Gündem

İzmir’in beşiği Smyrna’da yaşanan felaketlerin izleri aranıyor

Yaklaşık 5.000 yıl öncesine dayanan Bayraklı Höyüğü’ndeki arkeolojik kazılar, o zamanlar stratejik bir konumda bulunan şehirde meydana gelen savaş ve diğer felaketleri araştırıyor.

İzmir'in beşiği Smirna'da afet izleri aranıyor

1948 yılında başlayan ve zaman zaman devam eden İzmir Bayraklı höyüğünde önemli buluntular yapılmıştır.

70 KİŞİLİK ARAŞTIRMA EKİBİ ÇALIŞIYOR

Buradaki kazılar, Ege Üniversitesi (AB) Letonya Fakültesi Eskiçağ Dilleri ve Kültürleri Bölümü tarafından gerçekleştirildi. Dr. Cumhur Tanrıver liderliğinde, 70 kişilik bir ekip tarafından yönetiliyor.

İzmir'in 1 numaralı beşiği İzmir'de afetlerin izleri aranıyor

3000 YIL ÖNCE İZMİR’İN İLK KENTSEL YAPISI

Kazı Başkanı Tanrıver, İzmir’deki ilk şehir binasının 3 bin yıl önce yapıldığını söyledi. “İzmir” bugün Bayraklı sınırları içerisinde yer aldığını hatırlattı.

Birçok saldırı ve imha

Kazılar sırasında bulunan kazıların Smyrna’nın MÖ 7. yüzyıldan başlayarak 300 yüzyıl boyunca bölgenin ticaret ve siyasi faaliyetlerinin yoğunlaştığı bir merkez olduğunu gösterdiğini vurgulayan Tanrıver, bunun birçok alanda saldırı ve yıkıma neden olduğunu ifade etti.

İzmir'in 2 numaralı beşiği İzmir'de afetlerin izleri aranıyor

KENT DUVARLARI ARAŞTIRMACILARI

Tanrıver, son yıllarda şehrin savunma sistemini öğrenmeye çalıştıklarını söyledi.

“Stratejik açıdan önemli bir konumda bulunan Eski Smyrna, kuşkusuz bölgeye sahip olmak isteyen çeşitli güçlerin ana hedefiydi. Bu sonuca varılmasındaki en önemli etken, kentin M.Ö. 9. yüzyıldan itibaren güçlü bir kale duvarı ile çevrili olmasıydı. Şehrin girişine yakın çok büyük ve iyi korunmuş durumda. “Bir kule keşfettik ve 2 yıl içinde daha fazla araştırma yapma fırsatımız oldu. Şimdi çizimlerini yaptık, yapmaya çalışıyoruz. “

Prof. Dr. Cumhur Tanrıver, höyüğün surlarının sadece Geç Hitit yerleşimlerinde bulunduğuna dikkat çekti.

İzmir'in 3 numaralı beşiği Smirna'da afet izleri aranıyor

KRAL ALYETES faciası: SURUN ARDİNATEPE GİRDİ

Surun kime karşı yapıldığı konusunda farklı varsayımların olduğuna işaret eden Tanrıver, yapılan araştırmalarda sur duvarının tarihte üç kez yıkılıp yeniden yapıldığının ortaya çıktığını söyledi.

Tanrıver, bölge halkının MÖ 7. yy’da büyüyen Lidya Krallığı’na karşı üçüncü duvarı inşa ettiğini belirtti.

“Lidya Kralı Giges’in Smyrna’yı işgal edemediğini eski kaynaklardan biliyoruz. Yaklaşık 50 yıl sonra Kral Alyattes’in tehdidi altında Smirnliler, çok kısa bir sürede, eskisinden çok daha güçlü, yeni bir surla tüm şehri kuşattılar. korku Lidyalıları beklerken atalarının kahramanlıklarını anlatan şiirler söyleyerek surları örmüşler.Elbette bu bekleyiş yenilgiyle sonuçlanmıştır.Lidyalılar şehre surlardan değil, tepe yığarak girmişlerdir. hemen arkalarında. Şehri yıktılar ve surlar yıkıldı ki içeride direniş olmasın. 50 yıl boyunca Lidyalılarla birlikte. Daha sonra doğudan daha büyük bir güç olan İranlılar, 545’te Sardes’i ve bu arada Smyrna’yı işgal etti. İşte o zaman burada bir savaş izleri buluyoruz. l İzmir’in stratejik öneminin yarattığı sorunlar hep devam etti. ”

İzmir'in 4 numaralı beşiği Smirna'da afet izleri aranıyor

TARİH ÖNCEKİ ÇAĞDA DA ARAŞTIRMA

Tanrıver, kenti daha yakından tanımak istediklerini ve yerleşimin batısındaki Erken Tunç Çağı tabakalarına ulaştıklarını söyledi.

Tanrıver, söz konusu bölgenin deniz öncesi dönemde belediyenin merkezi olduğunu söyledi. “Bu merkez hep yüksek kaldı. Deniz kenarında olduğu için savunma sistemleri bu bölgeye gitmiyor. Doğal bir tepe olarak terk edildi. Bu nedenle bu iki çalışmanın sonuçları bizim için çok önemliydi.” dedi.

Tanrıver, geçen yıl yapılan kazılarda bir kapta Erken Tunç Çağı gümüş takılarının bulunduğu bir hazinenin de ortaya çıkarıldığını sözlerine ekledi.

İzmir'in 5 numaralı beşiği Smirna'da afet izleri aranıyor

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu