Gündem

Konya Ovası’nda yer altı suları, kuraklık nedeniyle 15 metreye düştü

Ülke topraklarının yüzde 7’sini kaplayan Türkiye’nin tahıl ambarı Konya Kapalı Havzası, kuraklık ve yeraltı suyunun kontrolsüz kullanımı nedeniyle zor günler geçiriyor.

Konya Büyük Ovası'ndaki yeraltı suyu kuraklık nedeniyle 15 metre düştü

Konya Kapalı Havzası’nda yer alan ve kuraklık ve yeraltı suyunun kontrolsüz kullanımı nedeniyle zorlu bir süreçten geçen Konya Ovası, tarımın sürdürülebilirliği ve verimliliği için daha az su tüketimine ihtiyaç olduğu konusunda uyarıldı. arpa ve buğday gibi bölgenin yapısına uygun ürünler.

Türkiye’de bir tahıl ambarı olan Konya, Isparta, Niğde, Ankara, Aksaray, Nevşehir ve Karaman’ı kapsayan Konya Kapalı Havzası’nda bu yıl yeraltı suyu seviyeleri normalin üzerine düşüyor.

BAZI YERLERDE 15 METRE DÜŞTÜ

Selçuk Üniversitesi (SÜ) Ziraat Fakültesi Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Zengin, rotasyonla sulanan alanlarda olduğunu söyledi.

Zengin, ekim yöntemleri kadar bölgede dikilen bitkilerin de önemli olduğunu söyledi. “Sulanan çiftçilerimiz yeraltı suyu kullanıyor. Yeraltı suyu yılda 2 metre azalırken, bu yıl Büyük Ova Konya’da bazı bölgelerde su damlası 15 metreye ulaşıyor.” terimini kullandı.

Konya Ovası'nın yeraltı suyu ilk kuraklık nedeniyle 15 metreye düştü

“KARIN ÇOK KIŞ OLMASI İÇİN DUA EDİN”

Zengin, koşullara rağmen ovanın üçte birinde sulu tarım yapıldığını kaydetti.

“2017’den bu yana bölgede kış aylarında fazla kar yağmadı. Ocak 2017’de 4-5 sene gittik ve 2,5 ay boyunca 70 cm kalınlığında beyaz bir yorgan gibi doğamızı bolca karla kapladık. dua edin gelecek kış çok kar yağsın.hem yer altı sularında hem de yerüstü sularında yiyelim.Bu yüzden sulu tarım yapan çiftçilerimizin gülümsemesi gerekiyor.Bu nimetler olmadan sofrada yaşama şansımız yok. emek, tohum, toprak ve su.”

Toprak ve suyun daha iyi korunması gereken bir dönem olduğunu belirten Rich, tarımsal sulamada basınçlı sulama sistemlerine geçişin bu anlamda faydalı olacağını vurguladı.

Konya Ovası'nın yeraltı suyu 2. kuraklık nedeniyle 15 metre düştü

“ÇİFTÇİLER YEMEĞE DAHA AZ SUYLA GİDİYOR”

Çiftçinin uzun vadede arama yapmak için daha az su tüketen bitkilere yönelmesi gerektiğine değinen Zengin, şöyle devam etti:

“Örneğin arpa ve buğday daha az su tüketen ürünlerdir. Şeker pancarı, mısır, patates ve yonca gibi su tüketen mahsullerin yarıya indirilmesi ve bunun yerine arpa-buğday üretiminin arttırılması, kış yağışlarından daha iyi yararlanılmasını ve daha az su tüketilmesini sağlar. Diğerleri, buradaki devlet arpa ve buğday için tatmin edici bir taban fiyat verirse, çiftçi ona döner, suyumuz değişmez ve çiftçi yine kazanır. Yağış ve su şartlarına göre yapılacaktır.”

Konya Büyük Ovası'nda 3. kuraklık nedeniyle yer altı suyu 15 metre düştü

TARIM ARSALARININ YÜZDE 75 YAĞMURUNA BAĞLIDIR

SÜ Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Üretimi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Süleyman Soylu ise Türkiye’nin tarım arazilerinin yüzde 75’inin yağışa bağlı olduğunu, ancak bunun sadece yüzde 25’inin sulu tarım için kullanılabildiğini vurguladı.

Soylu, yıllık yağış miktarının ve dağılımının ülkenin tarımsal üretimi ve potansiyeli ile doğrudan ilgili olduğunu belirterek, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Özellikle 2021 gibi aşırı kurak yıllarda çok olumsuz etkilenecek. Bu yıl Beyşehir ilçemizde olduğu gibi göl ve tarım alanları kuraklıktan çok olumsuz etkilenecek. Dolayısıyla inşallah ülkemiz daha az etkilenecek. bu küresel iklim sayesinde. ve ülkemizin tarımı en kısa sürede normale dönecek. Hadi içeri girelim.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu