Gündem

Fransız Bakan Bachelot-Narquin: İslam büyük bir uygarlık

İslam coğrafyası ve medeniyeti çalışmaları üzerine bir tanıtım programına katılan Bachelot-Narquin, İslam dininin büyüklüğüne dikkat çekti.

Fransa Bakanı Bachelot-Narquin: İslam büyük bir medeniyettir

Fransa’da İslam Eserleri Sergisi düzenleniyor.

Louvre Müzesi tarafından 20 Kasım – 27 Mart tarihleri ​​arasında ilk kez Paris dışında 18 şehir düzenlendi. “Bugünü anlamak için geçmiş” bir sergiye ev sahipliği yapıyor.

İslam coğrafyası ve medeniyetinden eserlerin yer aldığı serginin tanıtım programına, Kültür Bakanı Bachelot-Narquin, Eğitim Bakanı Jean-Michel Blanquer, müze yetkilileri ve sergi mekanlarında yer alan bazı şehirlerin belediye başkanları katıldı.

“İSLAM’IN GENİŞ BİR COĞRAFİ ALANINA SAHİPTİR”

Bakan Bachelot-Narquin, Fransa’da ilk kez İslam sanatı eserlerinin Paris dışında 18 farklı şehirde aynı anda sergileneceğini söyledi.

“İslam sadece bir din değil, kelimenin deyimiyle geniş bir coğrafi alana ve uzun bir zaman dilimine yayılan bir medeniyettir.” dedim.

Fransa Bakan Bachelot-Narquin: İslam büyük bir medeniyettir #1

BÜTÇE 4 MİLYON EURO

Bachelot-Narquin, sergiler için 4 milyon Euro ayrılan organizasyonun finansmanının Kültür Bakanlığı tarafından karşılandığını belirterek, İslam medeniyeti ve kültürünün çalışmalarının Fransız bakış açısını değiştirmesine yardımcı olmasını umduklarını söyledi. İslami.

KABAH’IN ANAHTARI SERGİLENDİ

7. yüzyıldan beri var olan uygarlıkta Hindistan’dan Endülüs’e kadar geniş bir alanı kapsayan çok farklı sanatsal tezahürlerin geliştiğini kaydeden Fransa Kültür Bakanı, sergi çeşitliliğinin sanat eserlerini anımsatacağını söyledi. zenginlik.

Bachelot-Narquin, İslam’ın uzak bir medeniyet değil, yüzyıllardır Batı medeniyetine bağlı bir medeniyet olduğuna dikkat çekti.

Fransa’da Orta Çağ’dan bu yana çok sayıda İslami eser bulunduğunu ve 2003 yılında İslam Sanatları Bölümü’nün açılmasından önce Louvre Müzesi’nde birçok İslam eserinin bulunduğunu kaydeden Bakan, Maba anahtarları gibi diplomatik eserlerin ve ayrıca hediyeler olduğunu bildirdi.

Fransa Bakan Bachelot-Narquin: İslam büyük bir medeniyettir #2

“BİN YILLIK TARİHTE SULAMA”

Fransa Eğitim Bakanı Jean-Michel Blanquer, sergilerde yer alan İslam sanatı eserlerinin mübadele, yazışma, fikir ve insan yolculuğunun bin yıllık bir tarihini sunduğuna dikkat çekti.

Fransa’da 18 şehirde sergilenecek eserlerin bu konuda gençlerin ilgisini çektiğini kaydeden Blanquer, din konusunun insanlık tarihinin anlamlı bir parçası olduğunu kaydetti.

Fransa Bakan Bachelot-Narquin: İslam büyük bir medeniyettir # 3

DÜNYANIN EN BÜYÜK SANAT MÜZESİ

Dünyanın en büyük sanat müzesi olan Paris’teki Louvre Müzesi, İslam sanatı, antik Yunan ve Mısır eserleri ve Roma eserleri, heykeller, tablolar, baskılar ve çizimlere ev sahipliği yapıyor.

Müzede ayrıca Türkiye’den yasa dışı yollarla getirildiği iddia edilen tarihi eserler de yer alıyor.

Fransa Bakan Bachelot-Narquin: İslam büyük bir medeniyettir # 4

Fransa Bakan Bachelot-Narquin: İslam büyük bir medeniyettir # 5

Fransız Bakan Bachelot-Narquin: Büyük İslam Medeniyeti # 6

Fransa Bakan Bachelot-Narquin: İslam büyük bir medeniyettir # 7

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu