Gündem

Emmanuel Macron ve Joe Biden, denizaltı krizini telefonda görüştü

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve ABD Başkanı Joe Biden, denizaltı projesine ilişkin açıklamanın sonuçlarını görüşmek üzere telefonda görüştü.

Fransa ve ABD, yaptıkları ortak yazılı açıklamada, ABD Başkanı Joe Biden’in talebi üzerine, denizaltı projesiyle ilgili olarak Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile telefon görüşmesi yapacağını bildirdi.

“İKİ BAŞ DERİN İSTİŞARE SÜRECİNİ BAŞLATMAYA KARAR VERİYOR”

Macron ve Biden, Müttefikler arasında Fransa ve Avrupalı ​​ortaklarının stratejik çıkarlarını ilgilendiren konularda açık istişarelerin bunu önleyebileceği konusunda anlaştılar.” Kullanılan açıklamada Biden’ın konuyla ilgili kararlılığını ifade ettiği belirtildi.

Açıklamada, “İki devlet başkanı, güven koşullarını yaratmayı ve ortak hedeflere ulaşmak için somut önlemler önermeyi amaçlayan derinlemesine bir istişare süreci başlatmaya karar verdi.” ifadesi yer aldı.

Emmanuel Macron ve Joe Biden denizaltı krizini telefonda tartışıyorlar

BÜYÜKELÇİ ABD’ye döndü

Açıklamada, Macron ve Biden’in anlaşma noktalarına ulaşmak ve süreçte dinamik sürekliliği sağlamak için Ekim ayı sonunda Avrupa’da bir araya geleceği belirtilirken, Macron’un Fransa’nın Washington büyükelçisinin önümüzdeki hafta ABD’ye dönmesine karar verdiği kaydedildi.

Açıklamada, ABD, Fransa ve Avrupa Birliği’nin (AB) Hint-Pasifik bölgesine katılımlarının stratejik önemini bir kez daha teyit ettikleri belirtildi.

ABD’nin transatlantik ve küresel güvenliğine olumlu katkıda bulunarak ve NATO’nun rolünü güçlendirerek “Avrupa’yı Korumak” Daha güçlü ve daha etkili olma ihtiyacını ifade eden ABD, terörle mücadelede Sahel’deki Avrupa ülkelerinin terörle mücadele operasyonlarına desteğini güçlendirmeyi taahhüt etti.

Emmanuel Macron ve Joe Biden denizaşırı 2. telefonda denizaltı krizini tartışıyorlar

AUKUS SÖZLEŞMESİ

Avustralya, Amerika Birleşik Devletleri ve Birleşik Krallık tarafından 16 Eylül’de imzalanan AUKUS anlaşmasının ardından, Avustralya’nın Fransız donanma grubuyla 12 adet konvansiyonel dizel-elektrikli denizaltı inşası için 90 milyar dolarlık (66 milyar dolar) sözleşme imzaladığı açıklandı. sonlandırıldı.

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian 16 Eylül’de “Gerçekten arkada bulduk. Avustralya ile bir güven ilişkisi kurduk ve bu güvene ihanet edildi.” bir açıklama yaptı.

Macron’un emriyle 17 Eylül’de Fransa’nın Canberra ve Washington büyükelçilerinin acilen istişare için geri çağrılmasına karar verildiğini duyuran Le Drian, ABD’nin tutumunun “hüsran” o şekilde karakterize etti.

Emmanuel Macron ve Joe Biden denizaltı krizini telefonda tartışıyorlar

Emmanuel Macron ve Joe Biden denizaltı krizini telefonda tartışıyorlar

Emmanuel Macron ve Joe Biden denizaltı krizini telefonda tartışıyorlar

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu