Gündem

Çekya’da aşı karşıtı binlerce kişi sokağa indi

Prag’da binlerce kişi zorunlu aşı uygulamasını protesto etti.

Çek Cumhuriyeti'nde binlerce aşı karşıtı protestocu sokaklara döküldü.

Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’da, aşı karşıtları öğle saatlerinde başkentteki Wenceslas Meydanı’nda hükümetin zorunlu aşılama kararını protesto etmek için toplandı.

Çek Cumhuriyeti’nde binlerce aşılı sokağa döküldü VİDEO

5 BİN KİŞİ KATILDI

Otevreme Cesko (Çek Cumhuriyeti’nin Açılışı) ve Chcipl PES hareketleri tarafından düzenlenen geçit törenine yaklaşık 5.000 kişi katılırken, yeni yönetmelikle itfaiyeciler, sağlık görevlileri ve tıp öğrencileri zorunlu hale getirildi. düzenlenen protestoya da destek verdi.

Çek Cumhuriyeti'nde binlerce aşılı insan sokaklara döküldü #1

SLOGAN KÜÇÜK

Protestocular ellerinde Çek bayrakları tutuyordu. “Yüzde 0 politikacı = yüzde 100 barış”, “Çocukları devletin iradesinden koruyun”, “Doğal dokunulmazlıkla sağlıklı insanlara yönelik iğrenç ve haksız ayrımcılığa son verin” ve “Bizi öldürmeyin” pankart taşırken “Özgürlük”, “Bitti”, “Adalbert Hapishanede” ve “Hükümet Utanç” sloganlar attı.

Çek Cumhuriyeti'nde binlerce aşı sokaklara döküldü #2

“ZORUNLU AŞIYA KARŞIYIZ”

Otevreme Cesko Hareketi’nden yapılan açıklamada “Biz Çek vatandaşları, Çek hükümetinin Çek anayasasına uymasını ve sözde yüksek refah uğruna bile onu asla ihlal etmemesini talep ediyoruz. Her vatandaşın Covid-19 aşısı olup olmayacağına karar verme hakkı vardır. Gönüllü aşılamaya karşı değiliz, sadece hükümetin burada Çek Parlamentosu’nun desteğiyle gerçekleştirmeye çalıştığı zorunlu aşılamaya karşıyız.” açıklamalara yer verildi.

Çek Cumhuriyeti'nde binlerce aşılı insan sokaklara döküldü #3

1 KİŞİSEL BAKIM

Protestocular hükümet binasına ve ardından cumhurbaşkanlığı sarayına yürüdü. Cumhurbaşkanlığı sarayı önünde yapılan konuşmaların ardından protestocular olaysız bir şekilde dağıldı. Gösteri sırasında polis, park halindeki araca zarar vermeye çalışan 1 protestocuyu gözaltına aldı.

Çek Cumhuriyeti'nde binlerce aşı karşıtı protestocu sokaklara döküldü #4

AŞI MARTTAN İTİBAREN ZORUNLU OLACAK

Çek hükümeti tarafından hazırlanan bir kararnameye göre, Mart 2022’den itibaren 60 yaş üstü kişiler ile sağlık çalışanları, polis memurları, itfaiyeciler, askerler, sosyal hizmet görevlileri ve sağlık öğrencileri için aşı zorunlu olacak.

Çek Cumhuriyeti’nde önümüzdeki hafta kurulacak yeni hükümet, mevcut hükümet tarafından çıkarılan zorunlu aşılama kararnamesini yürürlükten kaldırdığını duyurdu.

Çek Cumhuriyeti'nde binlerce aşı protestocusu sokaklara döküldü #5

Çek Cumhuriyeti'nde binlerce aşı karşıtı protestocu sokaklara döküldü #6

Çek Cumhuriyeti'nde binlerce aşı karşıtı protestocu sokaklara döküldü #7

Çek Cumhuriyeti'nde binlerce aşı karşıtı protestocu sokaklara döküldü #8

Çek Cumhuriyeti'nde binlerce aşı karşıtı protestocu sokaklara döküldü # 9

Çek Cumhuriyeti'nde binlerce aşı karşıtı protestocu sokaklara yürüdü # 10

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu