arasındaki erkekleri etkiler. Erken teşhis edilirse, iyileşme şansı yüzde 90’ın üzerindedir.

Testis kanserinde dikkat edilmesi gereken belirtiler 1

KANSER TESTİ BELİRTİLERİ

Testis kanseri, bir yumru veya testislerin boyutunda bir değişiklik dışında çok az semptom gösterir veya hiç göstermez.

Önemli semptomlar şunları içerir:

– Herhangi bir testiste yumru veya büyüme

– Skrotumda (skrotum) zorluk hissi

– karın veya kasıkta donuk ağrı,

– skrotumda ani sıvı birikmesi,

– testislerde veya skrotumda ağrı veya rahatsızlık,

– Göğüs büyütme veya hassasiyet ve sırt ağrısı.

Bu semptomların çoğunun mutlaka kanser olması gerekmez, ancak bir veya daha fazlasını fark ederseniz bir üroloğa danışın.

KENDİ MUAYENE NASIL YAPILIR?

Kendi kendine muayene için belirli bir örnek yoktur, ancak ayda en az bir kez yapılması önerilir.

Her duşta topaklar veya ağırlıklar, düzensizlikler, sıvı hacmindeki değişiklikler ve hatta skrotumun cilt rengindeki değişiklikler olup olmadığını kolayca kontrol edebilirsiniz. Değişiklikleri daha kolay tespit edebilmemiz için her iki testisi de karşılaştırmak önemlidir.

Testislerde veya kasık bölgesinde ağrı, şişlik veya topaklar fark edersenizözellikle bu belirtiler iki haftadan uzun sürerse, Doktorunuza danışmanız önemlidir.

KANSER FAKTÖRLERİNİN TEST EDİLMESİ

Testis kanseri geliştirme riskini artırabilecek faktörler vardır:

nmemisş testisler (kriptosidizm): Testisler, fetal gelişim sırasında karında oluşur ve genellikle doğumdan önce skrotuma iner. Testisleri hiç inmeyen erkeklerin testis kanseri riski normal inen testisleri olan erkeklere göre daha yüksektir. Testis cerrahi olarak skrotuma yerleştirilse bile risk yüksek kalır. Bununla birlikte, testis kanseri olan erkeklerin çoğunda testislerde azalma yoktur.

Anormal testis gelişimi: Klinefelter sendromu gibi anormal testis gelişimine neden olan durumlar testis kanseri riskini artırabilir.

Genetik: Ailenizde testis kanseri öyküsü varsa daha yüksek risk altında olabilirsiniz.

Hastalık: Testis kanseri özellikle 15 ila 35 yaş arasındaki genç erkekleri etkiler. Ama her yaşta olabilir.

DOĞURGANLIK ETKİLENEBİLİR Mİ?

Testis tümörünün varlığı ve dolayısıyla çıkarılması doğurganlığı mutlaka etkilemez. Normal koşullar altında, testisler uygun üreme işlevini sürdürmek için yeterlidir.

Bununla birlikte, kemoterapi veya radyasyon tedavisi doğurganlığı önemli ölçüde etkileyebileceğinden, tedaviden önce tohumların korunması önerilir.

Periyodik muayene ve küçük değişiklikler durumunda bir üroloğa danışılması esastır.

Tümör tarif edilen yaş grubunda çok yaygın olmasına rağmen erken tedavi ile başarı oranı yüzde 90’ın üzerindedir. Herhangi bir risk faktörünün ortaya çıkması durumunda, biraz daha sıkı bir kontrol sağlanması tavsiye edilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu