Gündem

Probiyotik tüketmenin bağışıklık üzerindeki etkileri

Hastalıklardan korunmaya ve bağışıklık sistemini korumaya yardımcı olan probiyotiklerin olumlu yönlerini keşfetmeye ne dersiniz?

Probiyotik tüketmenin bağışıklık sistemine etkisi

Hepimiz özellikle bir salgın döneminde bağışıklığımızı güçlendirmenin yollarını arıyoruz. Sadece bu değil, tekrarlayan soğuk algınlığı ve grip, kışın burun akıntısı, alerji, astım veya enfeksiyonlar – hepsi zayıf bir bağışıklık sistemi nedeniyle. Bu nedenle sadece hasta olduğumuzda veya kışın değil, yıl boyunca bağışıklığımıza dikkat etmemiz önemlidir.

Vücudun bağışıklık sisteminin yaklaşık yüzde 70’ini barındıran ve probiyotik gıdaları diyetin bir parçası yapan bağırsağa özen göstermek, güçlü bir bağışıklık sistemini korumanın bir yoludur.

Probiyotik tüketmenin bağışıklığa etkisi 1 numara

Düşük bağışıklığın en yaygın belirtileri

Günümüzde, zayıf bağışıklıktan birçok faktör sorumludur. Dengesiz beslenme, uyku ve egzersiz eksikliği, stres, kirlilik ve yaşlanma, bağışıklığımızı zayıflatır. Yaşam tarzımızı iyileştirmek ve bağışıklığımızı güçlendirmeye yardımcı olmak için probiyotik fermente sütlü içecekler, turşu gibi yiyecekleri eklemek çok önemlidir.

Bağışıklığın vücudun enfeksiyonla savaşmasına yardımcı olmak için ne kadar kritik olduğu düşünüldüğünde, zayıflamış bir bağışıklık sisteminin belirti ve semptomlarını bilmek önemlidir. Korunma tedaviden daha iyidir.

Yüksek stres: Uzun süreli stresin uyku alışkanlıklarımızı bozduğunu, kilo alımına neden olduğunu ve vücutta hormonal dengesizliklere neden olduğunu hepimiz biliyoruz. Tüm bu faktörler zayıf bir bağışıklık sistemine neden olur ve vücudun enfeksiyonlarla savaşma yeteneğini azaltır.

Sıklıkla şunları elde edersiniz: Kulak, burun, boğaz enfeksiyonları ve antibiyotikler sizin için bir yaşam biçimiyse, bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye odaklanmanız gerekiyorsa bu bir uyarı işaretidir. Vücut, bu sağlık tehlikelerini doğal antikorları ile tedavi edebilmelidir.

yavaş iyileşme: Zayıf bir bağışıklık sistemi genellikle hastalığa neden olabilir ve ayrıca enfeksiyonların yavaş iyileşmesinden de sorumludur.

Tükenmişlik: Zayıf bir bağışıklık sistemi, uygun uykuya rağmen yavaş bir tutuma dönüşebilir. Fazla bir şey yapmasanız bile kendinizi yorgun ve enerjisiz hissedebilirsiniz.

Probiyotik Tüketiminin Bağışıklık Üzerindeki Etkisi #2

PROBİYOTİKLER VE BAĞIŞIKLIK

Beslenme ve diyet uzmanları, C vitamini ve antioksidanlarla dolu, farklı renklerde sebze ve meyveler içeren bir gökkuşağı diyeti de dahil olmak üzere güçlü bağışıklık oluşturmak için çeşitli gıdalara odaklandı. Bunlara ek olarak probiyotikler de oldukça umut verici bir etkiye sahiptir.

Birleşik Krallık’ta bağışıklığı zayıf olan sporcular (erkekler ve kadınlar) üzerinde ilginç bir araştırma yapıldı. Çalışma, günde 16 hafta fermente sütlü içecekler tüketmenin bağışıklıklarını iyileştirmeye yardımcı olduğunu ve solunum yolu enfeksiyonları insidansını yüzde 50 oranında azalttığını buldu.

Probiyotikler, her yaştan fayda sağlayan ve yalnızca bağırsak sağlığını iyileştirmekle kalmayıp, aynı zamanda daha iyi bir sağlığa ulaşmaya ve istilacı bakteri ve virüslere karşı korunmaya yardımcı olan faydalı bakterilerdir. Bu canlı mikroorganizmalar, bağırsaklara bir takım sağlık yararları sağlar ve diğer faydalı bakterilerle sinerji içinde yaşar. Probiyotikler ayrıca zararlı bakteri sayısını azaltır ve bağırsaktaki toksinleri azaltır.

Diyet takviyeleri veya gıdalar yoluyla da alınabilen probiyotiklerin vücudumuzdaki etkilerini görebilmek için her gün düzenli olarak tüketilmesi gerekir. Probiyotiklerle zenginleştirilmiş yoğurt, kefir, bosa, tarhan, fermente gıdalar, sirke, fermente peynirler hazır ve tüketmesi kolay probiyotik besinler arasında yer almaktadır. Probiyotikleri besleyen prebiyotikler ise enginar, soğan, sarımsak, pırasa, kuşkonmaz, hindiba, keten tohumu, arpa ve yulaftır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu