Gündem

Fareler ve İnsanlar kitabının özeti

Fareler ve İnsanlar kitabının özeti

Kitap Fareler ve İnsanlar Kitap Özeti #1

Milli Eğitim Bakanlığı’nın ortaokullarda okutulacak 100 temel eser arasında yer alan “Fareler ve İnsanlar” kitabının bazı bölümleri İzmir Milli Eğitim Kitapları İnceleme ve Değerlendirme Kurulu Yönetim Kurulu ve Komisyonu tarafından alındı. Kurul. Milli Eğitim Bakanlığı’ndan kitabın sakıncalı olduğu gerekçesiyle sansürlenmesini istedi.

Peki bu kitap ne hakkındaydı?

İşte Fareler ve İnsanlar kitabının özeti

KİTABIN KONUSU

Bir çiftlikte birlikte seyahat eden iki gezgin toprak işçisinin bağlılıkları ve dostlukları hakkında hikayesini anlatıyor.

KİTABIN SEMPOZYUMU

George ve Lennie, Amerika’da tarım işçileridir. bu insanlar kendilerini diğer toprak işçilerinden farklı görürler. Çünkü işçiler kazandıkları parayı ya kumarda ya da genelevde harcarlar. Hayalleri var. Biriktirdikleri parayla bir çiftlik satın alırlar. Bu çiftlikte çeşitli hayvanlar besleniyor ve tarımla uğraşılıyor. Ziyaret ettikleri her çiftlikte Lennie için kovuldular. Uzun boylu, iri yarı, güçlü bir adam olmalı ama aklı bunalmış değil, tek başına hareket etmeyen ve her zaman birilerine ihtiyaç duyan bir insan. Sevdiği şeylere dokunmada da bir hastalığı vardır. George ve Lennie, arkadaşlarının tavsiyesi üzerine başka bir çiftlikte çalışmaya başlarlar. Yolda Lennie bir fare bulur ve eliyle okşar. Ayrıca okşarken sıkarsanız fareyi öldürür. George, farenin onu kullanmadığını ve onu atması gerektiğini söyler. Ama Lennie ona zarar vermediğini, sadece okşadığını söyledi. Sonra yoldan zorla çıkar. Lennie’nin bu alışkanlığı ileride ikisine de zarar verecektir. George bu sefer işe gitmeden önce Lennie’yi uyarır. Çiftliğe gittiğinizde çiftlikte bir olay olursa hiç konuşmamalısınız; Çiftlikten biraz uzakta bir göl kenarında saklanmasını söyler. Ama ekonomide her şey yolunda değil. Ustabaşının oğlu ve karısı Curley, iyi insanlar değiller. Curley’nin karısı, çiftlikte yaşamak istemeyen, zengin olmak isteyen ve kocasını sevmeyen bir adamdır. Bir gün Curley’nin karısı Lennie’yi tanımak ve ona gitmek ister. Bu arada, çiftlikteki insanlar oynuyor. Curley’nin karısı, ahırdaki köpekleri okşayan Lennie’ye gider. bir süre sev. Curley’nin karısı saçlarının çok yumuşak olduğunu ve isterse okşayabileceğini söylüyor. Lennie saçlarını okşuyor. Curley’nin karısı Lennie’yi uyarır, ancak ona elini saçından çekmesini ve sonra bağırmaya başlamasını söyler. Panik olan Lennie ona sıkıca sarılır. Kadının boynu kırılır ve ölür. Önceden belirlenmiş bir yere gidiyor olun. Bu arada, Curley karısının cesedini bulur ve Lennie’nin yaptığını anlar. Çiftlik adamları silahı alır ve Lennie’nin peşine düşer. George doğrudan belirlenen yere gider. Lennie ile hayallerini düşünmeye başlarlar. Diğerlerinin sesleri yaklaşırken George en yakın arkadaşı Lennie’yi öldürür. Onlara yakın olan diğer adamlar Lennie’nin cesediyle tanışır. Biri George’un acısını bildiği için içeri girer ve ona köpeği hatırlatır. “Efendisi başkaları tarafından öldürüldüğünde daha çok acı çekti.” diyor. “Eğer bu işi yapmamış olsaydın, eğer Curley yapmış olsaydı, hayatta daha çok acı çekerdin.” diyor. – Aferin!

KİTABIN ARKA PLANI

Hayallerimiz bizimdir. Kimse hayallerimizi yıkamaz. İnsanlar sonuna kadar arkadaşlarının yanında olmalı ve onları desteklemelidir.

KİTAP OLAYLARININ VE KİŞİLERİN DEĞERLENDİRİLMESİ

Olaylar genellikle George ve Lennie arasındaki bir çiftlikte gerçekleşir. George biraz uyanık, birçok rüyası olan bir adam. Her zaman Lennie’ye bakmak zorunda olduğu için hayallerini gerçekleştiremedi. Öte yandan, yavaş düşünen, temiz kalpli bir adamdır ve yalnız yaşayamaz.

KİTABIN YAZARI HAKKINDA BİLGİ: JOHN STEINBECK

Amerikalı romancı, oyun yazarı ve köşe yazarı. 1962’de Nobel Edebiyat Ödülü’nü aldı. En ünlü romanları Öfke Üzümleri, 20. yüzyıl edebiyat klasikleri olarak kabul edilir. Ünlü eserleri arasında Al Pony, Fields of Paradise, Fareler ve İnsanlar bulunmaktadır. Kaliforniya’da doğdu. Olayları genellikle Monterey Körfezi’nde gerçekleşir ve 20 Aralık 1968’de New York’ta öldü.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu