Gündem

Eskişehir’de Çatören Barajı kuraklık çekiyor

Çiftçilerin tarımsal sulama ihtiyacını karşılayan Çatoren barajının su seviyesi önemli ölçüde azaldı.

Eskişehir'deki Çatoren Barajı kuraklık çekiyor

Eskişehir Seyitgazi ilçesindeki Çatoren Barajı’nda mevsimsel yağışların az olması ve kuraklık nedeniyle su seviyesi düştü.

İlçede bulunan yaklaşık 30 ilçenin tarımsal sulama ihtiyacını karşılayacak baraj suyunun olmaması, çiftçileri ve bölgede yaşayanları endişelendiriyor.

ÜLKE DENEYİMLİ

Baraja en yakın Numanoluk ilçesi başkanı Nazif Ayık, 2021 yılında su seviyesinin önceki yıllara göre en düşük seviyede olduğunu belirterek, kuraklığın boyutunu vurguladı.

Eskişehir’deki Çatoren barajı kuraklıktan muzdarip VİDEO

“SEYİTGAZİ BÖLGEMİZİN 30-40 MAHALLESİ BURADA SU İHTİYACI VAR”

Muhtar Ayık, son günlerde etkili olan yağışların barajdaki su seviyesini değiştirmediğini söyledi.Buna göl denir ve yukarıdan akan bir dere yoktur. Bu göllerin suyu kışın kar ve yağmurla toplanır. 2021 yılına kadar o kadar düşük görünmüyordu. Son zamanlarda su seviyesi çok düştü. Yağış, kar ve daha fazla sulama eksikliği nedeniyle düştü. Seyitgazi ilinin 30-40 bölümü su ihtiyacını buradan karşılamaktadır. Kuraklık nedeniyle çiftçilerin mahsulleri de kurudu.

Eskişehir'deki Çatoren Barajı 1 No'lu kuraklıktan muzdarip

“BARİYERE SU DÜŞÜRMEYİN”

Burada sular bir yerden akar ve birbiri ardına parçalanır. Barajın kendi ihtiyaçları var. Balıklar burada yetiştiriliyor. Balık su bırakmak için suyu boşaltır, geri kalanı gerekli olduğu için boşaltılamaz. Bir haftadır yağmur yağıyor, sadece toprağı ıslattı. Barajın hiçbir etkisi yoktur. Bu durumda bariyere bir damla su düşmedi. Çünkü kuraklık var ve bu yaz yağmur yağmadı. Böyle devam ederse o seviyenin yükseleceğini düşünmüyorum.” söz konusu.

Eskişehir'deki Çatoren Barajı 2 No'lu kuraklıktan muzdarip

“BU ENGEL BİZİM TARİHİMİZDİR”

Baraj çevresindeki duyarsız çöplerden bahseden Ayık, şunları kaydetti:
“Yol kenarı olduğu için geçerken baraja bakıyorlar. Buraya çöp atıyorlar. Biz çevremizi koruyoruz. Bu baraj hepimiz için bir bariyer. Burada Türkiye’nin dört bir yanına giden balıklar var. yok olmuyorlar ve vatandaşa faydamız var. Buna rağmen israf sorunu çözülmüyor.”

Eskişehir'deki Çatoren Barajı 3 No'lu kuraklıktan muzdarip

Eskişehir'deki Çatoren Barajı 4 No'lu kuraklıktan zarar görüyor

Eskişehir'deki Çatoren Barajı 5 No'lu kuraklıktan muzdarip

Eskişehir'deki Çatoren Barajı 6 No'lu kuraklıktan zarar görüyor

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu