Gündem

Kara sinek sanmayın! İstanbul’da yeni tehlike: Baldırsokan

İstanbul uçuş testi bitmedi. Şu anda büyüyen tür, kara sineğe çok benzeyen, ancak daha tehlikeli olan “Dişi” sineğidir. Peki, buzağı emici nedir, nasıl anlaşılır?

Siyah olduğumu düşünme!  İstanbul'da yeni tehlike: Baldırsokan

Bütün yaz sineklerden şikayet eden İstanbullular şimdi de zavallı sineklerle uğraşıyor.

Sinek türleri nedeniyle hastaneye uçanların sayısı artarken vatandaşlar da endişeli.

Fesleğen, limon otu, nane, lavanta ve biberiye gibi bitkileri özellikle balkon veya cam kenarındaki saksılarda tavsiye eden uzmanlar, bu bitkilerin sinekleri kovduğunu iddia ediyor.

Peki, kan emerek patojen bulaştıran zavallı sinek nedir ve bu nasıl anlaşılır? İşte detaylar …

BALDIRSOKAN NEDİR?

İstanbullular için yeni bir tehdit olan “stomoxys”, “baldıran sineği”, çöple beslenen evcil sineklerin aksine insan derisine yapışan ve kan emen bir türdür. Çeşitli mikropları taşıyabilen ve bulaştırabilen bu türe karşı uzmanlar uyarıyor.

Siyah olduğumu düşünme!  İstanbul'da yeni tehlike: Baldırsokan #1

DOKTORA KAYBEDEN KİŞİ

Baldıran sinek ısırıkları ile ilgili doktorlar; Kaşıntı, şişlik ve yoğun kızarıklık gibi sağlık kuruluşlarına şikayet edenlerin sayısında da ciddi bir artış olduğunu kaydeden Dr.

“Sıcaklık ve yağmur birleşince gidebilirler”

İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Zooloji Bölümü Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi İsmail Sarı’ya göre, dr. Fatih Dikmen, “Sıcaklık yükseldikten sonra çevremizde çok sayıda böcek görmemiz ve bazen yağmur yağması şaşırtıcı değil. Yaz yağışlı mevsimler ve ardından gelen sıcak mevsimler, böceklerin ve dolayısıyla sineklerin üreyebileceği bir yaşam ortamı sunar. iklim değişikliğinden, ya da hava sıcaksa sinekler sabit kalacak.” uyarır.

Kara sinekleri düşünme!  İstanbul'da yeni tehlike: Baldırsokan #2

BALDIRSOKAN FLY NASIL İSTİYORUM?

İstanbul’un birçok semtinde ‘stomoxys’ yani fahişelerin çoğaldığını vurgulayan Dikmen, güvelerden farkını şöyle anlattı:

“Kara sinekler çöp ve çöpü tercih ederken, kenarlar kan emme davranışı gösteriyor, bu yüzden insan derisine bulaştıklarında acıtabiliyorlar. Bu, bir oda sineği gibi ‘Kara sinek ısırıldı’ gibi ifadelere neden oluyor.”

Siyah olduğumu düşünme!  İstanbul'da yeni tehlike: Baldırsokan #3

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu