Gündem

Rus hackerlar, ABD’deki çiftliklere saldırdı

Rusya’daki BlackMatter, ABD’deki ekonomileri hedefliyor. Besin zincirini bloke eden hackerlar 5,9 milyon dolarlık fidye talep ediyor.

Rus bilgisayar korsanları ABD çiftliklerine saldırdı

Son yıllarda internet kullanımının artmasıyla birlikte siber saldırıların sayısı da artmıştır. 2021 saldırıları özellikle ABD’yi etkiledi.

ABD Başkanı Joe Biden, ABD istihbarat birimlerine saldırının arkasındaki kişileri araştırma talimatı verdi.

Bir güvenlik firması Huntress Labs yaptığı açıklamada, saldırıdan Rusya ile bağlantılı bir REvil fidye yazılımı çetesinin sorumlu olduğunu söyledi.

RUSYA’DAN YENİ SALDIRI

Rus hacker grubu REvil’in ortadan kaybolmasının ardından yeni bir ekip kuruldu. Rusya merkezli BlackMatter bir kez daha ABD ekonomilerini hedef alıyordu.

Yaklaşık 8 bin üyesi bulunan soya ve mısır tarlalarında besin zinciri işlemez hale geldi.

Gelen bilgilere göre bilgisayar korsanları, sistemin yeniden açılması için 5,9 milyon dolarlık fidye talep ediyor.

Rus hacker

BlackMAtter Grubu genellikle 100 milyon doları aşan satışları olan şirketleri hedefler. Grup, DarkWeb forumlarında sağlık sektörü ve devlet kurumları dışında herhangi bir sitenin hedef alınabileceğini duyurdu.

FBI, bu ayın başlarında yaptığı açıklamada, hedef olduklarını, gıda ve tarım arazileri konusunda uyarıda bulunduğunu söyledi.

BIDEN VE PUTIN SİBER SALDIRIYI GÖRÜŞTÜ

ABD Başkanı Joe Biden ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 16 Haziran’da Cenevre’de yapılacak zirvede siber güvenlik konularında istişarelere başlama konusunda anlaştılar. Biden, Rusya’dan gelen fidye yazılımı saldırılarının artmaya devam etmesi halinde Rusya’yı uyardı.

Rus yetkililer, siber saldırıların Rusya tarafından gerçekleştirildiğini veya desteklendiğini defalarca reddetti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu