Gündem

Rusya’nın yörüngede silahlı uydusu var

ABD Uzay Komutanı komutanı General John Raymond, Rusya’nın yörüngesinde Amerikan uydularını yok edebilecek bir uydu olduğunu iddia etti.

ABD: Rusya silahlı uydu fırlattı

ABD ve Rusya arasındaki rekabet son yıllarda uzayda giderek daha fazla hissedilmeye başlandı. Şimdi, ABD’li yetkililer Rusya’nın alanı amacına uygun kullandığını söylüyor.

ABD Uzay Kuvvetleri Komutanı General John Raymond, Rusya’nın ABD uydularını yok edebilecek bir silahla donatılmış bir silah olduğunu söyledi. “matryoshka bebeğim” Alçak yörüngeli bir uyduya sahip olduğunu iddia ediyor.

General Raymond, Amerika Birleşik Devletleri Askeri ve Havacılık Eğitim Derneği Hava Kuvvetleri İttifakı’nın 2021 Hava, Uzay ve Siber Konferansı’nda yaptığı açıklamada konuyla ilgili açıklama yaptı.

rus abd

“RUSYA’DA ÇALIŞTAY YAPILDI”

Raymond, Rusya’nın iletişim, komuta, kontrol ve hassas hedefleme için hayati önem taşıyan ABD uydularını yok edebilecek silahlı bir “matryoshka bebeği” düşük yörüngeli uydu fırlattığını söyleyerek endişelerini dile getirdi.

Genel Raymond; Uydunun bir Rus matryoshka bebeği gibi tasarlandığını, iç uydu kapsülünü ortaya çıkarmak için açılan bir dış kılıfı ve Amerikan yörüngesinde güvenli bir mesafeden uyduları ateşleyip yok edebilen bir silahı ortaya çıkardığını bildirdi.

Raymond, uydunun uzun menzilli hedefleme için gereken ABD uzay cihazlarını yok etmeyi amaçladığını kaydetti. Bu konuda Rusya tarafından herhangi bir açıklama gelmedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu