Gündem

Muş’ta, insan kafasını andıran ‘Ovaya Bakan Adam’ kayası turizme kazandırılacak

Ahcar Yaylası’nın kırsal kesimindeki Kızılağaç’ta insan başı şeklindeki “Ovaya bakan adam” kayası ile sincap, kaplumbağa ve aslan biçimli kayaların turizme kazandırılması için çalışmalara başlandı.

İnsan kafasını andıran Düz Manzaralı Adam kayası muşi turizmine kazandırıldı

Muş’un Kızılağaç ilçesine bağlı Ahcar Yaylası kırsalında doğal olarak oluşan kayalar, insan başı, sincap, aslan ve kaplumbağa şeklinde dikkat çekiyor.

Yerlilerin “ova manzaralı adam” başlığı altında incelemeye başladığı insan kafasını andıran bir kaya üzerinde bir çalışma başladı.

Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Afet Yönetim Merkezi Müdürü dr. Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) üyesi Raportör İskender Dölek ve turizm uzmanı Necat Kül, Kızılağaç Belediyesi proje koordinatörü Şervan Ulaş ve teknik heyet, kayanın bulunduğu alanda inceleme yaptı.

Bölgede turizm faaliyetlerinin yürütülebilmesi için teknik bilgiler görüşüldü. Ayrıca kayaya ulaşımın sağlanması noktasında yolun açılması, pankart ve işaret konulması gibi konular da vardı.

Nuh Tufanı’nda GERİLDİĞİNE İNANÇ

Nuh tufanında gemiye ulaşamayan canlıların kalıntıları olduğu düşünülen kayaları turizme kazandırmak için çalıştıklarını anlatan raportör Dr. İskender Dölek, şunları kaydetti:

“Ovalara Bakan Adam adını verdiğimiz bu anıtsal kayanın yanında bulunan kaplumbağa, aslan ve sincap kayası bölgede ilginç özelliklere sahip olduğu söylenen yapılar. Bölge halkı bunların Nuh tufanı sırasında gemiye binemeyen ve taşlaşmış canlıların kalıntıları olduğunu düşünüyor.

İnsan kafasını andıran 'Ovalara bakan adam' kayası Muş'un 1 numaralı turizmine götürüldü

Burada güzergâhları belirlemeye, güzergâh boyunca insanların görebileceği anıtsal kayaları tespit etmeye çalışıyoruz. Bunun hem efsaneleri hem de gelişim özellikleri ile bölge ve ülke turizmi için önemli bir değer olabileceğine inanıyoruz. “

İnsan kafasını andıran “ovaya bakan adam” kayası Muş’ta turizme kazandırılıyor VİDEO

“Görülmeye değer bir yer”

TÜRSAB üyesi ve turizm uzmanı Necat Kül şunları söyledi: “Buraya nasıl ulaşılacağı konusunda gerekli araştırmayı yaptık. İnşallah en kısa zamanda şehrimizin turizme kazandırılması için gereken tüm çalışmaları yapacağız. Bunun kesinlikle değerli bir yer olduğunu düşünüyoruz. Bunun için gerekli tüm çalışmaları yaptık, umarım en kısa zamanda burada turları düzenleriz. ” dedim.

İnsan kafasını andıran “ovaya bakan adam” kayası 2. Muş turizmine götürülüyor.

“Burayı turizme kazandıracağız”

Kızılağaç Belediyesi Belediye Proje Koordinatörü İervan Ulaş, şunları söyledi:

“Rotanın nerede, nasıl ve nasıl tanıtılacağı konusunda çalışmalara başladık. Bu konuda gerekli çalışmalar sonucunda Kızılağaç Belediyesi olarak projede neyin gerekli olduğunu görmek için elimizden geleni yapacağız. Burayı turizme kazandıracağız. Burası gerçekten görülmesi ve görülmesi gereken bir yer. Milyonlarca insanın buraya akın ettiğine inanıyoruz. İnşallah Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın da desteğiyle burayı turizm bölgesi haline getireceğiz. İnsanların sık ziyaret edilen ve yoğun bir yer olarak görebileceği bir yer haline getiriyoruz. “

İnsan kafasını andıran

4. bölgede insan kafasını andıran

İnsan kafasını andıran

İnsan kafasını andıran “Ovalara Bakan Adam” kayası Mushi Turizm No. 6'ya götürüldü.

İnsan kafasını andıran “ovaya bakan adam” kayası, 7 Nolu muşi turizme gidiyor

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu