Gündem

Sanatçı Selçuk Yöntem ‘tost fotoğrafı’ davasını kazandı

Yargıtay 11. Hukuk Dairesi, tost yerken çekilmiş bir fotoğrafı kullanan Selçuk Metodu sanatçısının kafeden aldığı 100.000 liralık malzeme ile kafeden aldığı 50 bin liralık manevi tazminata izinsiz olarak izin verdi.

Bir İstanbul kafesi, menüsünde izinsiz tost yiyen ünlü Selçuk Metodu sanatçısının fotoğrafını kullandı.

Aynı fotoğrafın bir dergide kullanıldığını fark eden Method, kafe sahibine dava açtı.

“SUPERVİZÖR SOSYAL MEDYADA YAPILMIŞ, ​​MALİ VE MALZEME OLARAK ZARAR GÖRÜLMÜŞ”

Yöntemin avukatı, “Müvekkilinin Türkiye’nin en önemli tiyatro ve sinema oyuncularından biri olduğunu, sanığın yemekhanesinde yemek yerken çekilmiş çok uygunsuz bir fotoğrafın kafenin menüsünde, Gazeteciler Cemiyeti dergisindeki reklam ve tanıtımlarda kullanıldığını ve davalının bu nedenle Davacı kafenin daimi müşterisidir. önerildi.

“KAFE REKLAMINA GEREK YOK”

Davalı kafenin avukatı ise “Eserlerin haksız kullanımı yoktur, dergideki resim davalının bilgisi dışında çıktı, davacı resimlerinin bir kısmı mağazada kullanılan menülerdeydi ancak mahkeme kararıyla imha edildi, kafe tanınmış bir işletme, reklama gerek yok.” davanın reddedildiğini ileri sürdü.

5 Şubat 2016’da kapatılan İstanbul 4. Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi, kafe sahibinin 284.000 lira maddi, 50.000 lira manevi tazminat ödemesine hükmetti. Temyizde Yargıtay 11. Hukuk Dairesi yerel mahkemenin kararını bozarak 284.000 liralık manevi tazminatı aşırı buldu.

Sanatçı Selçuk Metodu 1 numaralı tost fotoğraf davasını kazandı

YARGILAMAYA KARŞI DOSYA İKİNCİ KEZ KARAR VERİYOR

İstanbul Hukuk ve Sınai Mülkiyet Mahkemesi’nin iptal kararına göre yeniden görülen yargılamada başvurucunun fotoğrafının 80’i dergi reklamlarında izinsiz kullanımı, 20’si menülerde kullanılması nedeniyle toplam 100.000 lira, 50’si başvurucunun özlük hakları gerekçesiyle Bin lira manevi tazminatın davalıdan alınıp davacıya teslimine karar verildi.

İstanbul 2. Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi’nin bu kararına yapılan itiraz üzerine dosya ikinci kez Yargıtay 11. Hukuk Dairesi’ne sevk edildi.

Daire, kararın mahkemenin iptal kararına dayanması ve delil değerlendirmesinin yanlış olmaması nedeniyle yerel mahkemenin kararını oybirliğiyle kabul ederek temyiz itirazlarını reddetti.

Dil kaşarlı tost Selçuk yöntemiyle yakalandı

Sanatçı Selçuk Yöntem tost fotoğrafçılığında 2. davayı kazandı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu