Gündem

TBMM ne zaman açılacak? EYT için gözler Meclis’te!

EYT Yasası ile ilgili haberler emekli olmayı bekleyenler tarafından merakla araştırılıyor. EYT’nin kurulabilmesi için öncelikle Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından onaylanması gerekir. Peki TBMM açıldı, EYT’de bir gelişme var mı?

Meclis ne zaman açılacak?  EYT meclisine göz atın!

Yeni yasama döneminde gündeme gelmesi beklenen gelişmeler nedeniyle Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin ne zaman açılacağı sorusu incelenmeye başlandı.

En ilginç konuların başında emeklilik yaşı (EYT) geliyor.

EYT’yi bekleyen vatandaşlar, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin gündeminde yer alacak yasaların değerlendirileceği yeni yasama organını merak ediyor.

Kanun tekliflerinin 17 Temmuz’da kabul edilmesinin ardından, Anayasa ve tüzük gereği Türkiye Büyük Millet Meclisi kapatıldı. EYT’nin kanunlaşabilmesi için Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin onayını kabul etmesi gerekir.

Bu noktada vatandaşlar, Meslic ne zaman açılacak? Meclis açıldı mı? Aşağıdaki gibi sorunları ortaya çıkarır:

İşte Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılış tarihi ve EYT yasası ile ilgili son gelişmeler…

PARLAMENTO NE ZAMAN AÇILIR?

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkan Yardımcısı Nimetullah Erdoğmuş’un teklifleri 17 Temmuz’da kabul etmesinin ardından Meclis, Anayasa ve Tüzük gereği 1 Ekim Cuma günü saat 14.00’de kapandı.

TOPLANTI GÜNDEMİNDE GÖRÜŞÜNÜZ MÜ?

EYT ile ilgili 20’ye yakın kanun teklifi Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) sunuldu. Şu anda gözler 1 Ekim’de Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde çalışmaya başlayacak.

Çıkarılacak yasanın 1 milyonu memur olmak üzere 6 milyon kişiyi etkilemesi bekleniyor. Çıkarılacak yasadan ilk yararlanması beklenen yaklaşık 700 bin kişi var.

Emekliler için yeni standartlar gelirse, 1999’dan önce yani yönetmelik yürürlüğe girmeden önce çalışmaya başlayan EYT’li kadınlar, 5.000 gün prim ödeme şartlarını yerine getirirlerse emekli olabilirler. şart, 20 yıl sigortalı, 25 yıl erkek olarak çalışmasıdır.

Prim Günü’nün bitmesine rağmen emeklilik yaşına gelmeyi bekleyen yüz binlerce EYT üyesi, hükümetin EYT Yasası’na yönelik önemli bir adım atmasını bekliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu