Gündem

Karbonatın sağlığa 10 inanılmaz faydası

Mide ekşimesini gidermekten ağız ve diş sağlığını iyileştirmeye kadar birçok farklı faydası bulunan kabartma tozunun tüm faydalarını ve kabartma tozunun olası yan etkilerini sizler için bir araya getirdik.

Kabartma tozunun sağlığa 10 inanılmaz faydası var

Sodyum bikarbonat (karbonat olarak da bilinir), geleneksel tıpta çeşitli hastalıkları tedavi etmek için kullanılan minerallerden biridir. Mutfakta ve kozmetikte yaygın olarak kullanılan çok yönlü bir bileşiktir.

Karbonat; Karbon, sodyum, hidrojen ve oksijen gibi moleküler bileşenlerin bir kombinasyonu ile hazırlanan beyaz kristalli katı bir bileşiktir. Bu karışım aslında bir çeşit tuzdur.

Doğada bulunan bir mineral olmakla birlikte vücutta sodyum bikarbonat düzeyinde, mide duvarlarında, pankreasta ve böbreklerin mukozalarında da üretilir.

Kabartma tozunun 10 İnanılmaz Sağlık Faydası #1

KARBONATIN FAYDALARI

Kabartma tozunun faydaları, çeşitli terapötik özelliklerinden kaynaklanmaktadır. İşte kabartma tozunun 10 inanılmaz sağlık faydası:

1. Mide şikayetlerini iyileştirir

Kabartma tozu alkalidir, bu nedenle midedeki fazla hidroklorik asidi dengeler. Mide rahatsızlığını iyileştirir, geri akışını giderir, mide asidini antasitler ile dengeler ve mide ekşimesi, hazımsızlık veya mide şikayetlerini giderir.

Asitliği önlemek için yemekten önce yarım çay kaşığı kabartma tozu ile bir bardak su hazırlamak yeterlidir.

Önemli: Bu çözüm geçicidir çünkü vücut midede yeterli asit olmadığını algıladığında midede daha fazla hidroklorik asit salgılayarak toparlanmaya neden olur. Tekrarlama durumunda, bir doktora danışmak önemlidir.

2. Vücudun detoksifikasyonuna yardımcı olur

Kabartma tozu limon suyu ile birleştiğinde vücudu alkalize etmeye yardımcı olur, vücuttaki fazla asitleri nötralize eder, karaciğeri ve böbrekleri korur.

Metabolik asidoz ve kronik böbrek hastalığının ilerlemesini hafiflettiği bilinmektedir.

3. Burun tıkanıklığını ve boğaz ağrısını giderir

Burun tıkanıklığını gidermek ve rahatlatmak için on yıllardır kaynamış su, tuz ve kabartma tozu karışımı kullanılmıştır. Bu üçlü ile burun yıkamayı içeren terapi çok iyi sonuçlar vermektedir.

Boğaz ağrıları için, ağrı virüslerden veya bakterilerden kaynaklanıyorsa, kabartma tozu, boğaz ağrısına neden olan mikroorganizmaların etkilerini azaltmaya yardımcı olan antiseptik özellikleriyle bu ağrıyı hafifletir.

4. Ağız sağlığı ve hijyenini destekler

Kabartma tozunun antiseptik etkisi sayesinde diş eti iltihabı gibi ağız hastalıklarını hafifletmeye ve önlemeye veya diş ve diş etlerine saldıran bakteri sayısını azaltmaya yardımcı olabilir.

5. Böcek ısırıklarını hafifletir

Antiseptik ve antienflamatuar özellikleri ile kabartma tozu, böcek ısırıklarının neden olduğu cilt değişikliklerinin iyileşmesine yardımcı olur.

Bir çay kaşığı karbonatı biraz su ile karıştırıp ısırılan bölgeye sürerek macun yapabilirsiniz. Sadece 15 dakika bekleyin ve suyla durulayın.

6. Mantar enfeksiyonlarıyla savaşır

On yıllardır mantar enfeksiyonlarına karşı limon suyu ve kabartma tozu kullanılmıştır. Bir yandan serbest radikallerin hücreler üzerindeki etkisini engelleyen C vitamininin antioksidan etkisi, diğer yandan kabartma tozunun antiseptik etkisi hem ciltteki mantar enfeksiyonlarına karşı mücadelede yardımcı olur.

Kabartma tozu ayrıca cildin pH’ını dengeleyerek çeşitli mikroorganizmaların ciltte yaşamasını engeller.

7. Cilt sağlığını destekler

Kabartma tozunun antiseptik etkisi sayesinde mikropların küçük yaralara girmesini engeller ve ayrıca ciltteki iltihaplanma süreçlerinin hafifletilmesine yardımcı olur.

Ayrıca ölü epitel hücrelerini öldürür, cildin pH dengesini korur ve patojenik mikroorganizmaların oluşumunu engeller.

8. Vücut kokusunu ortadan kaldırır

Aşırı terleme gibi çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilen bakteriler vücutta özellikle koltuk altlarında kötü kokulara neden olabilir.

Kabartma tozu, bu hoş olmayan kokulara neden olabilecek bakterilerin antibakteriyel özellikleriyle savaşır.

9. Saç sağlığını destekler

Alkali formülü ile kabartma tozu saçtaki fazla yağı önler. Antifungal özellikleri kepeğe neden olan mantarı (Malassezia cinsi) ortadan kaldırmaya yardımcı olduğu için kepek azaltmada da çok faydalıdır.

Olası pH değişimlerinden dolayı saç derisinde tahrişe ve kuruluğa neden olabileceğinden aşırı karbonat kullanımı önerilmez. Önerilen dermatolog konsültasyonu.

10. Yorgun bacakları rahatlatır

Karbonatlı ayak banyosu çok rahatlatıcıdır. Antifungal etkisinden dolayı mantarları da öldürür. Peeling etkisi ile ölü derinin atılmasına yardımcı olur. Ayaklarınızı biraz karbonatlı ılık suda bekletin.

Kabartma tozunun 10 harika sağlık faydası #2

KARBONATIN OLASI YAN ETKİLERİ

Kabartma tozu kullanımının gözetim altında yapılması gereken istisnai durumlar vardır.

Kalp yetmezliğinde kabartma tozu kullanımı aspirinin farmakolojik etkilerini azaltabilir. Kalp yetmezliğinde bu mineralin kullanımı konusunda doktorunuza danışmanız önerilir.

Kan kalsiyum ve potasyum düzeyi düşük olan hastalarda karbonat kullanımı bu düzeyleri kötüleştirebilir ve böbrek yetmezliği olan hastalarda zararlı olabilir. Bu mineral sadece tıbbi gözetim altında uygulanmalıdır.

Kabartma tozunun kimyasal formülü bir tuz olan sodyum içerir ve yüksek tansiyonun yüksek tansiyonu olan kişilerin tansiyonunu yükselttiği zaten bilinmektedir. Bu mineralin tüketilmesini gerektiren durumlarda doktora başvurulması tavsiye edilir.

Karbonat yüksek alkalize edici içeriğe sahiptir. Doğadan elde edilebilir, ayrıca vücut pankreas ve böbrekler yoluyla üretir. Mide yanmasına karşı yaygın olarak kullanılmaktadır. Antiseptik ve antifungal özelliklere sahiptir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu