Gündem

Taliban, Kabil Havalimanı uluslararası uçuşlara açılacağını duyurdu

Taliban sözcüsü Zabihullah Mücahid, Kabil havaalanındaki teknik çalışmaların tamamlandığını ve yakında uluslararası uçuşlara açılacağını söyledi.

Taliban, Kabil Havalimanı'nı uluslararası uçuşlara açacağını duyurdu.

Taliban sözcüsü Zabihullah Mücahid, Kabil’de düzenlediği basın toplantısında ülkedeki son gelişmelerle ilgili soruları yanıtladı.

“YAKINDA BAŞLIYOR”

Bir AA muhabiri tarafından uluslararası uçuşların resmi olarak Kabil Havalimanı’ndan ne zaman kalkacağı sorusuna Mujahid, şunları söyledi: “Havaalanının faaliyete geçmesi için gerekli tüm çalışmalar yapıldı. İç hat uçuşları yapılıyor. Sadece dış hat uçuşları başlatılmadı. Bunun nedeni merkezi radarın (ABD tarafından) imha edilmesidir. terimleri kullandı.

“Ticaret ve gümrük gelirlerinden elde edilebilecek önemli bir miktar var”

Mücahit, “Yurtdışına kilitlenen para veya vaat edilen yardımın gecikmesi veya gelmemesi durumunda bir planınız var mı?” soru ise “Devletin idaresi için gereken miktarı karşılamaya yönelik çabalarımız devam ediyor. Ülke genelinde devlet gelirlerinin toplanması için çalışıyoruz. Ticaret ve gümrük gelirlerinden önemli bir meblağ var. Birincisi o parayı bulabilirsek eksiğimizi giderebiliriz. -vadeli ihtiyaçlar. Bu durum böyle devam etmeyecek.” yanıtladı.

Taliban, ilk uluslararası uçuşlar için Kabil Havalimanı'nın açıldığını duyurdu.

“MİLYONLARCA MİLLETİN PARASI ÇALINDI”

Ülkenin ekonomik krizi sorulduğunda Mücahid şunları söyledi:

“Ülkenin ekonomik durumunun farkındayız. Birincisi, önceki hükümetteki bazı kişiler helikopterlerle milyonlarca insanın parasını çaldı. İkincisi, paramız dünya bankalarında donduruldu. Üçüncüsü, iktidara geldiğimizde kısa sürede devlet gelirlerini toplayamadık. Bugünden sonra Ticaret Bakanı göreve başlayacak. Bu durum devam etmeyecek.”

Mücahid, diğer ülkeler tarafından da tanınması için adımlar atıldığını belirtti. “Biz, dünyanın bizi tanıması için hükümeti ilan ederek, örneğin üzerimize düşeni yaptık ama dünyanın başka ihtiyaçları var, onları diplomasi yoluyla gidermeye çalışıyoruz. Katar, İran, Pakistan ve diğer ülkeler bize tavsiyelerde bulundular. hükümetin tanınması için, ama iç işlerimize karışmak öyle değil.” bir açıklama yaptı.

“AFGANİSTAN’DA DEAŞ GÜÇLÜ DEĞİL”

Mücahid, terör örgütü DEAŞ’ın son günlerde gerçekleştirdiği saldırılara değinerek, şunları kaydetti: “Saldırı hedefsiz bir saldırıdır. Bu saldırıyı kınıyoruz. DEAŞ’ın Afganistan’daki varlığı Irak’taki kadar güçlü değil. DEAŞ halk arasında değil. Sadece birkaç kişi zihniyete sempati duyuyor. Güçlerimiz bu örgüte karşı harekete geçecek. gelecekte. bunu yapma fırsatı.” dedim.

Mücahidler, El Kaide hakkında yapılanların sadece propaganda olduğunu savunarak, Bu konuda dünyaya bağlıyız, sözümüzün arkasındayız çünkü bu insanlarımız için de işe yarıyor” dedi. terimleri kullandı.

Mücahid, ABD’nin geride bıraktığı uçaklarla ilgili bir soruyu yanıtladı. “ABD hem sivil hem de askeri uçakları imha etti. Öncelikli hedefimiz sivil uçakları onarmak. Ardından askeri uçakları da onaracağız. İktidarda kalırsak, gelecekte güçlü bir hava filomuz olduğundan emin olun.” yanıtladı.

6. sınıftan sonra lisedeki kızlarla ilgili olarak Mücahid şunları söyledi: “Milli Eğitim Bakanlığı bunlara çözüm bulmaya çalışıyor. Bu konuda şeriat kuralları var ve biz bu konuyu şeriata göre çözmeye çalışıyoruz.” bir açıklama yaptı.

Taliban, Kabil Havalimanı'nı uluslararası uçuşlara açacağını duyurdu.

“ÇİN 3 MİLYON MİLYON GÖNDERDİ”

Çin hükümetinin yeni tip koronavirüsle mücadelede aşı yardımı sağlama sözü verdiğini kaydeden Mücahid, şunları kaydetti: “Çin hükümetine desteğinden dolayı teşekkür ediyoruz. Afganistan, savaştan çıkmakta olan bir ülke olarak başta komşuları olmak üzere dünyanın yardımına ihtiyaç duyuyor. Umarım Çin sözünü tutar. 3 milyon doz Kovid-19 aşısı uygulayacağız. Çin bizi gönderiyor.” dedi.

Mücahid, hükümetin yemininin iptal edildiğini belirtti. “Yönetimimiz vakit kaybetmemek için yemininden istifa etti. Vakit kıymetli olduğu için bu kararı vermek zorunda kaldık.” Oy.

Taliban, Kabil Havalimanı'nı uluslararası uçuşlara açacağını duyurdu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu