Gündem

Pandemi hareketsizliği eklem kireçlenmelerini artırdı

Ortopedi ve travmatoloji uzmanı Dr. Hamza Hakan Türk, salgının eklem kireçlenmesine etkileri hakkında bilgi verdi.

Koronavirüs salgınının dünya genelinde hareketsizlikle ilişkili sağlık sorunlarını ortaya çıkardığını herkes biliyor. Eklemlerimizden biri doğrudan hareketle ilgilidir. Özellikle belli bir yaşın üzerindeki bireylerde kireçlenme nedeniyle ağrı arttı.

Ortopedi ve travmatoloji uzmanı Dr. Hamza Hakan Türk, koronavirüs önlemleri nedeniyle evde uzun saatler hareketsiz kalmanın eklemlerde çok önemli değişikliklere neden olduğunu belirterek, 65 yaş üstü kişilerde kas atrofisi ve kas atrofisinde önemli artış olduğunu söyledi. hareket kabiliyetinde azalma, hastalıklı eklemlerde, kilo alımında ve buna bağlı eklem ağrılarında.

Pandemik hareketsizlik eklem kireçlenmesini artırdı # 1

AĞIRLIK BASINCI TETİKLERİ YAYGIN BİR AĞRIDIR

İnsanlarda kireçlenme, eklem kıkırdağının bozulması, eklem kenarlarında kemik büyümesi gibi durumları kapsayan terimin tıptaki karşılığı olduğunu açıklayan Dr. Hamza Hakan Türk, “Kitlesel kıkırdak kaybı da kıkırdak altındaki kemiğin dejenerasyonuna neden olur. 50 yaş üstü kişilerde en sık görülen eklem hastalığıdır. Nadiren 40 yaşından önce ortaya çıkan orta yaş ve ileri yaş hastalığıdır. Osteoartrit en sık diz, kalça ve omuz eklemlerinde oluşsa da herhangi bir eklemi etkileyebilir. Kıkırdak bozulması, hafif veya şiddetli kıkırdak kaybına bağlı olarak değişebilir. Ne kadar erken teşhis edilir ve önlem alınırsa tedavimiz o kadar kolay ve etkili olacaktır. ” dedim.

Hamza Hakan Türk, obezite ve hareketsiz yaşam tarzının eklem kireçlenmesi için önlenebilir risk faktörleri olduğunu kaydetti. “Kıkırdak dokusu bir süre sonra hareketsiz kalan eklemlerde normal sağlıklı yapısını kaybeder ve eklem hareketleri giderek azalır ve buna karşı ağrı daha da hissedilir hale gelir. Hareket kaybı ve şiddetli ağrı kilo alımına neden olur ve bu da eklem sağlığını olumsuz etkileyen bir kısır döngü oluşturur. Bu nedenle hareketli eklemlerde kireçlenme daha yavaş ilerler. dedi.

Pandemik hareketsizlik eklem kireçlenmesini artırdı # 2

“ÜRÜNLER YANLIŞ LEZZETLERE SAHİP”

Covid-19’un birçok ülkede olduğu gibi aynı anda birçok hastayı sağlık tesislerine çektiğini bulmak çoğu ülkede sağlık sisteminde engellere neden oluyor. Boğaz, “Özellikle sağlık kuruluşlarına eklem kireçlenmesi ile gelen yaşlı hastalar; azaltılmış kişisel koruma amacıyla ve sağlık tesislerinde sağlanan hizmetlere ilişkin kısıtlamalar bağlamında. Bu da erken tanı ve tedavi sürecini olumsuz etkileyerek eklem hastalığı olan hastaların daha ileri bir aşamada sağlık kuruluşlarına yönelmesine neden olmuştur. Bir diğer nokta ise neredeyse bir yıl süren koronavirüs önlemleri nedeniyle evde boşta geçirilen uzun saatler özellikle eklemlerde çok önemli değişikliklere neden oldu. Bu eklem rahatsızlıklarından en çok etkilenen 65 yaş üstü kişilerde kas kaybı, hastalıklı eklemlerde hareket kaybı, kilo alımı ve buna bağlı eklem ağrıları büyük ölçüde arttı. terimleri kullandı.

Eklem kireçlenmesi için kullanılan başlıca tedaviler şunlardır; Türk, kilo verme, egzersiz ve yürüme, ağrı kesiciler, medikal ve ısıl tedaviler, glukozamin ve kondroitin gibi kıkırdak takviyeleri, eklem içi kayganlaştırıcı enjeksiyonlar, eklem içi PRP uygulamaları, kök hücre tedavisi ve ağrı, hareket bozukluğu olan hastalarda cerrahi müdahaleler olduğunu belirtti. yaşam kalitesini bozan şiddetli ağrılara maruz kalmak, rahatsızlıklarını artırmamak için bilinçsiz uygulamalar ve etkili tedavi yöntemleri için sağlık kuruluşlarından yardım istemek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu