Gündem

Çocuklara ödev yapma alışkanlığı nasıl kazandırılır?

Okulların açılmasıyla sınıflar ilerledikçe ödev vermeye başladılar. Çocuğunuzun ödev için oturması zor mu? Çocuklara ödevlerini yapma sorumluluğu nasıl verilebilir? İşte ipuçları…

Çocuklar ödevlere nasıl alışır?

Ebeveynlerin okulda yaşadıkları en tatsız sorunlardan biri, çocuklarının ödevlerini yapmakta isteksiz olmalarıdır. “Ödevini yap” Söylenenlerden bıkan anne babalar bazen bu konuda çocuklarıyla çatışıyorlar.

Çoğu çocuk sürekli erteleme yaşar. Çizgi filmi izledikten sonra oynadıktan sonra yedim…

Ebeveynler genellikle çocuklarının ödevlerinin sorumluluğunu almadıkları için kızgındırlar. İşte ebeveynlerin kendilerine sormaları gereken ilk soru: “Çocuğumuza sorumluluk verebilir miyiz?” NS.

ÇOCUĞUNUZ İÇİN SORUMLULUK İÇERİR

sorumluluk kavramı “Başkalarının haklarına saygı duymak ve kendi eylemlerinin bireysel sonuçlarını üstlenmekHer ebeveyn, çocuğunu sorumlu bir birey olarak yetiştirmek ister. Ancak unutmamalıyız ki hiçbirimiz en başından sorumluluklarımızın bilinciyle dünyaya gelmiyoruz. Bunu zamanla öğreneceğiz ve elbette sorumluluklarımız hayatın farklı alanlarında farklı olacak.

İlkokul çağındaki çocukların ödevlerini yapmak için oyun ve öğrenmeyi dengeleme sorumluluğu hissetmelerini beklememiz doğaldır. Amaç, öğretmeni memnun etmek değil, iyi bilet almaktır.

Okul hayatı, çocuğu hayata hazırlayan uzun bir dönemi kapsar. Başka bir deyişle, hayattaki ilk adımdır. Etkili bir yaşam tarzı, insanların olayları ve nesneleri organize etmedeki başarısına bağlıdır. Okul, bir çocuğun bunu başarması için önemli bir fırsattır. Kitaplar, ödevler, notlar, bilgiler, zaman… Tüm bunları doğru bir şekilde düzenlemeyi öğrenen bir çocuk, okul dışındaki hayatını da bu düzen ve kalitede yaşar.

Çocuklar ödevlere nasıl alışır?  #bir

POZİTİF SONUÇLAR İÇİN ÖDÜLLER

Sorumluluk duygusu geliştirmek için çocuğunuza belirli taahhütlerde bulunmaya hazır olmanız son derece önemlidir. İşi yalnız yapmasına izin vermezseniz, sürekli yardım eden, aşırı korumacı ebeveynlerden biriyseniz, çocuk sorumluluk almakta zorlanacaktır. Üstelik sorumluluk da yeterli değil. Çocuğunuza sorumluluk verdiğinizde, olumsuz sonuçlara katlanabilmeli ve olumlu sonuçları ödüllendirebilmelisiniz. Bu tutum aynı zamanda çocukların sorumluluk almayı öğrenmelerine de yardımcı olur. Unutmayın ki sorumluluk belli bir yaştan sonra başlayan bir öğrenme süreci değildir. Bu beceri, çocuğun doğuştan kazandığı ve okul ortamında pekiştirdiği bir beceridir.

Çocuğu günlük olarak yatağa yatırmak, kıyafetlerini kire veya dolaba maruz bırakmak, yemekten sonra tabağı kaldırmak, kendi işlerimizi halletmek sorumluluktur ve çocuğumuzu yönetmek sorumluluk açısından ilk adım olduğu için sorumluluk örnekleridir.

Sürekli ev baskısından uzak durun

Ebeveynler olarak çocuklarımızın okuldan eve gelir gelmez ödevlerine oturmalarını istiyoruz. “Şimdi ödevini yap, yoldan çekil” gibi cümlelerle çocuğun dersi ve okulu gereksiz, yoldan çıkarılacak bir şey olarak görmesini sağlıyoruz. Bununla birlikte, çoğu ders bir çocuğa hayatı öğretmek için bir fırsattır. Bir aile olarak, dersleri ve ödevleri sevmenin bir yolunu bulmak bizim görevimizdir.

BİLİMSEL PROGRAMLARIN HAZIRLANMASI

Ödevini yapmak istemeyen çocuğumuzu parka götürmek, ödevini yapmaya teşvik etmek ve onun için doğru ortamı yaratmak için etkili bir yol olacaktır. Ödevini yaparsa onunla açıp güzel bir film izleyeceğiz de diyebiliriz. Bu bir zorunluluk değil teşvik olmalıdır.

dinlenme zamanı VER

Çocuğunuzu okuldan eve geldikten sonra 30-45 dakika dinlendirin. Bu süre çocuktan çocuğa değişmekle birlikte, dersin yeniden başlamasını caydıracak kadar uzun ve dinlenmeye izin verecek kadar kısa olmayabilir. Çocuğunuzla birlikte öğrenme zamanlarını programlamak, bu programa bağlı kalmanızı kolaylaştıracaktır. Çocuğunuz her gün aynı saatte ödev yapmaya ve öğrenmeye başlarsa, bu davranış onun düzen alışkanlığını pekiştirir.

ÇALIŞMA PLANININ HAZIRLANMASI

Çocuğunuzun etkili çalışması için bir program oluşturun. Her çocuğun zaman zaman oynaması, hayal kurması veya arkadaşlarıyla birlikte olması gerektiğini unutmayın.

Çocuklar ödevlere nasıl alışır?  # 2

ÇOCUKLAR EV İŞLERİNİ NASIL SEVİYOR?

  • Çocuğunuz bir soru sorduğunda, o soruyu cevaplayın. Ama ödevini yapma.
  • Çocuğunuz tüm ödevlerini tamamlamakta zorlanıyorsa veya çok fazla olduğunu söylüyorsa, onu parçalara ayırın. İlk 10 soruyu tamamladıktan sonra sonuçları kontrol etmesini ve ardından sonraki 10 soruyla devam etmesini söyleyin. Ara kontrollerde ona eşlik edebilirsiniz.
  • Çocuğunuza ödev yapmanın da bir öğrenme süreci olduğunu açıklayın. Bunu bir meydan okuma olarak görmek yerine, problem çözmenin mutluluğunu yaşamasını ve okuduğu yeni hikayenin tadını çıkarmasını tavsiye ediyor. Ödevlerini bitirdikten sonra yeni bir hikaye anlatmasını istemek ve sorunları doğru çözdüğünde onu olumlu sözlerle motive etmek bu duyguların gelişmesine yardımcı olur.
  • Ev ödevinin kendisi ve öğretmeni arasında bir sorumluluk transferi olduğunu bilmesini sağlayın.
  • Ev ödevini tamamladıktan sonra çocuğunuzla en az yarım saat eğlenerek geçirin ki ev ödevi çatışması iletişime zarar vermesin.
  • Çocuğunuz ilkokula yeni başladıysa, günlerce oyun oynadıktan sonra okula gitmenin önemli bir değişiklik olduğunu unutmayın. Belki dakikalarca masanızda oturmak, yeni şeyler öğrenmek, eve gelmek ve ders çalışmak basit değil, anında uyum sağlayan eylemlerdir. Özellikle ilk dönemde son derece sabırlı olun.

OLMADIĞINDA SUÇ YAPMAYIN

Bir çocuğu ödevini yapmadığı için cezalandırmanın istenen sonucu getirmeyeceğini belirtmek önemlidir. Çocuk için pek de zevkli olmayan ödevleri yapmanın ceza ile sonuçlanması bu alanda daha fazla soruna neden olabilir. Olumlu davranışı güçlendirmek (ödev yapmak için övgü ve ödül), istenmeyen davranışları cezalandırmaktan daha etkili bir yöntemdir. Bu yöntemi kullanırken, çocuğunuza ödevin kendi sorumluluğunda olduğunu söyleyin.

Çocuklar ödevlere nasıl alışır?  # 3

EV İŞİNİZİ YAPMAYIN

Ev ödevi ebeveynler tarafından verilmez. Çocuğunuzu anlamadığı ve zorlandığı ancak ödevini yapmadığı ödevleri yapması için yönlendirin. Bu davranış, “Sonuçta benim ödevimi ailem yapıyor” algısı ile birlikte sorumluluk duygumu zedeliyor. Özellikle ödev yapmaya direnç gösteren çocukların, çocuğun özelliklerine göre daha iyi plan yapmaları ve motivasyonlarını artırmaları gerekebilir. Bunun için profesyonel desteğin kolaylaştırılması sizin ve çocuğunuzun hayatını kolaylaştıracaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu