Gündem

Çorlu’daki tren kazasında yaralanan 3 yolcuya rekor tazminat

25 kişinin hayatını kaybettiği tren kazasında yaralanan Zeynep Aydıncı, Sinem Topçu ve Yeliz Karakaş’a TCDD toplam 1 milyon 471 bin TL tazminat ödedi.

Çorlu'da tren kazasında yaralanan 3 yolcuya rekor tazminat

Edirne’nin Uzunköprü ilçesinden İstanbul Halkalı’ya hareket eden 362 kişilik ve 6 kişilik tren, 8 Temmuz 2018’de Tekirdağ Çorlu ilçesine bağlı Sarılar Mahallesi yakınlarında raydan çıkarak devrildi.

Kazada 7’si çocuk 25 kişi öldü, 328 kişi yaralandı.

Çorlu Başsavcılığı, Turgut Kurt, Yol Bakım Onarım Başkanı, ÖÇkan Polat, Çerkezköy Yol Bakım Dairesi, Halkalı 14. Demiryolu Bakım Müdürlüğü, TCDD Bölge Müdürlüğü 1, Çorlu Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yaptığı incelemenin sonunda, Özkan Polat, Çerkezköy Mayıs ayında TCDD’de görev yapan bakım ve onarım dairesi başkanı Celaleddin Çabuk ve köprüler şefi Çetin Yıldırım yıllık genel muayene raporunu imzaladı.

TCDD BİRİMLERİ ARIZALI

Çorlu 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde “dikkatsiz ölüme ve yaralanmaya neden olur” Ceza davasında sanıklar 2 yıldan 15 yıla kadar hapis cezasına çarptırıldı.

Olayla ilgili bilirkişi raporunda TCDD birimlerinin arızalı olduğu tespit edildi.

Çorlu'da tren kazasında yaralanan 3 yolcuya rekor tazminat

İŞE ALIM TAZMİNAT

Kazada yaralanan Zeynep Aydıncı’nın İstanbul Ticaret Mahkemesi’nde, Sinem Topçu’nun Ankara Ticaret Mahkemesi’nde açtığı dava devam ederken, avukatlar Ferda Sevim ve Bilal Sayın TCDD ile temasa geçti.

Toplantıda, kazada birimlerinde arıza olduğu tespit edilen TCDD ile mutabakat sağlandı. TCDD, avukatı aracılığıyla dava hakkında uyarılan Yeliz Karakaş ile de anlaşma yaptı.

Dava bitmeden yapılan uzlaşma sonucunda TCDD, Sinep Topçu, Zeynep Aydıncı ve Yeliz Karakaş’a 1.471.000 TL tazminat ödedi.

Avukatları eşliğinde tazminat alan Zeynep Aydıncı ve Sinep Topçu davadan çekilirken, Yeliz Karakaş davadan vazgeçti.

Çorlu 3 tren kazasında yaralanan yolculara rekor tazminat

“HUKUK OLMADAN ÇÖZDÜK”

Avukat Ferda Sevim, tren kazasında Zeynep Aydıncı, Sinem Topçu ve Yeliz Karakaş’ın yaralandığını hatırlattı, “Çorlu 1. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki ceza yargılamasında TCDD’nin kusurlu bulunması üzerine müvekkillerimizin maddi ve manevi tazminat davasını kapattık. TCDD bu kişilerin tazminat haklarını barışçıl bir şekilde ödedi. Yaklaşık 1,5 milyon TL TCDD ve biz kısa sürede barış sürecine dahil oldular ve meseleyi bitirmeden anlaşmaya vardılar. dedim.

Ferda Sevim, Çorlu tren kazasında yaralanan bazı kişilerin tazminatlarının ödendiğini ancak bu kadar yüksek oranda olmadığını söyledi.

Sevim, kazadan sağ kurtulan 9 yolcunun da tazminat süreçlerini takip ettiklerini söyledi.

Çorlu'da 3 tren kazasında yaralanan yolculara rekor tazminat

“KİMSEYE BIRAKMAYIN”

Sinem Topçu, annesi, teyzesi ve kuzeni ile birlikte trende olduğunu söyledi. “Annem ve ben ağır yaralandık, 10 gün hastanede kaldık. Kazadan sonra annemle dışarı çıkmakta zorlandık. Bu nedenle tedavi desteği aldık. Hastaneden sonra müdahale sürecimiz başladı. dava kapandı çok şükür herkes mücadeleye devam edecek. kimse bu yoldan vazgeçmeyecek.” dedim.

Zeynep Aydıncı ise kazada eşi ve çocuğuyla birlikte yaralandığını ifade etti. “8 ay hastanede hemşirelik dönemi geçirdim. Üç ay yoğun bakımda kaldım. Kazadan sonra ailece giydik. Yavaş yürüyebiliyordum. Kazadan önce çalışıyordum ama şimdi çalışamıyorum. Şikayet ettik ve tazminat aldık” dedi. dedi.

Çorlu'da 3 tren kazasında yaralanan yolculara rekor tazminat

“ZATEN İLAÇ KULLANIYORUM”

Yeliz Karakaş da eşiyle birlikte geçirdiği bir kazada yaralandığını açıkladı. “Psikolojik olarak rahatsızım, hala ilaç kullanıyorum. Uzun yola çıkınca çok korkuyorum, titreyerek geliyorum. Sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunduk. Kısa sürede bitti, yapmadık. beklemeyin.” bu kadar çabuk kapatılması gerekir. Kaza geçiren diğer yaralı arkadaşlar da haklarını korumalıdır. Tanıdıklarımın çoğu hala şikayet etmiyor. kamyonet. “ dedim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu