Gündem

Ordu’da İngilizce öğretmeni, projeleriyle 2021 Global Teacher Prize yarışmasında finalde

İngilizce öğretmeni Muhammet Aydın, “2021 Küresel Öğretmen Ödülü” için 121 ülkeden 8200 öğretmen arasından ilk 50’ye girerek finale kaldı.

Ordu'daki İngilizce öğretmeni projeleriyle 2021 Küresel Öğretmen Ödülü'nde finalde

Ordu’da İngilizce öğretmeni olarak görev yapan Muhammet Aydın, projeleri ve başarılı çalışmaları sayesinde örnek çalışmaları görünür kılmak için bir organizasyon düzenledi. “Küresel Öğretmen Ödülü” Yarışma, 121 ülkeden başvuran 8.200 öğretmen arasından ilk 50’ye girerek finale kaldı.

Ünye Mehmet Necati Vidinli Mesleki ve Teknik Anadolu Gramer Okulu’nda görev yapan 38 yaşındaki Aydın, 2005 yılında Hacettepe Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu.

Sakarya, Ankara, Mardin ve Tokat’ta görev yapan Aydın, memleketi Ordu’da yaklaşık 6 yıldır mesleğini sürdürüyor.

Çoğunluğu toplumsal farkındalık alanında olmak üzere ulusal ve uluslararası 52 projeye imza atan Aydın, Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı ve Anne Anne Baba Vakfı gibi çeşitli STK’ların çalışmalarında da yer almıştır.

Ordu'daki İngilizce öğretmeni ilk projeleriyle 2021 Küresel Öğretmen Ödülü'nde finalde

“CADDEDEKİ MACARİSTAN” PROJESİ BİRÇOK ÖDÜL KAZANDI

Aydın, meslek liselerine yönelik ön yargıları yıkmayı ve yabancı dil öğrenimini teşvik etmeyi amaçlıyor. “İngiliz Caddesi’nde” Projesi ise yurt içi ve yurt dışında çeşitli ödüllere layık görüldü.

Kendin “21. Yüzyıl Öğretmeni” Bunu “konuşma” olarak nitelendiren Aydın, çocukların ilgi ve ihtiyaçlarına yönelik olarak özellikle dijital alanda çok sayıda eğitim aldı.

Aydın, koronavirüs salgını süresince farklı illerden 1.500 eğitimciye de online eğitim verdi. Erasmus Plus ve “e-Twinning” gibi konularda ders verdi.

Varkey Vakfı’nın İngiltere’de düzenlediği “2021 Küresel Öğretmen Ödülü” yarışmasına başvuran Aydın, 121 ülkeden 8.200 meslektaşı arasında dünyanın en iyi 50 öğretmeni arasına girmeyi başardı.

Ordu'da İngilizce öğretmeni projeleri ile 2021 Küresel Öğretmen Ödülü yarışmasında ikinci oldu

“Kalbime ve hayatıma dokunan projeler yaptım”

Muhammet Aydın, 16 yıldır mesleğini sürdürmek için elinden gelenin en iyisini yapmaya çalıştığını söyledi.

“16 yıldır mesleğinin hakkını vermeye çalışan gönüllü bir öğretmenim.” Aydın dedi ki: “Öğretmen olduğumu söylediğimde kendimi hep eksik hissediyorum. Çünkü öğretmenlik gönülden yapılan ve gönüllü olarak yapılması gereken bir meslek. Çantam da dolu. 52 proje yaptım ama her birinin bir değeri var. kendi içinde çok geniş kapsamlı. Kalbe ve hayata dokunan projeler.” dedi.

Sıralamadaki İngilizce öğretmeni, 3. projesiyle 2021 Küresel Öğretmen Ödülü yarışmasında finalde

ÇOCUKLAR İÇİN GELİŞTİRİLEN PROJELER

Aydın, kitap okuma ile ilgili bilinçlendirme projelerinin yanı sıra annelere yönelik anne-çocuk eğitimleri de yürüttüğünü söyledi.

Geçmişte korunmaya muhtaç çocukların yaşam kalitelerini artıracak ve onları destekleyecek projeleri hayata geçirdiğini kaydeden Aydın, Türkiye’nin 7 bölgesindeki üniversite gençlik kulüplerinde çalışmaların bu çocuklara yönelik farkındalık ve duyarlılık oluşturmaya devam edeceğini söyledi.

Sıralamadaki İngilizce öğretmeni, projeleriyle 2021 Küresel Öğretmen Ödülü yarışmasında son dördüncü sırada yer alıyor.

DÜNYANIN EN İYİ 50 ÖĞRETMENİNDEN SEÇİLDİ

Yarışmada dünyanın en iyi 50 öğretmeninden biri seçildiğini ve ilk 10 öğretmeninin yeni sınavlardan sonra açıklanacağını duyuran Aydın, daha önce ilk 50’ye 4 Türkçe öğretmeninin girdiğini kaydetti.

Aydın, Samsun’da mucizeler yaratan ve dünyada ilk 10’a giren hoca Nurten Akkuş’tan aldığı ilhamla organizasyona başvurduğunu ve bu başarıyı öğrencilerine adadığını anlattı.

“Bugün dünyanın en iyi 50 öğretmeni arasında yer alıyorlarsa, bunun nedeni sadece lise öğrencilerinin yanımda ve ne yaparsam yapayım bana ve çabalarıma sadık olmalarıdır. Yani onların çabaları benden fazla ve Bunu onlara ithaf etmek istiyorum.” Aydın, yaptığı açıklamalarda meslek lisesinde çalışmaya 6 yıl önce başladığını ifade etti.

entelektüel, “Sınıfa ilk girdiğim zamanı asla unutamam. Öğrencilerin gözleriyle tanıştığım an, bana anlatılandan farklı bir öğrenci grubuyla karşılaştım. Bu çocukların parıldayan gözlerindeki dürüstlüğü fark ettim. 6 yıldır bu dürüstlük.Dürüstlük için bugün dünyanın en iyi öğretmenlerinden biri olduğum için Tanrı’ya şükürler olsun. dedi.

“HAYATIM AMACI ÖĞRETTİ”

Aydın, çalışma arkadaşlarına pes etmemelerini ve başarı için kendilerine inanmaya devam etmelerini tavsiye etti.

Aydın, yaşam amacına değinerek şunları söyledi:

“Hayattaki amacım öğretmekti. Bunu çok erken fark ettim ve öğretmen olmak için çok bedeller ödedim. Öğretmenlik hayatıma devam etmek için öğretmenlik yapmak istiyorum. Bundan sonra hedefim bu. O yüzden hocalarımız soruyor. ‘Öğretmenlik gerçekten benim hayatım.’ “Sorunun cevabı çok önemli. Mesleğini tam bir özveri ile yaparlarsa önlerine çıkan her türlü engeli aşabilirler.”

entelektüel, “Öğrenci sevgisi, öğretmeni benim gibi Kaf’ın hayallerinin de ötesine götürebilir. Hangi okulda ve hangi koşullarda olurlarsa olsunlar, sahip olduklarından en iyi şekilde yararlanmanız gerekir.” dedim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu