Gündem

Selman bin Abdulaziz, İran ile olan görüşmelerden olumlu sonuçlar umduklarını söyledi

BM Genel Kurulu telekonferansında konuşan Suudi Arabistan Kralı Salman bin Abdülaziz, İran ile olan ilişkilerinden olumlu sonuçlar beklediklerini belirtti.

Salman bin Abdülaziz, İran ile görüşmelerden olumlu sonuçlar umduğunu söyledi

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz, BM 76. Genel Kurulu’nda açıklama yaptı.

Kral Selman, İran’ın komşu bir ülke olduğunu ve ilk görüşmelerin güveni artıracak somut sonuçlar getirmesini umduğunu dile getiren Kral Selman, bu görüşmelerin egemenliğe saygı, müdahalesiz işbirliği tasarlamanın önünü açacağını da umuyor. içişlerinde ve terörist gruplara ve milislere verilen desteğin azaltılması.

Salman bin Abdülaziz, İran ile görüşmelerin olumlu sonuçlar vermesini umduğunu söyledi

İRAN’DA İRAN’DA NÜKLEER SİLAHLARIN GELİŞTİRİLMESİNE KARŞI BİLDİRİ

Suudi Arabistan’ın dış politikasının diyalog ve barışçıl çözümleri desteklediğini kaydeden Kral Salman, ülkesinin İran’ın nükleer silah geliştirmesini önlemeye yönelik uluslararası çabaları desteklediğini söyledi.

Kral Selman konuşmasında Filistin davasıyla ilgili olarak 1967’de Doğu Kudüs sınırında bağımsız bir Filistin devleti kurmanın önemini vurguladı.

Salman bin Abdülaziz, İran ile görüşmelerde olumlu sonuçlar almayı umduğunu söyledi # 2

“ÇATIŞMA TAM ÇEKİMDEN SONRA YIKILDI”

Salman, Yemen konusunda Mart ayında ülkesiyle ilgili bir sunum yaptı. “tam bir ateşkes ve müzakerelerin başlamasından ibarettir” Barış girişiminin hayata geçirilmesi halinde çatışmanın sona ereceğini, akan kanın duracağını ve kardeş Yemen halkının acılarının sona ereceğini söyledi.

Selman, Husilerin barışçıl çözümleri reddetmeye, askeri seçeneğe odaklanmaya ve uluslararası deniz ve enerji kaynaklarını tehdit etmeye devam ettiğini de sözlerine ekledi.

Salman bin Abdülaziz, İran ile müzakerelerde olumlu sonuçlar almayı umduğunu söyledi # 3

BARIŞ GİRİŞİMİNİ BAŞLATTILAR

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan, 22 Mart’ta Yemen krizine bir çözüm bulmaya çalışacak. “BM gözetiminde kapsamlı bir ateşkes sağlanması, Hudeyde limanından elde edilen gelirlerin bir merkez bankası ortak hesabına aktarılması, bazı uçuşlar için uluslararası hava limanının açılması ve BM gözetiminde taraflar arasında müzakerelerin başlatılması” barış girişimi başlatıldığını duyurdu.

Yemen hükümeti girişimi memnuniyetle karşılarken, Husiler girişimin yeni bir şey getirmediğini savundu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu