Gündem

Mersin’de genç tornacı kendi otomobilini yaptı

Erdemli Mahallesi’nde 10 yıl torna işçisi olarak çalışan genç usta, hurdacıdan bir kısım parçalarını toplayarak ve tasarruf edilen paranın bir kısmını alarak arabasını yaptı.

Genç bir Mersinli torna kendi arabasını yaptı

Mersin Erdemli semtinde çalışan 22 yaşındaki oduncu Musa Topak, çocukluk hayali olan arabayı 3 yıl önce yapmaya başladı.

10 yıl torna atölyesinde çalışan Topak, mesai saatleri dışında hurdacı ve parça bayilerinden aldığı malzemeleri işleyerek arabasını tamamladı.

FUARDA FUARDA

Aydınlatma ve boyama işlerini tamamlayan genç torna operatörü Mersin ve Konya’daki fuara da katıldı.

Mersin'de genç torna operatörü olan 1 numaralı kendi arabasını çevirdi

10 KİLOMETREYE KADAR

Fuarda büyük beğeni toplayan Topak, yasaklı aracını saatte 100 kilometre hıza rahatlıkla ulaşan kapalı yollarda test ettiğini söyledi.

Mersin’de genç torna tezgahı kendi arabasını yaptı VİDEO

“BU BENİM ÇOCUĞUMUN RÜYESİYDİ”

10 yıldır tornacılık yaptığını hatırlatan Musa Topak, şunları söyledi: “Bu araç benim çocukluk hayalimdi. Çocukluğumdan beri kendim tasarlamak ve üretmek istiyordum. Arkadaşlarım ‘yapabilirsin’ dedi ve bana güven verdiler, ben de başladım. Yaklaşık 3 yıl önce başladım. Jantları bir hurdacıda buldum ve sonra demir ve profil aldım ve yaptım.Pazar günleri “Boştum, her pazar gelip bir şeyler yaptım. Önce tavanı söktüm ardından tekerlekleri, süspansiyonu ve motor sistemini bağladım. Daha küçük süslemeler yaptım ve sonunda boyama ve aydınlatma sistemini yaptım.”

Genç bir torna operatörü olan Mersin'de kendi 2 numaralı arabasını yaptı

“FUARDA ÇOK İYİ TEPKİLER ALDIM”

Fuara önce Mersin’de sonra Konya’da katıldım. Elimden geldiğince size fuarlarda göstermek istiyorum. Başkalarına ilham vermek istiyorum. Fuarlarda çok güzel tepkiler aldım, birçok kişi gördü, beğendi ve takdir etti. Çocuklara ilham verdi. Bazıları böyle şeyler yapmak istediklerini söylediler. Bu iyi bir şey bence. Bunun için mutluyum.”

Mersin'de genç bir torna tezgahı kendi arabasını yaptı #3

ARAÇ 7 BİN LİRAYA YAPILMIŞTIR

Burada 600-700 TL olsa ev için 300-400 TL verirdim, kalanı bu arabaya harcanırdı. Parayı biriktirdim, arabayı ondan yapmak biraz zamanımı aldı. Aracı 6.000 500 ile 7.000 TL arasında aldım. Pazar günü sektör kapalı olduğu için geliyorum, çalışıyorum ve geziyorum. Trafik bloğuna olan mesafe küçük olmasına rağmen, saatte 100 kilometreye kadar hızlara ulaşabilir. Akşam herkes gittikten sonra aracımı düzgünce örterek açıp bakıyorum. Bu gerçekten benim hedefim değil, bundan çok daha büyük. Amacım gerçek bir araba yapmak. Plakasını çıkarabilecekleri ve sakin bir kalple otoyola çıkıp bana kimin ve nasıl yaptığını söyleyebilecekleri bir araba yapmak istiyorum. Gelecekte kendi işim olursa benzer bir şey yapacağımdan eminim.” dedi.

Genç bir torna operatörü olan Mersin'de kendi 4 arabasını yaptı

Mersin'de genç bir torna tezgahı kendi arabasını yaptı #5

Mersin'de genç torna tezgahı kendi arabasını yaptı #6

Mersin'de genç bir torna tezgahı kendi arabasını yaptı #7

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu