Gündem

İngiltere’de gıda kıtlığı yeniden gündemde

İngiltere’de Brexit nedeniyle başlayan gıda sıkıntısı yeniden kendini göstermeye başladı. Hükümet, piyasalardaki stoklar tükendikten sonra ithalat kontrollerini erteleyerek önlem aldı.

Yine İngiltere'de gıda kıtlığı gündemde

İngiltere’de Brexit ve koronavirüs (Covid-19) salgınının etkileri bir kez daha gıda sektöründe kendini gösterdi.

GIDA DEPOSU BİTTİ, RAFLAR BOŞ

Bazı marketlerde gıda stokları tükenirken, et ve taze gıda rafları boş kaldı.

Piyasada et ürünlerinin yanı sıra yoğurt, peynir, taze süt ve meyve gibi buzdolabından çıkan ürünlerde de sıkıntı yaşandığı gözlemlendi.

AVRUPA’DAN İTHALAT YAPILAN GIDA MADDELERİNİN KONTROLÜNDE GECİKMELİ ÖNLEMLER ALINDI

İngiltere’de hükümet, gıda kıtlığının kalıcı hale gelebileceği endişesini dile getirdiği için Avrupa’dan ithal edilen gıdalara yönelik önlemler aldı ve kontrolleri erteledi.

İngiltere'de gıda kıtlığı bir kez daha gündemde 1 numara

BAKAN BREXIT: PANDEMİDEN İŞLETMELERİN DEĞERLENDİRMEYE ODAKLANMASINI İSTİYORUM

Bakan David Frost Brexit bu haftanın başlarında, Avrupa Birliği’nden (AB) gıda ithalatı üzerindeki kontrollerin ertelendiğini ve AB’den ithal edilen gıdaların kontrollerinin Temmuz 2022’de başlayacağını söyledi.

Don da “İşletmelerin sınırdaki yeni gereksinimleri ele almak yerine salgından kurtulmaya odaklanmasını istiyoruz.” dedim.

İlk gecikme Ocak 2021’de gerçekleşti

Hükümet, salgının ortasında gıda kıtlığını önlemek için ilk olarak Brexit geçiş döneminin sona ermesinden sonra Ocak 2021’de kontrolleri kaldırdı.

Yeni gecikme, ülke genelindeki süpermarketlerin Brexit ve salgının yol açtığı gıda kıtlığı nedeniyle raflarını boş bırakmasının ardından geldi.

Yine gündemde İngiltere'de gıda kıtlığı # 2

İŞ SANTRALI BAĞLANTILI BREXIT SONRASI PİYASALARDA HAVALANDIRILMAMIŞ GIDA BAĞLAYICILIĞI

Yetkililere göre piyasalardaki gıda sıkıntısının nedenlerinden biri de Brexit sonrası yaşanan işgücü sıkıntısı. Duyuruya göre, Brexit’ten sonra yaklaşık 20.000 kamyon şoförü İngiltere’den ayrıldı ve şu anda ülkede 100.000 kamyon şoförü sıkıntısı var.

Brexit’in ardından İngiltere’den ayrılan AB vatandaşlarının işgücü sıkıntısının süpermarket sıkıntısına yol açtığı belirtildi. Birleşik Krallık Ulusal İstatistik Ofisi Salı günü yaptığı açıklamada, Birleşik Krallık’ta Haziran ve Ağustos ayları arasında bir rekor olan 1 milyon iş ilanı olduğunu söyledi.

Yiyecek ve İçecek Derneği CEO’su Ian Wright, ürün kıtlığının kalıcı olabileceği konusunda uyardı ve yiyecek ve içecek endüstrisinde yaklaşık 500.000 işçi olduğunu ekledi. Wright, sektördeki işgücü sıkıntısı nedeniyle süpermarketlerin, marketlerin ve restoranların artık kalıcı olarak kıt olacağını söyledi.

İngiltere'de yine gıda kıtlığı gündeminde 3.

“İNGİLTERE, TAZE GIDA AVRUPA’YA BAĞLI”

İngiliz Perakende Konsorsiyumu’na göre, Avrupa Birliği (AB) İngiltere’de gıdanın yüzde 30’unu sağlıyor ve ülke özellikle kış aylarında taze gıda için Avrupa’ya bağımlı.

RESTORANLARI DA ETKİLEDİ

İngiltere’de McDonald’s gibi zincir restoranlar, gıda tedarik sorunları nedeniyle bazı menü öğelerini menülerinden çıkarmak zorunda kaldı. Ülkedeki restoran zinciri Nando’s’ta, restoranın en önemli gıda ürünü olan tavuk tedariğinde sorunlar ortaya çıkınca şirket ülkedeki 45 restoranını kapattı.

İngiltere'de gıda kıtlığı bir kez daha gündemde #4

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu