Gündem

Elektrikli araçlar milyonlarca iş kaybına neden olacak

Toyota CEO’su Akio Toyoda, tamamen elektrikli araçlara geçme planlarının Japonya’ya zarar vereceğini ve milyonlarca iş kaybına yol açacağını söyledi.

Son yıllarda oldukça popüler hale gelen elektrikli otomobillerin sayısı artmaya devam etse de birçok marka kendi modelleri üzerinde çalışıyor.

Avrupa’nın 2030’larda iklim değişikliğine karşı mücadelenin bir parçası olarak karbon emisyonlarını sıfıra indirmesi gerekiyor.

Bu nedenle birçok marka önümüzdeki yıllarda tamamen elektrikli otomobil satışına başlayacak.

Avrupa gibi Japonya da sıfır emisyon elde etmek istiyor ve sadece elektrikli otomobillerin satışına izin veriyor. Ancak Toyota bu durumda oldukça rahatsız hissediyor.

TOYOTA’nın CEO’sundan

Ülkenin önde gelen üreticilerinden Toyota’nın CEO’larından Akio Toyoda, Japonya Otomobil Üreticileri Derneği (JAMA) Genel Kurulu’na yaptığı konuşmada yetkilileri uyardı.

TOYOTA

Hükümeti eleştirdi

Toyoda, hükümetin tamamen elektrikli araçlara geçme planlarını eleştiriyor ve bunun Japon otomobil endüstrisi üzerinde büyük bir etkisi olacağını söylüyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan Toyota CEO’su, “Japonya ihracata yönelik bir ülke, bu nedenle karbon nötrlüğü hedefi Japonya için bir istihdam sorununa neden olacak.

Bazı politikacılar, tüm araçların elektrikli araçlara dönüştürülmesi gerektiğini veya imalat endüstrisinin modasının geçtiğini söylüyor. Bence durum böyle değil. Japonların işlerini ve hayatlarını korumak için, geleceğimizi bugüne kadarki çabalarımızla uyumlu hale getirmemiz gerektiğine inanıyorum. “ dedim.

Toyoda, içten yanmalı motorlu araçların yasaklanmasının üreticiler için büyük bir zorluk olduğunu kaydetti. “Bu, 8 milyondan fazla üretim ve sektördeki 5.5 milyon işin çoğunun kaybedilebileceği anlamına geliyor.” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu