Gündem

Gümüşhane’de kaçak kazılar, Güneş Tapınağı’nı ortaya çıkardı

Defineciler tarafından kaçak kazılarda bulunup tahrip edilen yapının MÖ 2000 yılına tarihlenen “Güneş Tapınağı” olduğu iddia edildi.

Gümüşhane'deki kaçak kazılar Güneş Tapınağı'nı ortaya çıkardı.

Gümüşhane’nin Siran ilçesine bağlı Yeşilbük’teki Kızlár Kale Gölü’nde kaçak kazılar sonucunda tarihi bir yapı ortaya çıkarıldı.

Söz konusu bina uzmanlar tarafından “Güneş Tapınağı” olarak adlandırıldı. Kilisenin iskele yapısının tepesindeki Güneş Gülünün, paganizmin dini yapısı olarak Karadeniz bölgesinde ilk keşiflerden biri olduğu söylenen paganizmin sembolü olarak bilindiği söylenmektedir.

SONUÇ YOK

Bölgenin hemen her yerini tahrip eden definecilerin evlerinde jandarma ekiplerinin yaptığı kaçak kazılar sonucunda bir sonuca varılamadı.

Yöre halkı bu tarihi yapının hazine avcılarının elinden kurtarılmasını ve korunmasını istedi.

Kaçak kazılar sırasında gün yüzüne çıkarılan tarihi yapıların fotoğrafları, bölgede kapsamlı tarihi araştırmaların büyük tarihi bulgulara yol açacağını gösteriyor. Kazılan alanların hazine avcıları tarafından toprak ve çalılıklarla kaplı olduğu tespit edildi.

Gümüşhane’deki kaçak kazılar Güneş Tapınağı’nı ortaya çıkardı VİDEO

Gümüşhane'de kaçak kazılarda 1 numaralı tapınak ortaya çıkarıldı

“BU KAZILAR TESADÜF OLARAK YAPILMAZ”

Bölgede sürekli kaçak kazı yapıldığını duyduklarını belirten Yeşilkent İlçe Müdürü Cevdet Yılmaz (48), bölgelerindeki tarihi yapının korunması gerektiğini belirterek, şu ifadeleri kullandı:

“Geçen yaz burada kaçak kazı yapıldığını öğrendik. Biz de bu kazıların bazı resimlerini aldık. Görüntüler tabii ki ilgili departmanlara iletildi. Yetkililer bu resimlere baktı, tarihçilerle konuştuk, buranın çok eski bir uygarlığa ait olabileceğini söylediler. Burada da kaçak maçalar tespit edildi, ancak evlerinde yapılan aramalar başarısız oldu. Sonuç olarak buranın turizme kazandırılmasını istiyoruz. Yetkililerden yardım istiyoruz. Bu kaçak kazılarla ilgili olarak polise çağrıldım ve savcılığın kararına göre ev araması yapılacağını öğrendim. Jandarma ile birlikte gittiğimiz evlerde hiçbir şey bulunamadı. Bu alanlar uzun süredir araştırılıyor, biliyoruz. Burada tarihi taşları aradıklarını biliyoruz. İnsan eliyle yapılmış bir makinenin buraya gelme şansı yoktur. Haritaları olduğunu duymadım ama bu kazıların rastgele yapılmaması mümkün” dedi.

Gümüşhane'deki kaçak kazılar sonucunda Güneş Tapınağı ortaya çıktı #2

“YASAL KAZILARLA YEREL KEŞFEDİLDİ”

Yeşilbük Belediye Başkanı Sezai Doğan, yapıların kaçak kazılar sonucu yıkıldığını söyledi. “Tarihçilerimiz bu konuda bizi aradılar. Buradaki fotoğraflar ellerindeydi. Bu fotoğraflar bana geldi ve onlara baktık. Durum yetkili makamlara bildirildi. Yeri belirledik ve artık Müze Müdürlüğümüzün haberleri var. Bu konu üzerinde çalışıyoruz, umarım güzel bir şey ortaya çıkar. Tarihçilerimizle konuştuk ve bunun Güneş tapınağı olduğunu söylediler. Tabii bunu şehrimize kazandırabilirsek turizm şehri olacağız. Burası kaçak kazılar sonucu oluşmuş bir yer. Orada para ve altın olduğunu düşünen insanları kazdılar. Bu yapılar kazılar sonucunda hep tahrip olmuştur. Buranın yıkılmasını istemiyoruz. Oradaki yapıyı keşfetmek ve şehrimizin yararına kullanmak istiyoruz. Tarihçilere göre burası MS. 2000’lerden geliyor. ” söz konusu.

Gümüşhane'de yapılan kaçak kazılarda 3 Nolu Güneş Tapınağı ortaya çıktı.

“Yapılara ZARAR VERMEYİN”

Binaların yıkılmaması gerektiğini ifade eden Köksal Demir sakini de şunları söyledi:

“Şehrimiz önemliyse devletimiz ona sahip çıkmalıdır. Bu, buradaki şehrimize fayda sağlar, belki biz de faydalanabiliriz. Kazan birini görmedim mi bilmiyorum ama elbette bizim devletimiz kazanmalı. Binaları yıkmayın.”

“HÜKÜMETİMİZİN BU TÜR YERLERİ KORUMASINI İSTİYORUZ”

Bir diğer mahalle sakini olan Vedat Şahin, “Burada kaçak kazılar yapıldığını da biliyorduk. Kaçak kazı yapanların bu tür yerleri tahrip etmesi çok yanlış. Devletimizden bu tür mekanları korumasını istiyoruz” dedi. söz konusu.

Gümüşhane'de yapılan kaçak kazılarda 4 Nolu Güneş Tapınağı ortaya çıktı.

Gümüşhane'de kaçak kazılarda 5 numaralı tapınak ortaya çıkarıldı

Gümüşhane'deki kaçak kazılar 6 numaralı Güneş Tapınağı'nı ortaya çıkardı

Gümüşhane'de yapılan kaçak kazılarda 7 Nolu Güneş Tapınağı ortaya çıktı.

Gümüşhane'de kaçak kazılarda 8 numaralı tapınak ortaya çıkarıldı

Gümüşhane'deki kaçak kazılar Güneş Tapınağı'nı ortaya çıkardı #9

Gümüşhane'de yapılan kaçak kazılarda 10 Nolu Güneş Tapınağı ortaya çıktı.

Gümüşhane'de yapılan kaçak kazılarda 11 Nolu Güneş Tapınağı ortaya çıktı

Gümüşhane'de yapılan kaçak kazılarda 12. Tapınak ortaya çıktı

Gümüşhane'de yapılan kaçak kazılarda 13 Nolu Güneş Tapınağı ortaya çıktı

Gümüşhane'de yapılan kaçak kazılarda 14. Tapınak ortaya çıktı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu