Gündem

Mersin’de 1 milyondan fazla arı telef oldu

Bir veterinerin amatör olarak baktığı 16 kovanda 1.200.000 bin arısı ilaçla zehirlenen Arif Aksay, “Hepsini çalsalar bu kadar canımı yakmazdım” dedi. dedim.

Mersin'de 1 milyondan fazla arı öldü

Mersin Erdemli ilçesi Alata Mahallesi sınırındaki veteriner bahçesine arıları getiren Aksay, önceki gün yapılan bakımın ardından tekrar denetime gitti.

Arıların kovanın etrafında olmadığını anlayan Aksay, kapağı açınca şok oldu ve hepsinin yok olduğunu gördü.

1 MİLYON 200 BİN ARI ATIK

16 kovanda yaklaşık 1.200.000 bine yakın arının bulunduğu kovanların, ilaçlama yoluyla kasıtlı olarak zehirlendiği sonucuna varan Aksay, Şu anda yaklaşık 15-16 kovanda 1 milyon arı öldü. Yani, hırsızlık olsaydı, ihtiyacı olduğunu söylerdim, aldı. Arılarla birlikte 16 kovanım vardı. Yaklaşık 1.200.000 bin arı öldü. ” dedim.

Mersin’de böcek ilacı ile zehirlenen arılar VİDEO

“BUNUN ÇALINMASINI İSTİYORUM”

Veteriner Hekim Arif Aksay, bir hafta önce Boğa Dağları’ndan arılarını Erdemli’deki kendi bahçesine getirdiğini hatırlattı. “Arılarla ilgilenmek için bugün bahçeme geldim. Geldiğimde, tüm rahmimin öldüğünü gördüm. Hala olayın şokunu yaşıyorum. Nasıl bir insanda vicdan vardır? Keşke çalınsalardı ama rahmim yok edilmedi. Yani günah. Bak vicdanın ne yapıyor, her biri bir can. Onlar sayesinde yaşıyoruz. Arılar olmasaydı ne meyve olurdu ne de insan. ” terimleri kullandı.

Mersin'de 1 milyondan fazla arı öldü #1

“Böcek ilacı doğrudan kovana eklendi”

Aksay, bir veterineri işaret ederek şunları söyledi:Rahmin öleceğine dair kararlılığım bahçelere verilen ilaçlardan kaynaklanmıyor. Arılar kokuyu alır almaz bahçeye girmezler. İlaçla aynı yöne gitmiyor. Ancak bu kasıtlı olarak ve akşam saatlerinde yapıldı. Rahim kovandayken direkt her kovana direkt insektisit ile verildi. Arılar, kraliçe de dahil olmak üzere her kovanda tamamen yok edildi. Hepsi çalınmış olsaydı kalbim bu kadar acımazdı, incinmezdim. Bir kelime bulamıyorum. Duygularımı ifade edemiyorum” dedi.

Mersin'de 1 milyondan fazla arı öldü #2

Mersin'de 1 milyondan fazla arı öldü #3

Mersin'de 1 milyondan fazla arı öldü #4

Mersin'de 1 milyondan fazla arı öldü #5

Mersin'de 1 milyondan fazla arı öldü #6

Mersin'de 1 milyondan fazla arı öldü #7

Mersin'de 1 milyondan fazla arı öldü #8

Mersin'de 1 milyondan fazla arı öldü #9

Mersin'de 1 milyondan fazla arı öldü #10

Mersin'de 1 milyondan fazla arı öldü #11

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu