Gündem

iPhone, depresyonu ve anksiyeteyi tespit edebilecek

iPhone ve Apple Watch’tan alınan uyku alışkanlıkları, yazma hızı, yürüme alışkanlıkları ve yüz ifadeleri gibi veriler, depresyona yol açabilecek bilişsel gerileme gibi sorunları teşhis etmek için kullanılacak.

iPhone depresyon ve kaygıyı tanıyabilir

Apple’dan alınan belgelere ve çalışan açıklamalarına dayanan Wall Street Journal’ın (WSJ) haberlerine göre ABD’li teknoloji devi, ruh sağlığı sorunlarını tespit edebilen yeni teknoloji üzerinde çalıştığını duyurdu.

Buna göre, kullanıcıların cihazlarında depolanan veriler, bilişsel gerileme ile ilgili sorunları teşhis etmek için kullanılacak.

Araştırmacılar, bu şekilde ciddi sorunları zamanında tanımanın önemini vurguladılar.

DEPRESYON VE SERTLİK KABUL EDER

Uzmanlar, belirli zihinsel sağlık koşullarıyla ilgili dijital sinyalleri aramak ve bunları bir algoritma ile işlemek için iPhone sensörlerinden gelen verileri kullandıklarını söyledi.

Yeni çalışmanın ayrıntıları, zihinsel sağlık sonuçlarını tahmin etmek için iPhone ve Apple Watch gibi cihazlarda teknolojinin kullanımını içeren iki araştırma projesinden geldi.

Bu projelerden ilki, UCLA’daki (Kaliforniya Üniversitesi, Los Angeles) araştırmacılar tarafından yönetiliyor ve Apple ile işbirliği içinde stres, kaygı ve depresyon üzerine çalışıyor. Diğer proje, Biogen ilaç şirketi ile bilişsel bozukluklar üzerinde çalışıyor.

Ancak araştırmacılar, akıl sağlığı sorununu etkili bir şekilde teşhis etmek için hastaların yakından izlenmesi gerektiğini söyledi. Özellikle uzmanların yaygın olarak bulunmadığı alanlarda telefon kullanım davranışındaki değişikliklerden yararlanılabileceği kaydedildi.

iPhone depresyon ve kaygıyı tanıyabilir # 1

KAMERA, KLAVYE VE MİKROFON VERİLERİNE GENEL BAKIŞ

UCLA, stres, kaygı ve depresyon belirtilerine yönelik araştırmaların 2020’de Apple Watch ve iPhone’un düşüş izleme özelliklerini kullanan deneysel bir uygulamayla başladığını duyurdu.

Ekip projeyi genişletti ve bu yıl 3.000 kişiden gelen verileri kullandı.

Bu kapsamda iPhone’un kamera, klavye ve ses sensörlerinden gelen veriler izleniyor. Daha sonra hareket, uyku ve yaşamsal belirtilerle ilgili verilerle birleşir.

Çalışmadaki uzmanlar ayrıca WSJ’ye kullanıcıların yazma hızına, yazma sıklığına, girilen içeriğe ve diğer dijital sinyallere baktıklarını söyledi.

iPhone, depresyon ve kaygıyı tanıyabilir # 2

Ağır Durumlara Karşı ERKEN UYARI

Biogen ise kullanıcıların bilişsel işlevlerini izlemek için iki yıldır iPhone ve Apple Watch kullanan 20.000 kişilik bir grupla çalışıyor. Umarım, bu çalışmadan elde edilen veriler Alzheimer hastalığına ve bunamaya yol açan bilişsel bozuklukları belirlemek için kullanılabilir.

Apple’ın yeni projesi kapsamında risk altındaki kişilerin erken tedavi edilmeleri için uyarılacağı açıklandı.

iPhone, depresyon ve kaygıyı tanıyabilir # 3

NE KADAR VERİYE İHTİYACINIZ OLDUĞUNUN FARKINDA DEĞİL

Öte yandan watchOS 8’in piyasaya sürülmesiyle Apple, insanların nefes almasına yardımcı olan Mindfulness’ı ve Apple Watch’u tanıttı.

WSJ, Apple’ın operasyondan sorumlu başkanı Jeff Williams’ın, şirketin dünya çapında artan depresyon ve kaygı oranlarıyla başa çıkma yeteneği hakkında coşkuyla konuştuğunu bildirdi.

Williams, araçlarının diğer beyin bozukluklarını ve bilişsel gerilemeyi desteklemek için nasıl kullanılabileceğinden de bahsetti.

Öte yandan, yeni teknolojinin çalışması için ne kadar izleme ve kişisel bilgiye ihtiyaç duyulacağı net değil, ancak kullanıcıların önemli ve son derece hassas kişisel bilgilere Apple’a güvenmeleri gerekecek.

iPhone depresyon ve kaygıyı tespit edebiliyor # 4

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu