Gündem

Kayseri’de düğünde çekim yaparken oynayan kameraman davalık oldu

Kayseri’de bir düğünü çeken görüntü yönetmeni, çekimler sırasında kaydedilen hareketli görüntüler nedeniyle davayı kaybetti.

Kayser düğününün çekimleri sırasında oynayan kameramana dava açıldı

Kayseri’de yaşayan avukat Ali Kızılay, nikahını fotoğraflamak için nikah salonu yaptırdı. Düğün salonunun müziğin ritmine göre gönderdiği bir kameraman nedeniyle düğün fotoğrafları sallanınca taraflara dava açıldı.

İŞYERİ MALZEME VE MALZEME TAZMİNAT ÖDER

Uzman tarafından incelenen görüntülerde, düğün sahibinin kusurlu hizmet aldığı gerekçesiyle çekim yapan işyerinin düğün sahibine maddi ve manevi tazminat ödemesine karar verildi.

Kaiser düğününde çekimler sırasında oynayan kameramana dava açıldı-Video

“GÜVENLİ BİR ŞEKİLDE KAYDETTİK”

Düğünlerinin neredeyse tamamının kurşuna dizilmesi nedeniyle mağdur olduklarını söyleyen avukat Ali Kızılay, şu ifadeleri kullandı:

“16 Haziran 2019’da eşim ve ben kına töreni için bir düğün salonu ile anlaşma yapmaya karar verdik. Davalının salonu ile kişisel bir anlaşma yaptık ve anlaşma düğün videoları ve fotoğrafları da içeriyordu. Düğünden bir ay sonra , organize çekim için salonun olduğu mağazayı görmeye gittik.Düğün videosunu izlediler ve bazı yerlerde aksiyon çekimleri olduğunu gördüler.Orada ki kişi bu çekimlerden sadece birkaçının düzeltilip kadroya alınacağını söyledi. Daha sonra bize gelen videoda düğünün tamamının böyle olduğunu gördük ve şok olduk. Kendilerine bildirdik. Çekimlerde bu sorunun her yerde olduğunu söyledik ve düzeltmelerini istedik. Çekimin bu şekilde yapıldığı, teknik olarak mümkün olmadığı ve herhangi bir hata olmadığı için kaydın kabul edilmesi gerektiği tarafımıza iletildi. Tüketici Mahkemesi’ne dilekçe ile dava açtık. Dava, bilirkişi raporuyla sonuçlandı ve çekimlerin aslında ateş eden kişi tarafından, müziğin ritmine dalmış olarak yapıldığını ortaya çıkardı. Bu nedenle videoda ciddi şoklar ortaya çıktı. Ancak tutanakta düzeltilmesi gereken kısımlar özensiz bir şekilde tarafımıza teslim edildi. Karar neticesinde maddi ve manevi tazminat aldık. Bu şekilde hakkımızı bir ölçüde hak ettik. “

Kaiser düğününün çekimleri sırasında oynayan kameramana 1 numaralı dava açıldı

“TÜRK MAHKEMELERİNİN İLK KARARI”

Avukat Emir Akpınar, düğün gibi özel günlerin telafisi olmadığı için önemli olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Düğün, nişan ve kına törenlerinin insan hayatında özel bir yer tutması ve tekrarı ve telafisi mümkün olmayan hatıralar içermesi nedeniyle, özel durumda video kayıt işlemi davalı tarafından gerekli özen gösterilmeden gerçekleştirilmiş, müziğe yakalanmıştır. çekim sırasında ritim ve bu nedenle ciddi dalgalanmalar var. Düğün videosu davetlilerin başları ve ayakları, bazı yerlerde bacakları ve yerlerinin sürekli hareket etmesi, düğüne katılan ve masada oturan misafirlerin hiç kaydedilmemesi nedeniyle bulanık görüntüler gösteriyor ve video hataları en aza indirmeden özensiz. söz konusu. , teslim edildi. Kayseri Tüketici Mahkemesi, hizmetin kusurlu olduğuna hükmetti. Müvekkillerimiz de maddi ve manevi tazminat almıştır. Ayrıca davalılar Kayseri Bölge Mahkemesi’ne temyiz başvurusunda bulunmuş, başvuru bölge mahkemesi tarafından esastan reddedilmiş ve karar kesinleşmiştir. Bu karar genel olarak düğün videolarının hiç çekilmemesi durumunda tazminata hükmedilebileceğini göstermekle birlikte, vatandaşlarımızın yanlış uygulanması durumunda yasal hakları olduğunu ve bu haklarını kullanmaları halinde maddi ve manevi tazminat alabileceklerini göstermektedir. . Bu, hatalı uygulama ve hatalı ve hareketli mod nedeniyle video kaydı nedeniyle Türk mahkemelerinin verdiği ilk karardır.

Kayser düğününün çekimleri sırasında oynayan kameramana 2. dava açıldı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu