Gündem

Dozunda florür diş minesini güçlendiriyor

Dr. Can Gökkurt, içme suyuna eklenen florür çalışmalarının diş kayıplarında azalma gösterdiğini söyledi.

Ağız sağlığınızı korumanın yolu dişlerimize gereken özeni göstermekten geçer. Diş sağlığını etkileyen en önemli faktör yediklerimiz ve içtiklerimizdir. İçme suyundaki florür miktarının bile diş sağlığını etkilediğini biliyor muydunuz?

Florürün sağlığa etkileri hakkında açıklamalarda bulunan Dr.Can Gökkurt, florürün dişin en dış kısmı olan diş minesini güçlendirerek kavitasyon oluşumunu engelleyici etkiye sahip olduğunu söyledi. Ancak uzun ve yüksek florür maruziyetinin çeşitli sağlık sorunlarına neden olabileceği konusunda uyardı.

Bir doz florür diş minesini güçlendirir 1

FLORÜR KULLANIMI

Florürün diş ve kemik yapılarında önemli bir mineral olduğunu kaydeden Gökkurt, şunları kaydetti: “Bu mineral suda, toprakta, bitkilerde, taşlarda ve havada da bulunur. Diş hekimliğinde önemli bir yer tutan florür, dişin en dış kısmı olan diş minesini güçlendirir ve kavitasyon oluşumunu engeller. Bu etki nedeniyle, başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere birçok farklı ülke, florlama adı verilen bir işlem kullanarak içme suyu kaynaklarını florlamayı tercih etmektedir. Florürün diş sağlığına ek olarak birçok kullanım alanı vardır. Florür ayrıca PET taraması adı verilen radyolojik testlerde, temizlik ürünlerinde, pestisitlerde ve Teflon, çelik ve alüminyum ürünlerin imalatında da kullanılmaktadır. dedi.

Bir doz florür diş minesini güçlendirir # 2

“HER ŞEY HER ŞEY, FLORÜR ÜCRETİ ZARARLIDIR”

“Uygun dozlarda kullanıldığında florür diş sağlığı üzerinde faydalı etkilere sahip olabilir” Şu bilgileri paylaşan Dt. Can Gökkurt, şunları söyledi: “Ancak, her şey gibi, çok fazla florür zararlıdır. Uygun florür dozu, bireyin ağırlığına göre belirlenir. Bu nedenle özellikle küçük çocuklar için kullanılan ürünlerin florür seviyelerine dikkat etmek önemlidir. Dental florozis, aşırı florür alımından sonra ortaya çıkabilecek sorunlardan biridir. Orta derecede diş florozu ile diş yüzeyinde beyaz lekeler görünebilir ve insanlarda kozmetik kaygıya neden olabilir. Şiddetli diş florozu vakaları nadirdir ve diş yapısının zayıflamasına neden olarak diş yüzeyinde kahverengi lekelere neden olabilir. Dental florozis, özellikle diş gelişiminde kritik bir dönem olan 2 yaşından küçük çocuklarda dikkat edilmesi gereken bir durumdur.

Bir doz florür diş minesini güçlendirir # 3

“İSSKELETON SİSTEMİNİ DE ETKİLİYOR”

Gökkurt, diş yapılarında olduğu gibi iskelet sisteminde de aşırı flor birikimi oluşabileceğini belirtti. “İskelet sisteminde aşırı florür birikimi yıllar alan bir süreçtir. Kemik florozisinin erken evrelerinde eklem sertliği ve ağrı gibi şikayetler ortaya çıkabilir. Daha ileri vakalarda, kemik yapıları zarar görebileceğinden ve bağ dokusunda kireçlenme oluşabileceğinden dikkatli olunmalıdır. Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) göre, içme suyu 1,5 ppm’den fazla florür içeriyorsa ve bu su uzun süre tüketilirse çeşitli sağlık sorunları ortaya çıkabilir. Diğer mikro besinler gibi, yeterli miktarda florür tüketmek çok önemlidir. İçme suyu veya florür içeren ürünler yoluyla aşırı miktarda florür sindirim sistemine girerse çeşitli sağlık sorunları ortaya çıkabilir. bir açıklama yaptı.

Gökkurt, bazı ülkelerde içme sularındaki florür seviyelerinin sıkı bir şekilde kontrol edildiğini belirtti. “Bundan endişe edenler, şehir suyunda ne kadar florür bulunduğunu yerel yetkililerden öğrenebilirler. Ayrıca florür içeren ağız bakım ürünlerinin kullanımı konusunda diş hekimlerine danışılmalıdır. terimleri kullandı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu