Gündem

Donald Trump, yeğenine ve New York Times’a 100 milyon dolarlık dava açtı

Eski ABD Başkanı Donald Trump, mali durumuyla ilgili 2018 Pulitzer ödüllü bir makale için yeğeni Mary L. Trump ve New York Times’a 100 milyon dolarlık dava açacağını duyurdu.

Donald Trump, yeğenine ve The New York Times'a 100 milyon dolarlık dava açtı

Eski ABD Başkanı Donald Trump, yeğeni Mary L. Trump’a ve ABD’nin önde gelen gazetelerinden New York Times’a dava açtı.

Eski Başkan Trump’ın 2018’de mali durumuyla ilgili bir yazı için gazeteyi açtığı ve 2019’da Pulitzer Ödülü’ne layık görüldüğü belirtilirken, bu yazıyla vergi beyannamesini almak için bir komplo kurulduğunu iddia ettiği belirtildi.

Trump, yeğeni Mary Trump ve üç New York Times muhabiri Susanne Craig, David Barstow ve Russell Buettner aleyhine açtığı davada karşı taraftan 100 milyon dolar talep etti.

“Acı bir komploya karıştılar”

Dilekçede, “Sanık, gizli ve son derece hassas kayıtları elde etmek için sinsi bir komplo işledi ve bayındırlık çalışmalarını meşruiyet aracı olarak haksız bir şekilde kullanarak kendi çıkarları için kötüye kullandı.” açıklamalara yer verildi.

Ayrıca Mary Trump’ın, Yaşlı Fred Trump’ın mirasının, anlaşma şartları uyarınca ailenin mali durumunu kamuya açıklamasını engelleyen bir gizlilik anlaşmasını ihlal ettiği iddia edildi.

Trump’ın yeğeni ve gazeteciler, “kişisel çekişme ve şöhret, kötü şöhret, tanınma ve maddi kazanç arzusuyla” ve “siyasi gündemlerini ilerletmek amacıyla” oyunculuk yaptığı iddia ediliyor.

27 sayfalık dilekçede “Muhabirler durmadan Mary Trump’ı aradı ve onu hukuk firmasından kasetleri kaçırmaya ve The Times’a teslim etmeye ikna etti.” dediler.

New York Times yaptığı açıklamada, davaya itiraz etme planları olduğunu söyledi. Gazete sözcüsü Danielle Rhoades Ha şunları söyledi: “Donald Trump’ın vergileriyle ilgili Times makalesi, vatandaşları kamu yararına olan bir konuda sert haber olarak bilgilendirmeye yardımcı oldu. Bu dava bağımsız medyayı susturma girişimidir ve buna şiddetle karşı çıkmayı planlıyoruz.” dedim.

Donald Trump, yeğenine ve The New York Times # 1'e 100 milyon dolarlık dava açıyor

“KAYIP”

Mary Trump ise Trump’ı çaresiz olarak nitelendirdi, “Bence o bir kaybeden. Umutsuzluk. Duvarlar yıkılıyor ve duvara yapıştığını düşündüğü şeyi fırlatıyor. Donald her zamanki gibi konuyu değiştirmeye çalışıyor.” dedi.

Mary Trump, geçen yıl en çok satan kitabında ve ABD medyasına verdiği röportajlarda Trump’ın mali durumu ve vergileri hakkında New York Times’a bilgi verdiğini daha önce belirtmişti.

Trump, yeğeninin kitabındaki iddiaları sürekli olarak yalanladı ve yayınlanmasını engellemek için dava açtı.

Trump’ın yeni davası, Mary Trump’ın kitabını yayınlamayı durdurmaya çalıştığı Dutchess County’deki New York Eyalet Mahkemesi’nde de açıldı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu