Gündem

Mevsimlik tarım işçilerinin eve dönüş yolculukları başladı

Başta Şanlıurfa olmak üzere Güneydoğu Anadolu’nun illerinden yurdun dört bir yanına işe giden mevsimlik tarım işçileri memleketlerine doğru yolculuklarına başladılar.

Mevsimlik tarım işçilerinin geri dönüşü başladı

İlkbaharda evlerini geride bırakan tarım işçileri, Konya, Adana, Hatay, Malatya, Eskişehir, Ankara, Bursa, Manisa, Mersin, Niğde, Tokat, Osmaniye ve Amasya başta olmak üzere Türkiye’de 58 ilde işe gidiyor.

yaban hayatı mevsimlik Çiftlik işçileri gittikleri yerde işlerini yaptıktan sonra şehir değiştirirler ve sezonun ikinci hatta üçüncü ürününün hasadına katılırlar.

Eylül ayında yaşadıkları şehre dönmeye başlayan işçiler için bu süreç Kasım ortasına kadar sürer.

ŞANLIURFA’DA 163 BİN KAYITLI DÖNEMLİ TARIM İŞÇİSİ

Koronavirüs tedbirleri kapsamında geçen yıl seyahat belgesi ile şehir değişikliğine izin verildi. mevsimlik işçiler böylece sabitlendi.

Şanlıurfa’da 163 bin kayıt yapıldı mevsimlik 58 ilde tarım işçisi olduğu ve tarımsal faaliyetlerde bulunduğu tespit edilmiştir.

Mevsimlik tarım işçilerinin eve dönüş yolculuğu ViDEO ile başlıyor

Mevsimlik tarım işçileri eve dönüş yolculuğuna başladı #1

“MART AYINDA ÜLKELERİNDEN ERKEN ÇIKIYORLAR”

Harran Üniversitesi (HRU) Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şevket Ökten, dünyanın her yerinden ve Türkiye’den mevsimlik Tarım işçilerinin tarımsal üretim için büyük önem taşıdığını söyledi.

Beş bu işçiler üzerinde bilimsel çalışmalar yaptıklarını ve 644 kişiyle görüştüklerini söyledi.

“Emek yoğun tarımsal üretimin olduğu her yerde mevsimlik Tarım işçileri görüyoruz. Yorucu iş. Mart ayı başlarında memleketlerinden ayrılarak, üretimin doğasına, şekline ve mevsimine bağlı olarak Türkiye’nin birçok iline giderler. Çalışmamıza 50’den fazla alan dahil edildi. Bazı ailelerin durup Malatya’da kayısı, ardından patates soğan dükkanına gittikleri biliniyor. Bu bir geri dönüşle sonuçlanırsa, Kasım ayına kadar süren bir süreçtir.

Mevsimlik tarım işçileri 2 numaralı eve dönüş yolculuğuna başladı

‘YÜKSEK HASTALIK ORANI’

Son zamanlarda yıl boyunca bir dönüşüm geçirdi, 2 yıl, 3 yıl, hatta oraya yerleşti. Niteliklerine sosyolojik olarak bakarsak, eğitim düzeyi düşük, mesleği olmayan insanlar olduğu ortaya çıkıyor.

Okuma yazma bilmeyen oranı yüksektir. Yüzde 90’ı bile olmayan çoğunun nitelikli bir işi olmadığını ve günlük çömlekçilik ve inşaat işçiliği gibi meslekleri olduğunu gördük.

”BU İŞİ BULAN AİLE BU İŞİ BULACAKTIR”

Prof. Ökten, “Görüştüğümüz kişilerin çoğunun aileleri bu işi yaparken doğduğu için kendilerini bu mesleğe soktuklarını ve dolayısıyla bu işi yapacak yaşa geldiklerinde de devam ettiğini görüyoruz. Ailece gidiyorlar. , Daha çok çekirdek aile tipiyle tanıştım.” dedim.

”ŞANLIURFA’NIN EN MEVSİMLİK İŞÇİLERİ”

mevsimlik Beşi, ilde işçi sayısının fazla olmasının en önemli sebebinin arazi mülkiyeti olmak üzere birçok nedeni olduğunu ifade etmiştir. “Topraksız nüfusun çoğu Güneydoğu Anadolu’da ve çoğu insan başka topraklarda, Şanlıurfa’da çalışmak zorunda. Diğer illerle karşılaştırıldığında en önemli faktörler toprak mülkiyeti dengesizliği ve çoğu topraksız insan.” değerlendirmesini yapmıştır.

Ekim, mevsimlik Tarımsal işgücü sorununun çözümünün bu insanların yaşadıkları yerde çalışmasına izin vermek olduğunu ifade ederek, bunun önüne geçilemiyorsa eğitimden sağlık ve yaşam koşullarından ücretlere kadar birçok alanda iyileştirilmesi gerektiğinin altını çizdi. işçilerin çalıştığı şehirler.

“KIŞ, yağmurlu çamursuz yürüyoruz”

Aksaray’ın Ortaköy ilçesinde tarımsal üretimi tamamlayan 5 çocuklu Aslantay ailesi, kiraladıkları minibüse çadır ve eşyalarını koyarak Rananlıurfa’nın Harran ilçesine bağlı Taylıca ilçesi kırsalındaki evlerine döndü.

Cuma Aslantay, akrabaları aracılığıyla Ortaköy’de iş bulduklarını ve 2 yıldır çalıştıklarını belirtti. mevsimlik tarım işçisi olarak çalıştıklarını anlatan, “Mayıs ayında ailem ve 7’sinde Ortaköy, Aksaray’a gittik, havuç ve kabak aldık. Ekmek aramaya gittik, 4 ay orada kaldık ve şimdi eve geliyoruz. İşte pamuk işini yapacağız. başka bir geliri yok. Orada çadırda yaşadılar. Fırtına, yağmur ve çamurda yaşıyoruz.” dedim.

Aslantay, yaklaşık 4 ayda 20 bin lira kazandıklarını, 4 bin lirayı yol masrafı olarak harcadıklarını ve kalan parayla geçimlerini sağladıklarını söyledi.

”OKUL ZAMANI GELDİĞİMİZ”

Aksaray’daki akrabaları ve 10 kişilik ailesiyle birlikte çalıştıktan sonra evine dönen Hikmet Aslantay, geçimini sağlamak için yurt dışına gittiklerini belirtti.

Son yıllarda farklı şehirlerde para kazanmak için tek başına seyahat ettiğini anlatan Aslantay, şunları söyledi: “Eskiden yalnız gezerdim, çocukları yalnız almazdım. Çocuklarımı yalnız büyütemem, çocuklarımı yardıma götürdüm, birlikte çalıştık. Burada yapacak bir şeyimiz yok. Burdan mezun olduk, gelince geldik. Okuldaydık. Çocuklar okula gitmek istiyor.” dedi.

Ayşe Aslantay ise eşine ve çocuklarına tarlada yardım ettikten sonra çadırda yemek ve temizlik yapmak zorunda kaldığını, evinden ve akrabalarından uzakta yaşamanın çok zor olduğunu ifade etti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu