Gündem

İsrail, ihtilaflı bölgelerde petrol ve gaz aramaya son vermeli

Karishi’deki gelişmelerin ardından Başkan Avn, Tel Aviv yönetimiyle görüştü. Avn, “Bu hareket müzakerelere aykırı” dedi.

Michel Aoun: İsrail tartışmalı bölgelerde petrol ve gaz aramalarını durdurmalı

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, İsrail’in Lübnan ile çatıştığı denizcilik alanındaki gelişmelere değindi.

Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamada, Avn’ın BM Genel Sekreteri’nin Lübnan Özel Temsilcisi Joanna Wronecka’yı Baabda Sarayı’nda kabul ettiği kaydedildi.

Açıklamada, Avn’ın ülkenin güneyindeki tartışmalı deniz bölgesinde Wronecka ve İsrail tarafından başlatılan petrol ve gaz arama faaliyetlerine atıfta bulunulduğu belirtildi.

“TÜM İŞ ARAYANLAR DONDURULMALI”

Avn, Birleşmiş Milletler (BM) ve BM Güvenlik Konseyi’nin İsrail’in arama çalışmasına ilişkin Amerikan şirketiyle yaptığı anlaşmayı kabul etmediğini vurgulayarak, şunları kaydetti: “Çünkü bu hamle ABD ve BM (İsrail) üzerinden yapılan dolaylı müzakerelere aykırıdır. değerlendirmesini yapmıştır.

Michel Aoun: İsrail çatışma bölgelerinde petrol ve gaz aramalarını durdurmalı 1

TARTIŞMA BÖLGESİNDE UYGULAMA

Görüşmede, Avn ve Wronecka’nın Başbakan Najib Mikati başkanlığında kurulan hükümetin rolü ve Mayıs ayında Lübnan’da yapılacak genel seçimler hakkında görüş alışverişinde bulundukları belirtildi.

14 Eylül’de Halliburton, Twitter’da İsrail ve Lübnan arasındaki tartışmalı bölgede Karish tarımsal gaz ve petrol arama sözleşmesini kazandığını duyurdu.

İKİ ÜLKE ARASINDAKİ SINIR ANLAŞMAZLIĞI

Lübnan ile İsrail arasında yaklaşık 860 kilometrekarelik bir deniz alanı üzerinde anlaşmazlık çıkıyor. Ancak Lübnanlı müzakere heyetine göre tartışmalı alan 2290 kilometre.

Her iki ülke de bölgenin kıta sahanlığı üzerinde hak iddia ediyor. İsrail, Lübnan hükümetinin izin sürecini başlattığı beş bloktan üçünün İsrail kıta sahanlığı sınırında olduğunu iddia ediyor.

Michel Aoun: İsrail, 2. çatışma bölgelerinde petrol ve gaz aramalarını durdurmalı

BİREYSEL KORUMA ALTINDA ÇERÇEVE SÖZLEŞMESİ

İsrail, Lübnan’ın 87 kilometrelik kara sınırı boyunca Şeba Çiftlikleri’ni ve diğer birkaç bölgeyi işgal etmeye devam ediyor.

2010 yılından bu yana ABD makamlarıyla Lübnan ve İsrail arasındaki sınır anlaşmazlığının çözümlenmesi sürecine liderlik eden Lübnan parlamentosu başkanı Nabih Berri, geçen yıl İsrail ile Birleşmiş Milletler’in sınırlarını belirleme müzakereleri konusunda bir “çerçeve anlaşmasına” varıldığını duyurdu. kara ve deniz sınırları.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu