Gündem

‘Sarallar’ ve ‘Şirinler’ davasında sanıklara ceza yağdı

“Sarallar” ve “Şirinler” adlı iki çetenin halk düşmanlığı nedeniyle 7 kişinin öldürülmesi davasında karar verildi.

'Sarallar' ve 'Şirinler' davalarında sanıklara uygulanan yaptırımlar

Bakırköy 15. Ağır Ceza Mahkemesi, Fenerbahçe Mahkemesi Başkanı Mehmet Altunkay’ın Bakırköy 18. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen cinayet dosyasının bu mahkeme dosyasıyla birleştirilmesine ve delillerin tam olarak toplanamaması nedeniyle bu belgenin dava dosyasından ayrılmasına karar verdi. .

Duruşmada son savunmasını yapan sanık Ümit Saral, mahkemenin savunma hakkını kısıtladığını söyledi. “Diğer sanıklarla hiçbir bağlantım yok. Hapishanedeki konuşmalarım avukatımla kayıt altına alınıyor. Orada yanlış bir şey söylersem aleyhime kullanılacak. Rahat bir görüşme yapamıyorum. Savunma hakkım kısıtlı.” dedim.

SAVUNMA CEZASI

Mahkeme, Kenan Şirin’in ölümünün ertelenmesi suçlamasıyla beraat eden merhum Hakan Koyuncu ve Abdullah Özkan’ı kasten öldürmekten Ümit Saralo’ya iki müebbet, merhum Murat Mehmetefendioğlu’nu öldürmekten ise 30 yıl idama mahkum edildi. Mehmet Şenkal ve Adnan Bel kurbanlarını kasten öldürmekten cezaevinde.

Mahkeme, sanık Ümit Saral’a 12 kişiyi kasten yaralamaktan 29 yıl, hırsızlıktan 5 yıl, suç işlemek veya kabul etmekten 6 ay, özel hayatın gizliliğini ihlalden 1 yıl, 136 sayılı yasayı ihlalden 6 yıl ve 12 bin lira hapis cezası verdi. hapisten , örgüt kurmak ve yönetmekten 3 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Sanık Onur Saral, kasten yardım ve yataklık yapmaktan 42,5 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Mustafa Çakar ve Murat Mehmet Efendioğlu Güngören’in mesire yerinde öldürülmesiyle ilgili sanıklar Korhan Fidan, Adem Kırmacı ve Murat Aslan’a Mehmet Şenkal ve Adnan Bal’ı öldürmekten 2’şer müebbet toplam 25’er hapis cezası verildi. Bazı mağdurlar, aldıkları yaralardan dolayı çeşitli derecelerde hapis cezasına çarptırıldı.

Mahkeme 10 sanığı örgüte üye olmaktan 2 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırırken, 7 sanığı örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemekten 10 hapis cezasına çarptırdı.

Mahkeme, sanıklardan Ümit Saral, Ferhat Solmaz, Serhat Pozkurlu, Korhan Fidan, Murat Aslan, Umut Yuva, Adem Kırmacı ve SSU’nun tutukluluklarının devamına karar verdi.

‘Sarallar’ ve ‘Şirinler’ davasında hüküm giyen sanıklar VİDEO

TALEPTEN

Bakırköy Başsavcılığı’nın hazırladığı iddianamede, Ümit Saral liderliğindeki suç örgütü ile Mehmet Sabri Şirin liderliğindeki suç örgütü arasında husumet olduğu hatırlatıldı.

İddianamede örgütün başında Ümit Saral’ın, örgütün başında ise Mehmet Sabri Şirin ve Kenan Şirin’in olduğu belirtilirken, “irinlinler” suç örgütü Kenan Şirin’in vurularak öldürüldüğü iddia edildi. Ümit Saral’ın talimatı doğrultusunda 3 Nisan 2013 tarihinde Bahçelievler’deki ikametgahı.

Kenan Şirin, Abdullah Özkan, Ahmet Şahin Akyıldız, Hakan Koyuncu, Mehmet Yaşar Akyıldız, Murat Mehmetefendioğlu ve Mustafa Çakar’ın farklı zamanlarda ve farklı yerlerde öldürüldüğü belirtildi.

Sanık Ümit Saral’a ilişkin iddianamede, “Örgütün suça sürüklenmesi”, “Özel hayatın gizliliğini ihlal”, “Ateşli Silahlar, Bıçaklar ve Diğer Yollar Hakkında Kanuna İhlal”, “Cinayet Planlamak”, “Sahte resmi belge”, Kastan, ‘yaralama’, ‘gizli hırsızlık’, ‘izinsiz olarak tehlikeli madde bulundurma veya mübadele’, ‘öldürmeye teşebbüs’ ve ‘7 kişiyi kasten öldürme’ suçlarından 7 kat müebbet hapis ve 74 yıldan 147 yıla kadar hapis cezası talep etti.

21’i tutuklu 25 sanığın da benzer suçlardan farklı oranlarda hapis cezasına çarptırılmasını talep ettiler.

    1 Nolu Sarallar ve Cüceler davasında sanıklar cezalandırıldı

    Sanıklar Sarallar ve Cüceler 2 numaralı davada mahkum edildi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu