Gündem

Pakistan’da çocuk felci aşısı kampanyasında görevlilere saldırı

Hükümet tarafından başlatılan aşı kampanyası kapsamında, çocuk felci aşılı amfibileri korumakla görevli polislere saldırıldı. 1 polis yaralandı, 1 polis şehit oldu.

Pakistan'da çocuk felci aşısı kampanyasında yetkililere saldırı

Pakistan’da, Hayber Pakhtunkhwa’da, Dera Ismail Khan bölgesinin sınırında, motosikletler ve silahlı kişiler, hükümet tarafından başlatılan bir kampanyanın parçası olarak çocuk felcine karşı aşı yapan sağlık görevlilerini savunan polis memurlarına saldırdı.

Saldırıda bir polis memuru şehit oldu.

GÖNDERİLMEDİ

Lakki Marvat bölgesinde, çocuk felci aşısı yapan bir sağlık görevlisini savunan güvenlik güçlerine düzenlenen saldırıda bir polis memuru yaralandı. Saldırıların sorumluluğunu henüz üstlenen olmadı.

24 SAATTE 2 POLİS ÖLDÜ

Son 24 saat içinde, çocuk felci aşı kampanyası yetkililerine yapılan saldırılarda 2 polis memuru öldürüldü. Dün Dera İsmail Han’a düzenlenen saldırıda bir polis memuru şehit oldu.

Pakistan'da çocuk felci aşısı kampanyasında yetkililere saldırı #1

ÇOCUK AŞI EKİPLERİNİN TTP HEDEFLERİ

Hayber Pakhtunkhwa’da faaliyet gösteren Taliban (TTP) terör örgütünün üyeleri, çocuk felci koruma gruplarına ve onları koruyan polise saldırılar düzenliyor.

TTP, söz konusu aşı “Bu, Batılı ülkelerin çocukları kısırlaştırmak için kullandığı bir komplodur.” öneriyor. Pakistan, 1994 yılında başlatılan çocuk felcini yok etme kampanyasının bir parçası olarak, hastalık sayısını yılda 20.000’den 2017’ye kadar 8.000’e indirdi.

2017’den sonra çocuk felci vakalarının sayısının arttığı Pakistan’da 2018’de 12, 2019’da 147, 2020’de 84 vaka tespit edildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu