Gündem

Fahrettin Koca’dan Bilim Kurulu sonrası açıklama

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada, “Üniversiteler de dahil olmak üzere okulların son kez kapatılmaması konusunda ısrarcıyız, ama asla kapatılmamalı” dedi.

Koronavirüs Bilim Kurulu bugün Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında toplandı.

Kişisel eğitim, PCR testi ve karantina konularındaki vakalar okullardan yapılan açıklamalarla değerlendirildi. Görüşmenin ardından Bakan Koca yazılı bir açıklama yaptı.

“Okullar kapatılmamalı”

Okulların hiç kapatılmayan ve son kapatılan kurumlar olmamasında ısrar ettiklerini bildiren Koca, şu ifadeleri kullandı:

“Üniversiteler de dahil olmak üzere okulların asla kapanmayan ve kalıcı olmayan kurumlar olması gerektiğinde ısrar ediyoruz.”

Fahrettin Koca'nın Bilim Kurulu sonrası açıklaması #1

“AŞI BİZİM EN BÜYÜK GÜCÜMÜZ”

Bilim Kurulu’nun ardından yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi;

“Son 3 haftadır vaka sayısındaki artış ve artan hareketlilik zor sınırlara yaklaşıyor. Salgının başlangıcından beri bildiğimiz gibi hastalığa yakalanan kişi yaklaşık 3 kişiye bulaşıyor. Bu durum işi zorlaştırmaya devam ediyor. salgınla mücadele etmek için.

Kayıplarımız da aynı şekilde büyük. Aşının varlığı bizim en büyük gücümüz. Ancak vaka sayısı ve kayıplarımız artarken tedbirlere uyumda paralel bir artış yok. Daha da üzücü olan, önlemleri gevşek bir şekilde uyguladığımız ortada. Salgın aşı ile önlenebilir. Bununla birlikte, aşıların oldukça etkili olduğu sınırlı bir zaman çerçevesi vardır. Bu dönemde nüfusun büyük bir bölümünü aşılayamazsak, uzun süredir aşı olan vatandaşlarımız tekrar savunmasız hale gelebilir. Virüs hala aşı olmayanlar arasında dolaşırken bir kısır döngüye girmemiz kaçınılmazdır. Kısır döngüyü kıran şeyin hızlı aşılama ve rapel dozlar olduğunu belirledik ve bunu uygulamaya koyduk. Bu kapsamda hatırlatma dozu alacak vatandaşlarımızın bir an önce aşı olmaları son derece gereklidir.

“ADAYLARIMIZIN TERCİH EDİLMESİ GEREKİR”

Değerli Vatandaşlarımız, Bilim Kurulumuz özellikle bağışıklık sistemi zayıf vatandaşlarımıza hitap ederek aşı durumlarını değerlendirmiştir. Bu durumda olan vatandaşlarımızın aşılarının tamamlanması için ayrı bir çalışma yürütüyoruz. Benzer bir durumda, hamile kadınlarda hastalığın görülme sıklığı arttı. Bu salgın sırasında yeni bir durum. Hamile kadınlarımıza aşı yaptırmaktan çekinmememiz gerektiğini bilim kurulumuz bir kez daha kanıtladı. Anne adaylarımız tereddütsüz aşılanmalıdır.

“6 EYLÜLDEN BU YANA OKULLARIMIZDA DİKKATLE İZLİYORUZ”

Okullarımız da salgının seyrini yakından takip ettiğimiz özel bir alandır. 6 Eylül’den beri okullarımızda ortaya çıkan her vakayı yakından takip ediyoruz. Aktif vakalar içinde yaş gruplarının dağılımında bir değişiklik olup olmadığını izliyoruz. Kaygı verici bir durum olmadığını ve kişisel antrenmanların olumlu bir şekilde devam ettiğini görüyoruz. Endişelenmene gerek olmadığını bilmeni istiyorum.

Bilimsel komitemiz, yaygın aşılamadan önce tüm derecelerdeki okulların en son ve okulların mümkün olan en kısa sürede kapatılmasında ısrar etti. Aşının yayılmasıyla birlikte en son kapatılacak olanın okullar değil, asla kapatılmayacak kurumlar olduğu konusunda ısrar ediyor. Eğitim süresi, günlere bölünmesi, sınıfların ikili veya üçlü eğitime geçişi, kurs süresinin azaltılması gerekiyorsa hafta sonu eğitimi de dahil olmak üzere tüm alternatifleri uygulamaya kararlıydı. Gerekirse bölgesel olarak il hijyen kararıyla tüm önlemleri alarak her düzeydeki okulların açık tutulmasında ısrar ediyor.

Fahrettin Koca'dan 2. Bilim Kurulu Sonrası Açıklaması

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu