Gündem

Edirne’de tarihi köprü, çarpık kentleşmenin kurbanı oldu

Menzilahir semtindeki Muradiye Camii’ni geçmek için 15. yüzyılda inşa edilen tarihi köprü, plansız kentleşme nedeniyle neredeyse görünmez hale geldi.

Edirne'nin tarihi köprüsü plansız kentleşmenin kurbanı oldu

Edirne’nin merkez ilçesi Menzilahir semtinde aynı dönemde 15. yüzyıldan kalma Muradiye Camii’ne geçişi sağlamak için yapıldığına inanılan ve halk tarafından “taş köprü” olarak bilinen tarihi bir köprüdür. . çevredeki evler arasında görünmez.

Yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olan çok gözlü köprüde sadece bir göz kaldı.

Kentin tarihi köprüleriyle ilgilenen tarihçi Altay Bayatlı, ağır hasar gören Taş Köprü’nün ciddi bakıma ihtiyacı olduğunu vurgulayarak şunları söyledi:

“Köprümüz bir yaya köprüsüdür. Camilerin yanına yapılan ender köprülerden biridir ancak günümüzde sokak evlerinin arasına sıkışmış durumdadır. Bayezid külliyesi için Edirne’deki camiye ulaşmak için köprü yapıldığı gibi, camiye ulaşımı kolaylaştırmak için camiye ulaşmak için yaya köprüsü yapıldı, Muradiye de mevlevihane.

Edirne’deki tarihi köprü plansız kentleşmenin kurbanı oldu VİDEO

“Ciddi bir iyileşme istiyorsun, düştün”

Anladığımız kadarıyla köprünün genişliği yaklaşık bir at arabası büyüklüğünde. Dolayısıyla küçük de olsa belli yükler taşıdıklarını anlayabiliriz. Ciddi bir iyileşme gerektirir ve buna eğilimlidir. Burası muhtemelen mevsimlik dere yatağı gibi bir alandır. Mevsimlerde bu tür yerlerden geçişi kolaylaştırmak için yaya köprüleri yapılmıştır. Bildiğimiz kadarıyla II. Murad döneminde. Şimdi gördüğümüz şey bir göz ama sanırım bu köprü biraz daha eskiydi. Köprülerin trafikte ne kadar önemli olduğunu görmek için bir göz daha takılabilir. Bu şekilde köprüler yapılırsa küçük de olsa camilerin yakınına insanlar ve cemaat rahatlıkla ulaşabilir.

Edirne'deki tarihi köprü planlı kentleşmenin kurbanı oldu

“TAM MAHALLESİ ARASINDA”

Ciddi bir inşaat var. Daha önce gelip incelediğimde köprü daha açıktı. Yani en azından her iki kanadı da görebiliyorduk, şu anda oldukça eğimli ama kemerin iki yanında bacaklar var. İlginç bir şekilde, eskiden suyun aktığı yerlerden şu anda yaya geçitleri var. Çok bilinmediği için kurtarılması gereken bir köprü olduğunu düşünüyorum. Tamamen mahalleye sıkışmış durumda ve ben bu köprüyü Muradiye’nin bir parçası olarak görüyorum.

Edirne'deki tarihi köprü 2. planlı kentleşmenin kurbanı oldu

“BİR SOR KALDI”

Aslında bu köprüye Edirne’de “kayıp köprü” denilebilir. Bölgede kalmaya mahkum edildi. Ciddi bir restorasyona ihtiyacı var. Nadiren bu tür yaya köprüleriyle karşılaşıyoruz. Edirne’de bu kadar küçük bir yaya köprüsü yok. Bu da dahil olmak üzere halihazırda 13 tane ayakta kalan taş köprü var.

Edirne'deki tarihi köprü, plansız kentleşmenin kurbanı oldu

“Moskova’ya ulaşmak için çok nazik ve hoş bir şekilde inşa edildi”

Bu onlardan biri. Bana göre çok önemli bir köprü çünkü camiye ulaşımı sağlamak için çok nazik ve güzel bir şekilde yapılmış ancak bugün gördüğümüz gibi mahalle arasında ve ciddi bakım gerektiriyor. gerçekten çok üzücü bir durum. Umarım bir an önce restore edilirler ve yerleşirler. “

Edirne'deki tarihi köprü planlı 4. kentleşmenin kurbanı oldu

Edirne'deki tarihi köprü planlanan 5. kentleşmenin kurbanı oldu

Edirne'deki tarihi köprü, planlı 6 şehirleşmenin kurbanı oldu

Edirne'deki tarihi köprü, planlı 7. kentleşmenin kurbanı oldu

Edirne'deki tarihi köprü 8 Nolu plansız kentleşmenin kurbanı oldu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu