Gündem

İstanbul’da 2021-2022 öğretimine ilişkin tedbir toplantısı yapıldı

Vali Ali Yerlikaya başkanlığında “2021-2022 eğitim öğretim yılı için alınacak önlemler ve uygulamalar” konulu toplantı düzenlendi.

İstanbul hükümeti okullar açıldıktan sonra tedbirlerden vazgeçmeyecek.

Vali Ali Yerlikaya liderliğinde “2021-2022 eğitim öğretim yılında salgınla mücadeleye yönelik önlem ve uygulamalar” değerlendirme toplantısı yapıldı.

Toplantıda, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Sinan Aksu’nun Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Dr. Erol Özvar, Kredi ve Yüksekokul Müdürü Recep Ali Er ile İstanbul’da 11 devlet, 44 vakıf üniversitesi ve 3 meslek yüksekokulunun başkanları katıldı.

Yerlikaya yaptığı açılış konuşmasında, ilk ve orta öğretimde bireysel eğitimin başlamasının üzerinden 15 gün geçtiğini hatırlattı.

2021-2022 eğitime yönelik ihtiyati toplantısı İstanbul'da yapıldı

“YÜZYÜZE EĞİTİM BİR MEKÂN SORUNU DEĞİL”

Yerlikaya, eğitimde teknolojik imkanlardan ve hibrit eğitim modellerinden yararlanacaklarını vurguladı.Ancak bilim adamlarımızın ısrar ettiği gibi, kişisel eğitim sadece mekansal bir mesele değildir. Okullar, üniversiteler kültür, sanat ve spor etkinliklerinin yapıldığı, işbirlikçi çalışma kültürünün geliştiği yerlerdir; A, B, C sosyalleşme ve iletişimdir. Ayrıca kişisel eğitim, pedagojik gelişimin yanı sıra iletişim ve öğrenme süreçlerini doğrudan etkileyen bir modeldir. ” dedi.

“İKİMİZİ AŞI YAPIYORUZ”

Yerlikaya, Kovid-19 ile mücadelede bu yıl aşı olarak geçen yıla göre güçlü bir seçenek olduğuna dikkati çekerek, “Bugün itibariyle aşılanma oranımız yüzde 83,4. 15-18 yaş arası ilk aşılanma oranımız kısa sürede yüzde 49,5’e ulaştı. Yani iki gencimizden biri aşı oldu.” dedim.

2021-2022 eğitime yönelik ihtiyati toplantısı İstanbul'da yapıldı

“Öğretmenlerin yüzde 50’si burada”

YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, İstanbul’daki yükseköğretim kurumlarının yaklaşık yüzde 30’unun, şehirdeki üniversitelerde lisans ve lisansüstü öğrenciler de dahil olmak üzere tüm örgün yükseköğretim öğrencilerinin yüzde 23’ünün eğitim gördüğünü ve hepsinin yaklaşık yüzde 50’sinin fakülte olduğunu kaydetti.

“ÜNİVERSİTEYE BAŞKA ÖĞRETİM YÖNTEMLERİYLE DEVAM ETMEK”

Özvar, kişisel eğitimin yükseköğretim kurumları için bir öncelik olduğunu söyledi. “Öğrencilerimiz üniversite dersliklerinde eğitimlerine başlayacaklar. Bireysel eğitimin yanı sıra salgının bölgesel ve yerel seyrine göre yükseköğretimde online uygulamalardan etkin bir şekilde yararlanacağız. 3. dönem sonunda öğrencilerimiz Üniversite yöntemiyle çalışmalarına devam ederler.” dedi.

2021-2022 Eğitime Hazırlık Toplantısı İstanbul'da Gerçekleştirildi

TÜM FIRSATLAR TAŞINMIŞTIR

YÖK ve üniversitelerin eğitime ara vermeden devam etmek için her fırsatı değerlendirdiklerini belirten Özvar, derslik, kantin, kütüphane ve diğer sosyal toplantıların yapıldığı mekanların yeniden tasarlanarak öğretime hazır hale getirildiğini, üniversite yönetimlerinin risk değerlendirme ve programları hazırladığını ifade etti. . Öğrenci sayısına ve altyapıya göre.

Eğitime Hazırlık Toplantısı 2021-2022 İstanbul #4

YÖK İKİ AYRI AYRI ÇALIŞIYOR

Kovid-19 salgınıyla mücadele çerçevesinde kişisel eğitimin başladığı 2021-2022 güz döneminde, “üniversite üniversitelerinde uygulanacak tedbirler” ve “eğitim ve öğretim” Özvar, YÖK’ün eğitim sürecinde dikkat edilmesi gereken konulara ilişkin iki ayrı kılavuz çalışması hazırladığını belirterek, kılavuzların üniversite yönetimleri ile istişare ve sağlık bilim kurulu üyelerinin de desteğiyle hazırlandığını söyledi. “YÖK Çerçeve Kararı’nın da yer aldığı bu yönergeler, salgın uygulamalar konusunda üniversite yönetimlerine ‘rehberlik ediyor’. Üniversite yönetimlerimiz de Kovid-19 salgını, eğitim ve öğretime ilişkin yönergeler geliştirerek paydaşlarla paylaştı. Üniversitelerimiz Salgının dinamik bir süreç olduğunu düşündüklerini düşünün. dedim.

Eğitime Hazırlık Toplantısı 2021-2022 İstanbul # 5

Prof. Dr. Özvar, yükseköğretimde yüz yüze derslerin açıldığını ve devam ettiğini hatırlattı:

“Yükseköğretim sistemimizde bugün itibarıyla öğretmenlerimizin yüzde 88,56’sı ikinci aşılarını yaptırdı. İnşallah eğitim öğretim yılı başlamadan bu oranı yüzde 100’e çıkarmak istiyoruz. Bu aşı oranlarının bireysel hayata olan bağlılığımızı artıracağını umuyoruz. 2021-2022 eğitim öğretim yılında eğitime devam ediyor. “Bize olan desteğinizi ifade etmek ve bu konuya olan inancımızı artırmak istiyorum. Umuyoruz ki, eğitmenlerimiz olarak öğrencilerimiz, okul yılı başlamadan önce aşılarını alarak bu yüz yüze eğitim gereksinimini karşılayacaktır. “

“SINIFTA DAHA FAZLA ÇALIŞMA OLACAK”

Üniversitelerin Kovid-19 salgını öncesinde kullanılan uzaktan eğitim yöntemini salgın döneminde tüm programlara yaygınlaştırarak deneyim kazandığını söyleyen Özvar, şunları kaydetti:

“Bu tecrübe ile yeni eğitim-öğretim yılında gerekli gördükleri derslerin bir kısmını bu yöntemle işleyebilecekler. Eğitmenlerimiz derslerin çoğunu yüz yüze işleyecek. Öte yandan online olarak da sunabilecekler. teorik dersleri öğrencilerine online olarak sunmaktadır.

2021-2022 eğitime yönelik ihtiyati toplantısı İstanbul'da yapıldı

“UZAKTAN EĞİTİM YÖNTEMLERİ ÇALIŞMALARI GENİŞLETİYOR”

Böylece dersler bireysel eğitimin yanı sıra online, senkron ve asenkron gibi uzaktan eğitim yöntemleri kullanılarak çeşitli şekillerde yürütülecektir. Uygulamalı eğitimler, stajlar ve işbaşı eğitimleri de ihtiyati tedbirler doğrultusunda sürdürülmelidir. Öğrencilerimizin staj ve işbaşı meslek eğitimlerinde kamu ve özel sektörden gerekli anlayışı göstererek ve tedbirlere bağlı kalarak kapılarını öğrencilerimize açmalarını bekliyoruz. “
Açılış konuşmalarının ardından toplantı basının önünde kapalı olarak devam etti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu