Gündem

İncirle birlikte yediğiniz şeye inanamayacaksınız! O çıtırtıların sebebi…

Yediğiniz her incirde en az 1 ölü arı saklanıyor desek inanır mısınız? Öyle ki, arılar olmasa incir yiyemezdik. İncir arıları canları pahasına incir yememize izin veren canlılardır.

İncirin yanında ne yediğinize inanamayacaksınız!  Bu kafa karışıklığının nedeni ise...

Yararlı etkileri ve iştah açıcı görünümü ile kırmızı ve tatlı taze incir damağınızı çekebilir. Ancak incirlerin nasıl oluştuğunu öğrendiğinizde şaşkınlığınızı gizlemeniz pek olası değil.

İçine baktığınızda küçücük sperm gibi görünen incir, aslında içe doğru açan bir çiçek türüdür. Diğer meyve ağaçları gibi çiçek açmazlar. Bu nedenle, iç mekanlarda tozlaşmaya ihtiyaçları vardır.

Çiçekleri armut biçimli bir kozanın içinde açılır ve olgunlaşarak yediğimiz meyvelere dönüşür.

Pekala, iç mekanda yetişen incirlerin kendilerini nasıl tozlaştırabileceğini düşündüğünüzde, öğrenebilecekleriniz inanılmaz.

İNCİR VE ARILAR

İncir arısı genetik materyalini yaymadan incir türünü devam ettiremez. İncir arısı larvalarını buraya bıraktığı için incirsiz yaşayamaz. bu ilişki için mütekabiliyet aranan.

Dişi incir arısı yumurtlamak için erkek incirin içine girer. Erkek incir, rahmin yumurtalarının yerini alacak şekilde şekillendirilmiştir.

Dişi rahminin kanatları ve antenleri, incirin küçük açıklığına girdiğinde kırılır, böylece rahim içerideyken dışarı çıkamaz. Bundan sonra arılar yaşam döngüsünün sürdürülmesinden sorumludur.

Erkek bebekler kanatsız doğarlar çünkü tek işleri dişilerle, teknik olarak kız kardeşleriyle çiftleşmek ve incirden tünel kazmaktır. Dişi deniz mavisi bu tünelden çıkar ve poleni beraberinde taşır.

Erkek incir yerine yediğimiz dişi incirin içine yanlışlıkla incir arısı girerse üreme için gerekli şartlar onda bulunmaz. Ve kanatları ve antenleri kesildiği için de geri dönemez. Yani rahim maalesef içeride ölür ama buna ihtiyaç vardır çünkü bu çok sevilen meyvenin poleni bu şekilde dağıtılır.

Sonuç olarak, teknik olarak bir inciri ısırdığınızda, aslında incir arısı ya da başka bir deyişle, bir zamanlar incir arısı olan bir şey yiyorsunuz.

İncirin yanında ne yediğinize inanamayacaksınız!  Çatlakların nedeni ... # 1

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu