Gündem

Engelli ve yaşlı bakım evleri için koronavirüs rehberi

Engelliler için kamu ve özel kurumlarda, huzurevlerinde ve huzurevlerinde tüm koronavirüs tedbirlerine devam edilecek.

Engelli ve Yaşlı Bakım Evleri için Koronavirüs Rehberi

Aile ve Sosyal İşler Bakanlığı Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü, bakanlığa bağlı tüm kamu ve özel bakım ve yaşlı bakım kurumlarında kuruluşların aşılama ve normalleşme sürecinde alması gereken önlemlere ilişkin yeni bir koronavirüs rehberi hazırladı. Kovid-19 salgını sırasında.

Bakanlığın tebliğine göre, tüm kamu ve özel engelliler ile yaşlı bakım kurumları için aşılama sonrası korunan kişi ve hizmetlerin korunması ve korunmasını sağlamak için normalleşme sürecinde alınacak önlem ve usullere ilişkin bir bilgilendirme kılavuzu hazırlandı. . Kuruluşlar için tüm illere koronavirüs rehberi gönderildi.

Rehber, Şubat 2021’de başlatılan aşı kampanyası kapsamında engellilerin, yaşlıların ve kurumlardaki personelin aşılandığını bildirdi. Bu kapsamda ilk doz aşının Şubat ayında, ikinci doz aşının ise Mart ayında tamamlandığı belirtildi.

Aşının üçüncü dozunun engellilere ve huzurevlerinde Temmuz-Ağustos aylarında yapıldığı tespit edildi.

AŞI PERFORMANS BİLGİLERİ VE TALİMATLARI

Kılavuza göre, normalleşme süresi ile birlikte uygulanan maske, mesafe ve temizlik önlemleri başta olmak üzere tüm Kovid-19 önlemleri, resmi ve özel engelliler için kurumlar, huzurevleri, bakım ve rehabilitasyon merkezlerinde devam edecek.

Resmi ve özel engelliler, huzurevleri ve bakım ve rehabilitasyon merkezlerinde çalışan tüm personel, çalıştıkları ve hizmet verdikleri katta kısıtlanacak ve katlar arasında olası bulaşmalara karşı önlemler alınacaktır.

İçişleri Bakanlığı’nın 31 Ağustos 2021 tarihli 13807 sayılı Genelgesi hükümleri, tüm kuruluşların, engelli ve yaşlıların personeline uygulanacaktır.

Aşı uygulamalarının incelenmesinde, aşı sürecini tamamlamamış engelli ve yaşlıların bu süreçleri tamamlamaları ve henüz aşılama sürecine başlamamış olanlar da endişe ve tereddütlerini gidermek için bilgilendirme ve yönlendirme faaliyetlerine odaklanarak yönlendirilmelidir. aşılama sürecinin yanı sıra il/ilçe sağlık müdürlükleri ve Kovid-19 Sağlık Bakanlığı da.

POZİTİF DURUMDA KARANTİN VE İLAÇ SÜRECİ

Sakinler ve personel dahil olmak üzere kurumlardaki tüm pozitif vakalar, 10 günlük karantina ve ilaç prosedürlerini takip eder.

Bu noktada kuruma gelen dallanma ekibinin sağladığı tedavi süreçleri uygulanır ve PCR testi negatif çıkanların 10 gün sonra karantinası sonlandırılır.

Tesislerdeki Kovid-19 pozitif kişi sayısının engelli, yaşlı ve personel olmak üzere tesisin yüzde 20’sini aşması halinde İl Hıfzıssıhha Kurulu 10 günlük mesai takvimine karar verecek.

Anahtarlama düzeni 10+10 olacak, toplam 20 günü geçmeyecek ve 20 günlük sürenin sonunda tüm vücuda PCR testi uygulandıktan sonra normal kayma düzenine dönecektir. Tesislere tüm girişlerde HES kodunu alma ve bildirme zorunluluğu devam etmektedir.

ZİYARETLER UYGUN ŞARTLARDA

Rehber, ziyaret kısıtlamalarının tüm engelli bakım kurumlarında, huzurevlerinde, bakım ve rehabilitasyon merkezlerinde hala geçerli olduğunu hatırlattı. Buna göre, başvuru sahibi sakinlerin sadece aile üyeleri, kurumun uygun gördüğü şekilde aile üyelerini zamanında ve kontrollü bir şekilde ziyaret edebilir. Dijital ve görüntülü görüşmeler devam ediyor.

Kılavuzlara göre, Kovid-19 uygulamasının ardından en az 15 gün, ikinci dozdan sonra en az 15 gün geçmesi gerekiyor, aşılanmamış ve kurumda izole edilmiş kişiler için bu durum aşı kartı veya PCR testi ile belgelendirilmelidir. izolasyon odası.

PCR testi negatif ile aşılananlar izolasyonsuz olarak kuruma kabul edilecektir. Tesise yerleşim, devir teslim ve yerleşim sırasında HES kodunun alınması ve raporlanması zorunlu olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu