Gündem

Prof. Dr. Doğan Kuban hayatını kaybetti

Prof.  Dr. Doğan Kuban hayatını kaybetti

Mimarlık ve mimarlık tarihi alanında yaptığı önemli çalışmaların ardından Prof. Dr. Doğan Kuban 95 yaşında hayatını kaybetti.

Küba, 2019’da Başkanlık Mimarlık Ödülü’nü kazandı.

İTÜ’DEN ŞARTLAR

İstanbul Teknik Üniversitesi’nin (İTÜ) Twitter hesabından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Üniversitemizin saygın öğretim üyesi ve Cumhuriyet mimarlık tarihimizin efsanevi hocası Prof. Dr. Doğan Kuban’ı kaybetmenin derin üzüntüsü içindeyiz. Değerli hocamıza Allah’tan rahmet, yakınlarına, sevenlerine ve camiamıza başsağlığı dileriz. İTÜ ailesi.”

Prof.  Dr. Doğan Kuban öldü #1

KI DOĞAN KUBAN

Doğan Kuban, 1926 yılında Paris’te doğdu. 1949 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nden mezun olduktan sonra Mimarlık Tarihi Fakültesi’ne asistan oldu. 1950’lerde Küba’da İtalya’ya gitti ve Rönesans mimarisinde çalıştı ve 1962’de Amerika Birleşik Devletleri Michigan Üniversitesi’nde Fulbright Bursu Misafir Öğretim Üyesi oldu.

Küba’da 1960’larda ve 70’lerde Harvard Üniversitesi bursuyla Washington DC’deki Dumbarton Oaks Araştırma Kütüphanesi ve Koleksiyonunda belirli süreler boyunca çalıştı. 1965 yılında Anadolu’da Türk Mimarlığının Kaynakları ve Sorunları adlı çalışmasıyla profesör olan Doğan Kuban, 1973-76 yılları arasında İTÜ Mimarlık Fakültesi’nin dekanlığını yaptı.

Küba’da, İTÜ Mimarlık Fakültesi’nin Mimarlık Tarihi ve Restorasyon Enstitüsü’nün kurulmasında görev yapan, 1974 yılında kuruluşu tamamlanan enstitünün başkanlığını yaptı. Ağa Han Mimarlık Ödülü Yürütme Kurulu üyeliğini sürdüren ve Türk, İslam ve Anadolu mimarisi ve sanatı üzerine kitap ve makaleler yayınlayan Doğan Kuban, Türk sanatının ve mimarisinin eşsiz bir yaratım alanı olması gerektiği görüşünü savundu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu